Chia Nasıl Tüketilir Chia Tohumu Faydaları

Chia Nasıl Tüketilir Chia Tohumu Faydaları, chia tohumu bu günlerde oldukça popüler olan bir besindir. Chia tohumu Meksika da yetişen bir ada çayı türünün tohumlarından oluştuğu bilinmektedir.

Eski bir tarihe sahip olmalarına rağmen, sadece kısa süre önce chia tohumları modern bir besin olarak tanınmaya başlandı. “Chia”  kelimesi antik Maya’nın “güç” kelimesi anlamına gelmektedir. İçerisinde birçok vitamin mineraller ve aminoasitler bulunmaktadır.

Lif oranı yüksek ve protein değeri oldukça iyi bir besindir. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olmasının yanında antioksidan özeliği ile detoks etkisi göstererek kansere karşı ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

İçerisinde bulunan lif oranı sayesinde sindirim problemleri yaşayanlar ve kabızlık şikayeti olanlar için oldukça faydalı olmaktadır.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır

Chia tohumunun en yaygın biçimde kullanım şekli ise yulaf ezmesine ve yoğurda ekleyerek kullanılmasıdır.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir

Miktar olarak 2 yemek kaşığı eklemeniz yeterli olmaktadır.

Çorba ve sosların içine 2 yemek kaşığı chia tohumu ekleyerek tüketebilirsiniz.

Pişirerek puding haline getirebilirsiniz yoğurdunuza ve salatalarınıza da ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Süt ile birlikte tüketmek isterseniz 1 bardak sütün içine 1 yemek kaşığı chia tohumu katarak tüketin.

Süte karıştırılabilir yoğurda katılabilir. Ara öğünlerde proteinli bir besinle karıştırarak tüketebilirsiniz. Böylece chia tohumlu bir ara öğün yapmış olursunuz. Böylece kan şekerinizin düzenlenmesini sağlamaktadır. Daha uzun süre tok kalmanızın yanı sıra tatlı krizlerine karşıda sizi korumaktadır.

Ara öğünlerde chia tohumlu bir yemek hazırladığınızda üzerine taze veya kuru meyve eklerseniz şeker ihtiyacınız çok daha iyi bir şekilde giderilir. İyi bir ara öğün hazırlamış ve sağlıklı beslenmiş olursunuz.

Ayrıca kahvaltınızda da kullanabilirsiniz. İçerinde ayrıca çok iyi bir omega 3 vitamini de bulunmaktadır.

Omega 3 asitleri kalp hastalıklarına karşı korumakta ve bir çok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Omega 3 yağ asitleri zayıflamaya karşı dahi fayda sağlamaktadır.Chia tohumlarında bulunan omega 3 yağ asitlerinin somondakin den bile fazla olduğu bilinmektedir.Tabi ki chia tohumunda bulunan yağ asitleri bitkisel yağ asitleridir.

Chia tohumlu ara öğününüzü hazırlarken örneğin bir kase yoğurda eklediğinizde 2 saat kadar beklerseniz boyut olarak biraz daha şişmekte ve etkisini daha çok artmaktadır.

Chia Tohumu Zayıflatırmı

Chianın tarihinde hastegler ve mayalar tarafından özellikle uzun süren yolculuklarda enerji veren bir besin olarak kullanılmaktadır. Kalsiyum değeri oldukça fazladır . Bir yemek kaşığı chia tohumu yaklaşık 1 bardak sütten daha fazla kalsiyum içermektedir. Kalsiyum bildiğiniz gibi hem kemik hem de diş sağlığı açısından önemli bir vitamindir.

Lif oranının yüksek olması diyetlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir besin olabileceği anlamına gelmektedir.

Chia tohumu zayıflatır mı sorusuna ise çok net bir cevap vermek zor olacaktır.Çünkü bu konuda yeterince araştırma yapılmamıştır.

Chia tohumunun kalorisine baktığımız zaman aslında kalori değeri düşük bir besindirYine bu sebepten dolayı da diyetinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Protein, en fazla kilo vermeyi kolaylaştıran önemli besin maddesidir ve iştah ve istek duygusunu büyük oranda azaltabilir. Yüksek Lif ve Protein İçeriğinden dolayı birçok uzman, chia tohumlarının kilo vermeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Lif büyük miktarda su emiyor ve midede genişliyor dolgunluğu arttırarak gıda emilimini yavaşlatmalıdır.

Vücudunuz ve beyniniz için önemli yararlar sağlayabilecek besin maddeleriyle yüklüdürler.

Chia tohumu kaç kalori: 100 gr chia tohumu kcal 485 kaloridir.

Bu, özellikle yalnızca 137 kalori ve bir gram sindirilebilir karbonhidrat sağlayan tek bir besin olduğunu düşündüğünüzde oldukça etkilidir.

Chia Besin Değerleri

Lif: 11 gram.

Protein: 4 gram.

Yağ: 9 gram (5 tanesi Omega 3’tür).

Kalsiyum: BKİ’nin% 18’i.

Manganez: BKİ’nin% 30’u.

Magnezyum: BKİ’nin% 30’u.

Fosfor: BKİ’nin% 27’si.

Ayrıca çinko, B3 vitamini,Potasyum, B1 vitamini ve B2 vitamini içerirler.

Chia tohumu küçücük boyutlarına rağmen en besleyici gıdalardır. Lif, protein, Omega-3 yağ asitleri ve çeşitli mikro besinler ile yüklenirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı