Cemre Ne Zaman Düşecek 2020?

Cemre Ne Zaman Düşer 2020 ? Cemrenin Düşmesine Kaç Gün Kaldı?

Cemre ne zaman düşecek en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu nedenle toplam da düşmekte olan cemreler ne zaman düşüyor bunu detaylı bir şekilde açıkladık. Soğuk havalardan her zaman şikayet ederiz. Elbette, bu havaları sevenlerde oldukça fazla, özellikle de karı izlemeyi ve aynı zamanda karda oynamayı seven 7’den 70’e birçok insan var. Ama yine de yazında keyfini çıkartmak bambaşka. Her ne kadar aşırı sıcak havalar yaşıyor olsak bile, akşam inen o serin ve dingin hava sanki gündüzün tüm sıcaklığını alıyor ve sizi huzura götürüyor ve bizde tüm kış sanki bu havayı bekliyormuş gibi zevkini çıkartıyoruz. Son zamanlarda yazın yapılacak olan aktiviteler çoğaldığı içinde özlüyoruz yazı ki sadece denize girmek bile yetiyor.

Havaya Cemre Ne Zaman Düşer?

İlk Cemre Ne Zaman Düşer?

Birinci cemre havaya 19-20 Şubat tarihinde düşer.

İkinci cemre suya 26-27 Şubat tarihinde düşer.

Üçüncü cemre toprağa 6-7 Mart tarihinde düşer..

Yazın bir diğer yönü ise elbette ilkbahar, ilkbaharın başlangıcı hepimize kucak açıyor sanki. Özellikle de çiçeklerin açtığı dallar çok daha mutlu olmamıza sebep oluyor diyebiliriz. Bahar başlangıcı aynı zamanda yazı da getirdiği için haliyle mutluluğumuz o derece katlanarak artıyor. Baharın başlangıcı da cemreler ile birlikte süsleniyor. Bizde sizlere cemreler hakkında bilgi vererek, cemre ne zaman düşecek sorusunu cevaplayacağız. Şimdi cemre ne zaman düşecek, ilk cemre ne zaman düşecek, ikinci cemre ne zaman düşecek, üçüncü cemre ne zaman düşecek, cemre havaya ne zaman düşüyor, cemre toprağa ne zaman düşüyor, cemre suya ne zaman düşüyor onu açıklayalım.

Öncelikli olarak cemre nedir ve cemrenin çeşitleri var mıdır, bunlardan bahsedeceğiz. Cemre’nin sözlük anlamı sıcaklık olarak telaffuz edilir ve Arafat’tan gelmekte olan hacıların attıkları taşlar ile birlikte oluşan bir yığıntıya verilen addır. Cemre’nin düşmesi, artık baharın geldiğini ve havaların sıcaklıklarının yükseleceğine işarettir. Aynı zamanda da havaya, suya ve toprağa düşmektedir ve elbette bunlarında bir sırası mevcuttur. İlk Cemre Şubat ayının 20’sinde havaya düşmektedir. Cemre havaya düştükten sonra havalar ısınır ve kışın o soğuk rağbeti dağılmaya başlar. Daha sonra ki aşamalarda ise 7’şer gün aralar ile birlikte Cemre’ler düşmeye başlamaktadır. Cemre, havadan sonra suya düşerek denizlerin ısınması anlamına gelmektedir ve son olarak yine 7 günün ardından da toprağa düşer ve bu sayede topraklarda ısınır.

Cemre halk arasında baharın müjdeleyicisidir. Her ne kadar yeni neslimiz pek bu konuda bilinçli olamasa bile, eskiler hemen her sene Cemre’nin düştüğünü bilirler. Birincisi 19-20 Şubat, ikincisi 26-27 Şubat ve üçüncüsü ise; 5-6 Mart tarihlerinde düşmektedir. Her ne kadar bahar müjdeleyicisi olsa bile, kışın en sert geçtiği zamanlara denk gelmektedir. Tabi en sert ama yine de en son zamanlarına denk gelir, baharın müjdeleyicisi. Eski kültürlerde Cemre’nin, bir cin olduğuna, daha sonra gökyüzüne yükseldiğine ve ardından da gökyüzünden süzülerek buzların üzerine düştüğüne ve buzları erittiğine ve daha sonra toprağa karıştığına inanılırmış, ne kadar doğru bilinmez ama bizler sadece baharın müjdeleyicisi olarak biliyoruz.

Her yıl cemre düşme vakti bellidir. Bu nedenle yukarı da ki yer alan vakitler de düşeceği aşikardır. Cemre düştüğü zaman baharın geldiğinin habercisi olacaktır. Fakat artık eski soğuklar, eski kışlar nerede ise yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. Bu nedenle cemre düşmesi eskiler kadar önem kazanmamakta ve kışın gelip geçtiği rahat bir şekilde cemre düşmesi ile belli olmaktadır.

İlgili Makaleler

26 Yorum

      1. 1 AY SONRA TAM YAZ HAVASI BU SIRALAR YAGMUR YAGAR HAVALARA ALDANMAYIN 3 HAFTADIR IYILESEMEDİM HALA HASTAYIM MAT ZATEN BITTI SAYILIR NISANIN 25 INE DOGRU HAVALAR TAM ISINIR

  1. Düşte kurtulak şu kıştan yolda yuruyodum pantolonum buz tuttu yüreyemedim lan

    1. Az kaldı sabredin isiniyo zaten benim yaşadığım yerde hava 19 derece pazartesi 21 derece :)))

  2. sonundaaa düşsün artık kıştan kurtulalım yaz gelsin yazzz sıcacıkkk :))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı