Böbrek Taşını Ne Düşürür Taş Düşürmeye Ne İyi Gelir

Böbrek Taşını Ne Düşürür Taş Düşürmeye Ne İyi Gelir, Bugün Sağlık köşemizde ülkemizde 10 kişiden 2-3 ünde görülen bir problem,ne değineceğiz. Böbrek taşı can sıkıcı ağrılı ve hayatı çekilmez hale getiren ağrıları ile bilinir.

Kendi Tecrübelerimi Aktaracağım

(3 Kez Ameliyat Oldum)

Bu yazıya Başlamadan önce şunu belirteyim. Editör olarak 3 kez kapalı böbrek taşı ameliyatı ile (Perkütan nefrolitotomi) taşlarımı aldırdım. Şimdiye kadar sayısız taş düşürme metodu ile şehir efsanelerini test ettim. tüm tecrübelerimi burada paylaşacağım. Bence tüm taş hastalarına kaynak niteliğinde bir yazı olacaktır.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Kullandığım Metotlar ve Aldığım Sonuçlar

Böbrek tası düşürmeye ne iyi gelir, böbrek taşını ne düşürür gibi soru sorup, asılsız şeylere servet harcayanlar için kendi tecrübelerim aşağıdadır.

1 – ) Gilaburu Suyu Taş Düşürüyor Yalanı ?

Şahsen ben sadece doktorun tavsiyelerine uyan, alternatif tıp terimlerine inanmayan, sadece sağlık açısından doktorlara güvenmeyi bilen biriyim. Bunu da denediğim yöntemlerin asılsız çıkması ile tescillemiş birisiyim.

Annemin sınırsız ısrarları ile gilaburu meyvesi suyunun taş düşürdüğünü söylemesi ile litresi 2 tl den 5 lt bidonlarda 50 litre gilaburu meyvesi suyu aldık. Toplamda 100 tl aktar işi yapan arkadaşa ödedik. Aktarcı %100 garanti vererek bu ürünü sattı, Kesin düşürür daha düşüremeyen olmadı vs gibi. Adam kendinden bu kadar emin olunca ben de biraz ümitlendim diyebilirim. 2008 de ilk ameliyatımı olmuştum ve sene 2010 da ameliyat kararı vermişlerdi. Ameliyattan önce 2-3 hafta içip ameliyattan kurtulma düşüncemiz vardır.

Gilaburu suyu ile taş düşürme planımız başlamadan önce 17 mm . 15 mm olmak üzere 2 adet büyük 7-3 mm iki adet küçük böbrek taşım vardı. Bu suyu günde 2-3 litre tüketmeye başladım. 50 litrelik suyun tamamını içtim. İnanın tadı berbat içtikçe mide bulandıran bıkkınlık veren hayata küstüren bir meyve suyu. Böbrek taşı ameliyatının eziyetinden kurtulmak için seçtiğimiz yolda gilaburu eziyetine maruz kaldım diyebilirim.

Sonucunu hepiniz merak ediyorsunuz eminim ki: Sonucu şu, taşların hiçbiri düşmediği gibi büyüme bile gerçekleşti 3 hafta içinde ayrıca küçük olan bile düşmedi. 100 tl aktarcı tarafından dolandırılmış olmak bir yana o gilaburu meyvesi suyu ile taş düşürme eziyetine 3 hafta katlanmak zorunda kaldım. Tavsiyem şudur ki doktorunuz ne derse onu yapın şehir efsanelerine kanmayın. Böbrek taşı düşürme yolları arasında diğer denediğim yollar ve aldığım sonuçlar aşağıdadır.

  2 – ) Yoğurt Suyu Taş Düşürüyor Yalanı

Yoğurt suyu içmek Taş Düşürür mü? Daha ilk taş çıktığında annem yoğurt suyu taş düşürüyor demişti. Hatta süzme yoğurt suyu satın almış eve getirmiş. İçmedim ve daha sonra kendi doğal yollarla düşen taşıma Maden Teknik Arama Kurumu tarafından analiz yapıldı. Sonuç taşım kalsiyum taşı çıktı ve doktor süt yoğurt gibi hayvansal ürünleri az ve dikkatli tüketmemi önerdi.

Tezatlığa bakın ki annem taşlarım dan kurtulmak için yoğurt suyu öneriyordu. Yoğurtta yüksek oranda kalsiyum olduğunu biliyorum. Böbreklerimde bulunan taşların kalsiyum oksalat taşı olduğunu da biliyorum.  Fakat böbrek taşı düşürmeye iyi gelen şeyler arasında bana yoğurt suyu önerilmekte. Bunu tüketsem taşım daha da büyüyecek. Bu gibi durumlar ile siz de karşılaşmamak adına her ne olursa olsun üroloji doktorunuzun tavsiye ve onayını almadan hiçbir uygulamaya başlamayın.

3 – ) Taş Düşüren Sular Yalanı.

Öncelikle bir sıvının böbreğe ulaşmadığını bilmelisiniz. Böbrekler sadece kanımızı süzen organımızdır. İçtiğiniz su bağırsaklar tarafından emilerek kana karışır. Kanı süzen böbrekler de fazla suyu ve atıkları süzerek idrar olarak atar. İçtiğimiz su direk olarak böbreklere kesinlikle ulaşmaz, zaten öyle olsa idi doktorlar yüksek sıvı ile taşları tedavi edebilirdi. Taş düşürme efsanelerinin nasıl çıktığına bir göz atalım durumu daha iyi anlayacaksınız. Bir bireyde 4’mm boyutunda küçük olarak nitelendirdiğimiz bir taş var diyelim. Normal yollardan rahatlıkla düşebilecek bu taş için hemen geleneksel olarak akraba ve dostlar tavsiyelerde bulunurlar. Şu köydeki su taş düşürüyor vs gibi. Hatta akrabalar görev edinir ve oraya gittiklerinde size bidonla su getirirler. Siz bu suyu içersiniz ve taşınız düşer. Burada dikkat etmeniz gereken şey o su yerine normal su da içseniz zaten düşecekti, fakat biz kerameti doğal yollara değil direk olarak suya bağlarız bu şekilde o köydeki su efsane olur ve namı daha çok yayılmaya devam eder. Hatta bir akrabanız gelir ve yeminler ederek kendinde taş olduğunu ver o su sayesinde kurtulduğunu anlatır. Biraz mantıklı düşünerek birazda böbrek anatomisini bilerek taş düşürme konusunda bu gibi efsaneleri mantıksız bulabilirsiniz. Zaten böyle bir su gerçekten olsa doktorlar neden ameliyatlar ile uğraşsınlar ki, veriler suyun adresini içen düşürür içen düşürür. Ne kadar kolay değil mi, Siz de yüzlerce kilometreler yaparak para harcayarak ve zamanınızdan izin günlerinizden olup bu suların başına gitmeyin derim.

4 – ) Amuda Kalkmak Taş Düşürüyor Gerçekten.

    Şu an 26 Yaşımdayım. İlk böbrek taşı teşhisi konduğunda 18 yaşında idim. O zamanlar Break Dansa hevesliydim. Baş üstü dönme hareketini birkaç saat çalıştım, daha sonra İdrara çıktığım zaman birkaç adet milimetrik taş düşürdüm ve hemen doktorum ile görüştüm. Durumu anlattım. Genel olarak taşlarım böbreğin alt pol kısmında idi. Bu sebeple tepe üstü durmak alt polü üst pol konumuna getirerek yer çekimi ve sarsıntının da yardımı ile küçük boyutlu taşların düşmesini sağladığını doktorum anlattı. Fakat bu metodun bir de riski mevcut.

Eğer ki Böbrek üreter kanalının (böbrek çıkış kanalı) boyutundan daha büyük boyutta olan bir taşı kanala düşürür isem taşın böbrek çıkışını tıkaması söz konusu olabilirmiş. Bu gibi durumlarda da acil olarak ameliyata alınabilirmişim.

Doktorun bu tavsiyesi üzerine riski de göz önüne alarak kafa üstü durma hareketlerine başladım. İlk etapta 2,3 mm boyutlarda olan küçük kırıntı şeklindeki taşlarından kurtuldum. Daha sonra bu şekilde dursam da taş düşürmemeye başladım. Bunun sebebi artık böbrekte mevcut olan taşların boyutunun daha büyük olması idi. Biraz daha zorlayarak daha uzun süre durarak hareketi tekrarladım. 8’mm boyutunda bir taş düşürdüm. İnanın çok büyük bir boyut. Yaklaşım 1 cm büyüklüğünde bu taşı düşürmek için 2 gün deliksiz ağrı çektim ve tam 2 günün sonunda mesane ile cinsel organım arasında bir kısımda taş tıkandı. 3-4 saat zorlayarak taşı düşürdüm.

O günden sonra bu metodu kullanmaya korkuyorum. Çünkü gerçekten hem ağrısı çok hemde riski fazla. Acil ameliyat olabilirsiniz. Ağrısı da çekilmez boyutlarda oluyor. Fakat hemen taşı düşürmemizi sağlayan bir metot. Ağrıya ve riske göğüs gererim derseniz ve alt pol de taşınız var ise kullanabilirsiniz fakat ben yine de tavsiye etmiyorum. özellikle fazla kilolu veya yaşlı bireyler kesinlikle denememeli diye düşünüyorum. Anlattığım gibi kolay değil çünkü. Ben bu metodu doktorumdan onay alarak uyguladım. Siz der doktorunuza bu metodu danışın. Çünkü herkesin börek taşı farklı farklıdır. Bana onay vermiş olsalar bile sizin taşınız farklı olduğu için belki size onay vermeyecekler. O sebeple doktorunuzdan mutlaka onay alınız sağlığınızı riske atmayınız.

5 – ) Limon Suyu (Limonata İle Taş Düşürmeyi Denemek)

 

Limonata taş düşürmez, fakat daha fazla taş oluşumunu ve var olan taşların daha da büyümesini engeller. Bu sebeple doktorum da özellikle tavsiye ettiği bir numaralı içecek limon suyudur. Fakat burada şu ayrıntıyı söylemeden geçmeyelim. Hazır limonata yerine evde su limon ve az şekerle hazırlanan doğal limonata arasında oldukça fark var. Bu sebeple hazır limonata yerine ev yapımı limonata taş hastalarına tavsiye edebileceğim en nadide içecektir. Böbrek taşı düşürmek için en ideal sıvılardan birisidir.

 

6 – ) Bol Bol Su İçin

Böbrek taşı hastası iseniz en çok tüketmeniz gereken sıvı tabi ki sudur. Günde en az 3 litre su tüketmelisiniz. Tabi ki çok fazla efor sarfettiğiniz işlerde çalışıyor iseniz yada çok sıcak havalarda bu rakam artacaktır. Ne kadar çok terler iseniz o kadar çok su içmeniz gerekir.

Bize Sorun!

Tüm böbrek taşı hastalıkları ile alakalı olarak sormak istedikleriniz var ise bana sorabilirsiniz. Sorularınızı her gün takip ediyorum ve aynı gün içinde cevap vereceğim. Sorularınız benim için değerlidir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Merhaba bn hamileyim ve iki gundur sag tarafim araliksiz agriyor dayanamayip acile gittim ve hamile oldugum icin bisey yapamayiz dediler iki tane serum baglayip bide parol veddiler hamilelikten oncede tasim vardi ama bu kadar agri cekmemistim yardimci olursaniz sevinirim

 2. Gilaburu suyu 8 mm nin üzerindeki taşların tamamına yakınını düşürür. dolasısıyla bu bir yalan değil. bu azıyı yazan kişinin taşları 8 m den büyük. kendi tecrübeme gelince böbrek dokumda kalsiyum birikimi olduğunu gösteren ultrasondan birbucuk ay sonraki ultrasonda bu birikim yok olmuş. radyolji doktoru da duruma şaşırdı ve öncesinde yaptığım 8 günlük günde yarımlitrelik gillaburu suyunun faydası olabilceğini söyledi. 12 litresi 120 lira. bana 5 litre yetmişti bu sonuç için. şimdi de 8 litreik bir kür yapıyorum. böbreğim temizlendi ama gilaburunun bambaşka şifaları var. mesela şu anki küre 3 çeşiit antibiyotik ile geçmeyem idrar yolu enfeksiyonum için başladım, 3. günde şikayelerim eçti. kür bitince tahlil yaptracağım.etki mekanizması en azından vücuttan idrar yoluyla bol su atması. bunun mekanik etkisi ile 8mm ve altı taşları ve kumları düşürüyor. şansınızı denemek için 100 liranızı kaptırdığınız aktar bu detayı bilemediğinden size garanti düşürüyor demiştir. sonuçta fayda göremeyen gidip aktardan hesap soracak değil ama fayda gören tabiki aktara olumlu dönüş yapıyor o da öyle sanıyor. sonuçta garanti demesi cahillik. tıPTA BİLE HİÇBİRŞEY GARANTİ DEĞİL. BOL SU İÇİN DİYOR YAZIYI YAZAN DA BÜTÜN DOKTORLAR GİBİ. SU BÖREKTEN ÇOK İDRAR AKSIN DİYE İÇİLİYOR. ZATEN GİLABURU AÇ KARNINA İÇİLİR VE BEŞ DAKİKA SONRA ALABİLDİĞİNE SU İÇİLİR , SONUNDA DA GİLABURU İLE TOPLAMDA İÇÇTİĞİNİZ SUDAN ATILACAK İDRARIN KAT KAT FAZLASINI ATILIR.Şifalar dilerim.

 3. Benim sag böbrek te 5 buçuk milim 5 tane taş var iki gündür doktora gidiyorum ama ağrı daha devam ediyor nasıl bunları dusurebilirim

  1. böbrek taşı ağrısı en çok karın, sırt ve kasık bölğesine vurur. Erkeklerde testislerde kadınlarda da kasıkda ağrı olabilir. Fakat her kasık ağrısı böbrek taşından olmayabilir. Böbrek ağrısına eşlik eden kasık ağrısı daha çok görülür. Sadece kasık ağrınız var ise sorun başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Doktora danışmanızı tavsiye ederim.

 4. genel olarak böbrek taşı ağrısı başladıgında sıcak bir duş almak ilk seçeneklerdendir. Böbrek taşı düşürmeye de faydalıdır. Ayrıca hafif ve bilinen agrı kesicilerden dahi olsa bir adetten fazlasını almadan doktara görünmek önemlidir. Geçmiş olsun

 5. Sıcak su kas gevşetici etki yaparak idrar yollarınızı kontrol eden kas gurubunu gevşetir. Bu hem idrar atımını rahatlatır hem de agrıyı azaltır. Fakat böbrek taşı düşürürken birkaç saati aşan ve ciddi dayanılmaz agrılar mevcut olduğunda bir sağlık kuruluşuna giderek tetkil yaptırmalısınız. Bazı durumlarda taş kanalı tıkayabilir (sizin taşlarınız bu kadar büyük değil sanırım pirinç boyutunda yazmışsınız)

  Genel olarak böbrek taş düşürme ağrısına faydalı olabilecek bir metod malesef yok. Tüm uzmanların tek önerisi bol sıvı tüketmek ve ağrı kesiciler ile kaslarınızın gevşemesini sağlamak. Fakat fazla ağrı kesici almamak önemli,

  Şiddetli ağrılarda mutlaka doktara gitmeniz şiddetle önerilir.
  Geçmiş olsun

 6. slm bende tas dusuruyorum cok agrim var ne yaptiysam dusuremedim uc tane piric buyukluyunde tas var bana yardimci olurmuzunuz su anda termal suya giriyorum ve suya girdimmi agrim geciyor cok aci cekiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı