Cemre Ne Zaman Düşecek 2019?

Cemre Ne Zaman Düşecek 2019 ? Cemrenin Düşmesine Kaç Gün Kaldı?

Sayaç Birinci Cemrenin Toprağa Düşme Tarihini Göstermektedir:

Birinci cemre havaya 19-20 Şubat tarihinde düşer.

İkinci cemre suya 26-27 Şubat tarihinde düşer.

Üçüncü cemre toprağa 6-7 Mart tarihinde düşer..

cemre ne zaman düşecek, cemrenin düşmesine kaç gün kaldıBirçoğumuz, soğuk havalardan her zaman şikayet ederiz. Elbette, bu havaları sevenlerde oldukça fazla, özellikle de karı izlemeyi ve aynı zamanda karda oynamayı seven 7’den 70’e birçok insan var. Ama yine de yazında keyfini çıkartmak bambaşka. Her ne kadar aşırı sıcak havalar yaşıyor olsak bile, akşam inen o serin ve dingin hava sanki gündüzün tüm sıcaklığını alıyor ve sizi huzura götürüyor ve bizde tüm kış sanki bu havayı bekliyormuş gibi zevkini çıkartıyoruz. Son zamanlarda yazın yapılacak olan aktiviteler çoğaldığı içinde özlüyoruz yazı ki sadece denize girmek bile yetiyor.

Yazın bir diğer yönü ise elbette ilkbahar, ilkbaharın başlangıcı hepimize kucak açıyor sanki. Özellikle de çiçeklerin açtığı dallar çok daha mutlu olmamıza sebep oluyor diyebiliriz. Bahar başlangıcı aynı zamanda yazı da getirdiği için haliyle mutluluğumuz o derece katlanarak artıyor. Baharın başlangıcı da cemreler ile birlikte süsleniyor. Bizde sizlere cemreler hakkında bilgi vererek, cemre ne zaman düşecek sorusunu cevaplayacağız. Şimdi cemre ne zaman düşecek, ilk cemre ne zaman düşecek, ikinci cemre ne zaman düşecek, üçüncü cemre ne zaman düşecek, cemre havaya ne zaman düşüyor, cemre toprağa ne zaman düşüyor, cemre suya ne zaman düşüyor onu açıklayalım.

Öncelikli olarak cemre nedir ve cemrenin çeşitleri var mıdır, bunlardan bahsedeceğiz. Cemre’nin sözlük anlamı sıcaklık olarak telaffuz edilir ve Arafat’tan gelmekte olan hacıların attıkları taşlar ile birlikte oluşan bir yığıntıya verilen addır. Cemre’nin düşmesi, artık baharın geldiğini ve havaların sıcaklıklarının yükseleceğine işarettir. Aynı zamanda da havaya, suya ve toprağa düşmektedir ve elbette bunlarında bir sırası mevcuttur. İlk Cemre Şubat ayının 20’sinde havaya düşmektedir. Cemre havaya düştükten sonra havalar ısınır ve kışın o soğuk rağbeti dağılmaya başlar. Daha sonra ki aşamalarda ise 7’şer gün aralar ile birlikte Cemre’ler düşmeye başlamaktadır. Cemre, havadan sonra suya düşerek denizlerin ısınması anlamına gelmektedir ve son olarak yine 7 günün ardından da toprağa düşer ve bu sayede topraklarda ısınır.

Cemre halk arasında baharın müjdeleyicisidir. Her ne kadar yeni neslimiz pek bu konuda bilinçli olamasa bile, eskiler hemen her sene Cemre’nin düştüğünü bilirler. Birincisi 19-20 Şubat, ikincisi 26-27 Şubat ve üçüncüsü ise; 5-6 Mart tarihlerinde düşmektedir. Her ne kadar bahar müjdeleyicisi olsa bile, kışın en sert geçtiği zamanlara denk gelmektedir. Tabi en sert ama yine de en son zamanlarına denk gelir, baharın müjdeleyicisi. Eski kültürlerde Cemre’nin, bir cin olduğuna, daha sonra gökyüzüne yükseldiğine ve ardından da gökyüzünden süzülerek buzların üzerine düştüğüne ve buzları erittiğine ve daha sonra toprağa karıştığına inanılırmış, ne kadar doğru bilinmez ama bizler sadece baharın müjdeleyicisi olarak biliyoruz.

Her yıl cemre düşme vakti bellidir. Bu nedenle yukarı da ki yer alan vakitler de düşeceği aşikardır. Cemre düştüğü zaman baharın geldiğinin habercisi olacaktır. Fakat artık eski soğuklar, eski kışlar nerede ise yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. Bu nedenle cemre düşmesi eskiler kadar önem kazanmamakta ve kışın gelip geçtiği rahat bir şekilde cemre düşmesi ile belli olmaktadır.

Güncelleme: 1.11.2018

Bir önceki yazımız olan Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. GELSİN YAZZZ dedi ki:

  BEN HALA ÜSUYOM BIZIM BURALAR SOGUK OGLEN AZ BIRSEY ISINIYOR

 2. Cemre dedi ki:

  Evettt düştü 3 deee

  1. Anonim dedi ki:

   NE ZAMAN HAVALAR ISINACAK

   1. GELSİN YAZZZ dedi ki:

    1 AY SONRA TAM YAZ HAVASI BU SIRALAR YAGMUR YAGAR HAVALARA ALDANMAYIN 3 HAFTADIR IYILESEMEDİM HALA HASTAYIM MAT ZATEN BITTI SAYILIR NISANIN 25 INE DOGRU HAVALAR TAM ISINIR

 3. Galatasaray dedi ki:

  Düş Artık Cemre

 4. Uvuveveve onyeteyweyne ugwemubwem osas dedi ki:

  Düşte kurtulak şu kıştan yolda yuruyodum pantolonum buz tuttu yüreyemedim lan

 5. Anonim dedi ki:

  cok iiiiiiii

 6. Anonim dedi ki:

  yaz gelsinde tatile çıkalım

  1. Şerafettin topmüler dedi ki:

   Az kaldı sabredin isiniyo zaten benim yaşadığım yerde hava 19 derece pazartesi 21 derece :)))

 7. xman dedi ki:

  Düsiymın düsmiymın

 8. Filiz Kasapçı dedi ki:

  Çok şükür cemre bugün düştü

 9. Galatasaray dedi ki:

  Düş Cemre

 10. vaner dedi ki:

  cemre bugün düşte şu semra
  ablan bir rahatlasın yoksa iflas edecek heee :DDD

 11. semra dedi ki:

  düşsün artık.dagalgaz bizi iflas ettirecek yoksa

  1. rabiş dedi ki:

   :D :D

 12. Anomim dedi ki:

  Adım cemre??

 13. Anonim dedi ki:

  dört mevsim de ayrı ayrı güzellik barındırıyor ancak yaz daha güzel

  1. Domateslı PAtates dedi ki:

   tatıl tarafından bakarsak efso

 14. Anonononomimim dedi ki:

  sonundaaa düşsün artık kıştan kurtulalım yaz gelsin yazzz sıcacıkkk :))))

 15. Anonim dedi ki:

  Dus cemre

 16. cemre dedi ki:

  Adım cemre

  1. DUMAN dedi ki:

   HERKES SENIN DÜŞMENİ BEKLİYOR :

   1. Anonim dedi ki:

    :))

 17. Anonim dedi ki:

  cemre dussun artik

  1. Anonim dedi ki:

   Kasım ayında cemre düşsün yazmak…

   1. BİRİSİ dedi ki:

    düştü de ne oldu donuyoruz daha AH NERDE ESKİ CEMRELER :))