Boza Kaç Kalori

Boza Kaç Kalori ? Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan bozadan bahsetmek istiyorum.Boza eski Türk içeceklerinden birisidir.Boza çoğunlukla kış aylarında tüketilmektedir.Eylül ayı ile mayıs ayı arası boza mevsimi olarak bilinmektedir.

Bozanın içeriğinde mısır irmiği,şeker ,su ve maya bulunur.Türkiye de boza genel olarak mısırdan yapılır.diğer ülkelerde ise arpa,buğday,yulaf,çavdar,mısır,pirinç gibi besinlerle mayalandırılarak yapılmaktadır.
Muhafaza şartları 7-8 derecede 7 gün süre ile muhafaza edilebilir.

Boza Kaç Kalori ?

Bir bardak boza 360 kalori kcal dir.
Besin Değerleri
Karbonhidrat  : 57.5 gr,Protein  :3.5 gr,Yağ  :0.5 gr,Kalsiyum  :29 mg,Demir  :1,3 mg,Fosfor  :97 mg,Çinko  :1 mg,B1  :0.09 mg,B2  :0.05 mg

Boza Kaç Kalori

Boza Kilo Aldırır mı ?

Bozanın içerisindeki enerji veren besleyici maddelerin kilo almaya sebebiyet vermesi mümkündür.Ancak bu durum aşırı bir tüketim olduğunda ortaya çıkabilir.Boza çocuklar ve sporcular için özellikle tüketilmesi önerilen bir içecektir.Bozayı tükettikten sonra bu enerjinin yakılmasını sağlayacak spor,egzersiz,yürüyüş gibi aktiviteler yapılacaksa sağlık açısından oldukça faydalıdır.
Bozanın içerisinde bir çok vitamin ve mineraller bulunmaktadır.Bunlardan bahsedecek olursak, içerisinde fosfor,çinko,kalsiyum ve B vitaminleri bulur.
İçerisindeki aktif mayalar emziren kadınların sütünü arttırmaktadır.İçerdiği laktik asit sayesinde mide hazmını kolaylaştırır.Vücut direncini arttırıp hastalıklara karşı koruma sağlar.
Kalori değeri yüksek olan bozayı tüketirken daha dikkatli olmayız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı