Boşanan Kadın Kaç Gün Sonra Evlenebilir?

Boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir? Boşandıktan ne kadar sonra yeniden evlenebilirim? Sorusu merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Özellikle boşanma davalarından sonraki süreç içerisinde bir 3. Şahısla evlenme durumunda ortaya çıkan ve kadınlar tarafından oldukça merak edilen soruların başında bu soru gelmektedir ve bu soruya bu yazımızda cevap vereceğiz.

Oldukça merak edilen sorulardan bir tanesi olan boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir? Sorusu, özellikle mahkeme kararı sonucu boşanan çiftlerin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Boşanan bir kadın, Türk Medeni Kanunu M. 132 gereği, boşanma üzerine mahkeme kararı kesinleştikten sonra 300 gün geçmeden başka biriyle evlenememektedir. Bu 300 günlük süreye “iddet müddeti” adı verilmektedir.

Boşandım ne zaman evlenebilirim?
Boşandım ne zaman evlenebilirim?

Türk Medeni Kanununa bu maddenin koyulmasındaki amaç ise soy bağı karışıklarını önlemek ve doğacak bir çocuğun babasının kim olduğunu kesin bir şekilde söyleyebilmektir. Boşanma kararı kesinleştikten sonra bir erkek sonraki gün bile evlenebilirken bir kadının boşandıktan sonra evlenebilmesi için odaklandığımız boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir? Sorusuna verdiğimiz cevap olan 300 günlük süre geçerlidir.

İddet Müddetinin Kaldırılması Davası

Ancak bu sürenin de ortadan kaldırılmasının bir yolu bulunmaktadır. Boşanan kadının gebe olma durumu ve gebe olma ihtimali göz önünde bulundurularak koyulan süre ne kadar? boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir? Hangi adımları izlemesi gerekir?

Boşandıktan sonra ne zaman evlenebilirim diye soruyorsanız, öncelikli olarak boşanma kararının kesinleşmesi gerekmektedir. Boşanma kararının kesinleşmesi demek, boşanma kararını veren mahkeme tarafından verilen kararın taraflara tebliğ edilmesi ve yasal itiraz süresinde itiraz edilmemesi durumunda mahkemece verilen kesinleşme şerhidir. Yani taraflar, mahkemece kararın verildiği tarihte değil, kesinleşme şerhinde belirtilen tarihte boşanmış sayılacaktır. İşte bu kesinleşme tarihinden itibaren 300 gün sayılması gerekmektedir. Eğer gebelik durumu yoksa, kadının gebe olmadığını kanıtlaması ve mahkemeye sunacağı gerekli testlerin sonuçlarını delil olarak sunmasının sonucunda mahkemece iddet müddetinin kaldırılmasına karar verilebilmektedir. Bu davalarda koşul, kadının gebe olmamasıdır. Olası bir gebelik durumunda, çocuğun soy bağı karışacağı için mahkeme iddet müddeti davasını reddedebilir.

Boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir? Sorusuna verdiğimiz cevap kanuni dayanağı olan bir cevaptır. Ancak günümüzün ilerleyen teknolojisi sayesinde akıl ve mantık gereği eğer bir kadın hamile olmadığını veya gebelik ihtimalinin var olmadığını ispat edebildiği sürece, boşandıktan sonra yeniden evlenmek için 300 gün beklemesine gerek yoktur.

Boşanan kadın kaç gün sonra evlenebilir? Sorusuna net bir cevap vermeye, gerekli kanun maddelerine dayanarak cevap vermeye çalıştık. Ve 300 günlük sürenin kaldırılması için gereken adımları ve ihtimalleri inceleyerek değerlendirdik. Umuyoruz ki makalemizi faydalı bulmuş ve istediğiniz cevabı almışsınızdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selamlar ben boşandım ve 12:04;2017tarihinde boşandım ve benmm iddettim doldu ve 436 günü geçti busere geçtiği için ne hamilelik geçti başımdan ne bir ikinci evlilik yaptım şuanda evlenmek istesem iddet sürecini tekrrdan dusurmeme gerek varmı teskkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı