Çekirdek Kaç Kalori Kilo Aldırır mı

Çekirdek kaç kalori kilo aldırır mı, ay çekirdeğin faydaları ve zararları, ay çekirdeği besin değeri gibi sorularınızı cevaplıyoruz. Kilo sorunu artık birçok kişi için ortak sorun olmuş durumda. Çekirdek millet olarak sevdiğimiz ve sık sık tükenttiğimiz çerezler arasında yer almaktadır. İçerisinde bulundurduğu yağ oranı ile kilo aldırıp aldırılmadığı merak edilen bir konudur. 

Kilo vermek için birçok yöntemi deniyoruz ve yine de olmazsa, uzman kişilerden yardım almaya çalışıyoruz. Çoğunlukla yanlış yapılan diyetler, zayıflama sağlamadığı gibi çoğu zaman kilo almamıza da neden olmaktadır. Bu nedenle çekirdek kaç kalori sorusu göz önüne çıkmaktadır. Bunu detaylı irdelememiz gerekmektedir.

Zayıflamak istiyorsak özellikle yediğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekiyor. Birçok besin maddesi çok masum gibi görünmesinin yanında içerisinde çok fazla kalori barındırmakta kilo alımına neden olmaktadır. Bunlardan biriside çekirdektir.

Çekirdeğin içerisinde yüksek miktarda yağ bulunmaktadır. Ayrıca tuz oranı da oldukça fazladır. Şimdi sizlere çekirdek hakkında bilgiler sunacağız.

Çekirdek Kaç Kalori Kilo Aldırır mı

Ay çekirdeği olarak ta bilinen çekirdeğin kalorisi yüksek olduğu için diyet için pek uygun olmayan bir besindir.

Çekirdek genelde avucumuzun içine alıp tükettiğimiz bir besin olduğu için

1 avuç yani yaklaşık 25 gr kadar çekirdek 75 kaloridir.

Markette satılan paketlerde ise 110 kalori kcal bulunmaktadır.

Tuzsuz çekirdek ay çekirdeğinde kalori oranı daha yüksektir ve 120 kalori bulunur.

Çekirdek birçok vitamin ve besin değerine sahip olmasının yanında vücudunuza fazla yağ depolanmasına neden olabilir. Evet çekirdek çıtlatmak çok keyifli ve lezzetlidir. Ama çekirdeği daha az tüketirsek, zararlı olabileceği yönlerini de en aza indirmiş oluruz. Şimdi çekirdeğin besin değerini görelim.

Çekirdek Kaç Kalori Kilo Aldırır mı

Çekirdeğin Besin Değeri

Ay çekirdeği, içerisinde yağ, protein, B Vitamini, E vitamini, gibi vitaminler ve magnezyum fosfor, potasyum, bakır ve çinko gibi mineraller barındırmaktadır. Çekirdeğin kavrulmamış olanının tüketilmesi önerilmektedir.

Ay çekirdeği Besin Değerleri 100 gr

Karbonhidrat 24.07(g)               Protein 19.2(g)

Yağ 48.1(g)                                    Lif 10.11(g)

Kolesterol 00 (mg)                       Sodyum 31.1(mg)

Potasyum 855 (mg)                     Kalsiyum 73(mg)

Vitamin A 10 (iu)                         C vitamini 1.3 (mg),

Demir 3.9

 

Çekirdeğin Faydaları ve Zararları

Çekirdek lezzetli olmasının yanında bağımlılık yapma özelliği bulunan bir çerezdir. Öyle ki çoğu kişi çekirdek yemeye başladığında, başından ayrılamadığını söylemektedir. Ama çekirdeğin faydaları da bulunmaktadır. Bizim yapacağımız ise biraz az tüketmek olmalıdır. Çiğ ve taze olarak satılan işlenmemiş çekirdek tüketmeye çalışırsak sağlığımıza fayda sağlayan bir besin maddesi haline gelecektir.

Ay çekirdeği E vitamini açısından oldukça iyi bir besindir. Öyle ki bir avuç ay çekirdeği günlük E vitamininin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Vücudun ihtiyacı olan selenyum miktarını da içermektedir. Proteinde içermekte, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmakta ve  sağlığımız için bunun gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Ay çekirdeği cilt sağlığını ve cildin kolajen yapısını koruyarak, dinç kalmasını sağlıyor ve yaşlanmayı önlüyor.

Cildin kolajen yapısını koruması birçok dış etkenden yani soğuk, güneş gibi cildimize zararlı etkisi olan durumlara karşı koruma sağlıyor. İçerisindeki selenyum ve E vitamini sayesinde antioksidan özelliği gösteriyor.

Çekirdek Kilo Aldırır Mı

Ay çekirdeği sağlık açısından birçok vitamin ve mineral barındıran bir kuru yemiş. Ama içerisindeki kalori oranı yüksek bir besin. Çekirdek kaç kalori kilo aldırır mı, sorusunun cevabı ise fazla tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu yüzden size tavsiyemiz az tüketmek olacaktır. Böylece sağlığımıza olan faydalarından da yaralanabilirsiniz.

Ayrıca çekirdek seçimi yaparken işlenmemiş taze ve çiğ ay çekirdeği seçmeye ve tüketmeye çalışın. Tabi miktarı da oldukça az tutmaya çalışın. Bununda ölçüsü 1 avuçtan fazla olmaması. Diyet yapanlar tarafından tercih edilebilir, çünkü oldukça besleyicidir. Diyetinize ekleyebilirsiniz çünkü iyi bir lif kaynağı. Yeterli miktarda, aşırıya kaçmadan tükettiğinizde faydalı etkilerinden de yararlanmış olacaksınız.

Güncelleme: 30.08.2018

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. NEDEN ZAYIFLAMAK İSTER BİR KADIN KIZ HER KİMSE FARKINDAYSANIZ TEK BEN YORUM YAPTIM SAÇ MA SAPAN İŞLER KİLO BİR İNSANIN ANNE VE BABA TARAFINDAN KALITSAL MATERYALAR TARAFINDA GELİR ANNE ŞİŞMAN BABA ŞİŞMAN OLUNCA ÇOCUKTA ŞİŞMAN OLUYOR.

    1. Merhaba Merve, evet farkındayız sadece sen yorum yapmış olabilirsin. Ama insanlar bunu soruyor ve bu konuda bilgi almak istiyor arama yapıyor. Sen farkında mısın? Kaç kişi bu şekilde yani Çekirdek Kaç Kalori Kilo Aldırır mı şeklinde arama yapıp bu konuyu okuduğunun, emin ol tahminlerinden çok fazla. Yorum için teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı