Boyun Düzleşmesi Nedir?

Günümüzde boyun düzleşmesi çok sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Peki, boyun düzleşmesi nedir? Omurganın oluşumunda en önemli etken olan 33 omurun 7 tanesi boyun bölgesinde yer almaktadır. Sağlıklı bir yapıya sahip olan kişilerin omurgası kıvrımlı bir yapıda olmaktadır. Aynı zamanda belimizde ve boyunda bulunan omurlar hafif bir şekilde oyuk olmaktadır. Sırt ve kalça bölgesinde bulunan omurlar ise genellikle tümsekler şeklinde olmaktadır. Tıp dilinde oyuklara lordoz ve çıkıntılara ise tıp dilinde Kifoz denilmektedir. Böylelikle eğer beliniz olması gerekenden daha çukur bir hal almış ise Lordoz, sırtınız daha çıkıntılı duruyor ise kifoz adı verilmektedir. Servikal lordoz Boyunda bulunan kıvrımlara söylenilmektedir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Boyun düzleşmesi problemine maruz kalan kişilerde görülen en sık belirtiler arasında kas ağrısı bulunmaktadır. Omurganın kıvrılmasıyla birlikte kaslar farklı yönlere yönelecek ve kasılmanıza ya fa spazmlara yol açacağını bilmelisiniz. Eğer servikal lordoz probleminiz var ise ağrınız boynunuz, beliniz ve omuzlarınıza kadar ağrıyı hissedebilirsiniz. Düz bir şekilde yatmanız doğrultusunda boynunu ve sırtınız arasında çok fazla boşluk olup olmadığını kontrol etme fırsatınız bulunmaktadır. Boyun düzleşmesi belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermesiyle birlikte hiç belirti göstermeye de bilmektedir. Boyun ağrısı, baş ağrısı gibi risklerinizin artmasıyla birlikte servikal lordoz düzleşmesi problemi yaşayan kişiler bu belirtileri görmeye de bilmektedirler. Aynı zamanda herhangi bir ağrı ile karşılaşmasanız dahi fiziksel aktiviteleriniz sonucunda zorlandığınızı görebilirsiniz.

Herhangi bir belirti olmamasına rağmen, boynunuz ve sırtınız arasında çok fazla boşluk bulunması durumunda mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda başınıza gelebilecek herhangi bir kaza da, kaymada ya da düşme de sakatlanma gibi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı zamanda omurganızın güçlü olması durumunda, duruşunuzun bozuk olmasa sizin için büyük problemlere de yol açabilmektedir. Bundan dolayı muhakkak uzman bir doktora tedavi olmanız gerekecektir.

Boyun düzleşmesi ile şüphesi olanlar ve aşağıda ki semptomları yaşayan kişiler muhakkak uzman bir hekime görünmesini tavsiye ederiz.

 1. Boyunda uyuşma
 2. Boyun ve sırt karıncalanması
 3. Boyunda ve sırt da elektrik çarpması gibi hissedilen ağrı
 4. Mesanenin zayıf olması
 5. Zayıflık
 6. Kas kontrolünü sağlarken zorluk yaşamak

Gibi birçok belirtiler de sıkışmış sinir gibi ciddi durumların belirtileri arasında yerini bulmaktadır. Bu belirtiler doğrultusunda doktora danışmalı ve gerekli olan tedavi süreni başlatmanız gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

 • Çalışma hayatınızda yanlış duruş ya da oturuş bozukluklarına göre boyun düzleşmesi görülebilir.
 • Kemik erimesi problemleri yaşayan kişiler karşılaşabilir.
 • Ruhsal bozukluk şiddeti etkileyebilir.
 • Aşırı yiyerek kilo alım problemi
 • Uyku sırasında duruş bozukluğu boyun düzleşmesi sebepleri arasındadır.
 • Islak saç ile uyumak da sebepler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı