Chia Tohumu Nedir? (Çiya Tohumu) Zayıflamaya Etkisi

İnsanoğlu son yıllarda obeziteyle mücadele konusunda daha kararlı tavırlar sergilemeye başlamıştır. Masabaşı işler, düzensiz yemek, düzensiz uyku, spor yapmaya ayıracak zamanın bulunamaması gibi durumlar bizleri obeziteye iter, bu durumda da kilo verme konusunda çeşitli alternatiflere başvururuz. Chia tohumu da (okunuşu ile çiya tohumu) son yıllarda özellikle zayıflamak için araştırma yapanların karşısına sıklıkla çıkmaktadır.

Son dönemlerde kendi tarım geleneğimizde yeri olmayan; fakat hem çeşitli hastalıklara hem de zayıflamaya faydası olmasından ötürü popülerleşmeye başlayan bazı bitkiler söz konusu. Kinoa ve amarant gibi bitkiler artık iyiden iyiye mutfaklarımıza girmiş durumda. Bugünlerde ise insanalr yüzlerini yepyeni bir bitkiye çevirmiş durumda. Elbette, mucizevi bir bitki olarak görülen Chia tohumundan söz ediyoruz. Chia tohumu, (okunuşuyla çiya tohumu ) tahmin edileceği üzere Güney Amerika’da yetişmektedir. Adaçayının çeşitlerinden biri olan Salvia’nın tohumlarıdır. Sözcük köken olarak güç anlamına gelmektedir, bu bile başlı başına Chia tohumunun mucizevi potansiyelini yansıtmaya yetmektedir. Geçmiş uygarlıklarda düzenli olarak her gün Chia tohumu yenildiği söylenir. Bu tip bitkiler zamanın ruhu içinde yeniden keşfedilmeyi beklerler. Chia’nın keşfi de içinde bulunduğumuz çağa denk geldi diyelim.

Chia Tohumu Nedir? (Çiya Tohumu) Zayıflamaya Etkisi

Çiya Nedir?

Chia Tohumu Nelere İyi Gelir? Çiya Tohumunun Zayıflatmaya Etkisi Nedir?

Elbette insanlar Chia tohumunun tadına ilgi göstermiyor, bu ilginin arkasında onun sunduğu şifalar bulunuyor. Chia tohumu kahvaltılarda da öğle yemeklerinde de yenilebiliyor. Her şeyden önce bu küçük tohumlarda inanılmaz bir protein deposu saklı. Antioksidan barındıran Chia tohumu cildin korunmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan lif bakımından da çok zengin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Mide rahatsızlıklarının giderilmesinde de Chia tohumuna başvurulmaktadır. Omega 3 içeriği nedeniyle beynin gelişimine, hafızanın gelişimine önemi bir katkı sunuyor. Kan şekerini düşüren, kolesterole iyi gelen mucize tohumlar kalsiyum açısından yoğundur. Bu durum hem kas hem de diş sağlığını doğrudan etkilemektedir. Chia tohumunu bilhassa hamilelerin sıkça tüketmesi uzmanlarca önerilmektedir. Omega 3 bebeğin gelişimi açısından bulunmaz bir nimettir. Elbette en önemlisi zayıflamanıza büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Günümüzde birçok farklı şekillerde Chia tohumu diyeti görülmektedir. Özellikle içinde yer alan liflerin tokluk hissi yaratması, oldukça önemlidir.

Chia Tohumu Nedir? (Çiya Tohumu) Zayıflamaya Etkisi

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumuyla ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de ne şekilde yendi yönündedir. Chia tohumu birkaç farklı şekilde tüketilebilir. Yoğurt veya süt içersinde bir süre bekletmek en bilinen yöntemdir. Bu yöntemde tohumlar kısa süre içinde şişmeye başlar. Bunun yanında doğrudan çiğ şekilde tüketildiği de bilinir. Bir başka yöntem de blender yöntemidir. Toz haline getirilen tohumlar yemek ve salatalarda rahatça kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı