Çim Kaç Günde Çıkar- Yeşerir?

Çim Kaç Günde Çıkar?

Çim günümüzde birçok alanda kullanılmakta olup çimin hem çevresel hem de görüntü açısından birçok olumlu yanı vardır. Buğdaygiller familyasından olan çimi günümüzde bahçelerden parka, statlardan okullara her yerde görmemiz mümkündür.

Çim Nerelerde Kullanılıyor?

Hayatımızın birçok alanına giren çimler nerelerde daha çok kullanılıyor:

 1. Park: Park alanlarında hem güzel bir görsellik sağlamanın yanında çocuklara minder görevi görmektedir.
 2. Peyzaj Alanları
 3. Alışveriş merkezlerinin bahçeleri: Alışveriş merkezleri son zamanlarda bahçelerinde ufak da olsa çim alanlarına yer vermektedir. Bu şekilde gelen müşterileri çimlerin dinlendirici özelliğinden yararlanmış olur.
 4. Golf Sahaları: Golf sporunun vazgeçilmez etmeni çimlerdir. Çimler golf sahasının örtüsüdür. Golf sahasındaki çimler düzenli bakımdan geçer, sulaması saati saatine yapılır, budaması da belli bir yükseklikte düzenli olarak yapılır.
 5. Futbol Sahası: Türkiye’de en çok tutulan spor alanlarından birisi olan futbolun klasik halısı çimlerdir. Bu çimler futbolcular için yumuşatıcı olup minder görevi görmektedir.
 6. Oteller: Oteller müşteri merkezli çalıştığı için bahçelerinde ki tüm boş alanları çimlerle, çiçeklerle kaplayarak yeşillik bir alan oluştururlar.

Bunun dışında en çok çimin kullanıldığı alanlardan birisi evlerimizin, apartmanlarımızın önü, bahçesidir.

Çimin Faydaları

Çimin faydaları:

 1. Çim Kaç Günde Çıkar?Tozu engeller. Özellikle piknik alanlarında bol bol çimlendirme çalışması yapılır. Çünkü toprak alanlarda rüzgar ile birlikte çok fazla toz ortaya çıkar. Böyle alanlarda da kimse piknik yapmak istemez.
 2. Erozyonu önler. Toprağın üzerini kapladığı için erozyonu önlemiş toprak tabakasını korumuş olur.
 3. Oksijen üretimi sayesinde doğaya faydalı bir bitkidir. Doğadaki karbondioksidi azaltır.
 4. Yüzeyden toprağın altına inen suları süzerek süzgeç görevini yerine getirir.
 5. Rahatlatıcı etkisi sayesinde bize huzurlu dakikalar yaşatır.
 6. Bulunduğu alanlarda toz ve çamuru engeller.
 7. Çim topraktan 4-8 derece daha serin olma özelliğine sahiptir. Bu sayede sıcak günlerde çime oturmayı tercih ederiz. Bu da çimin serinletici özelliğini gösterir.

Çim Ne Zaman Ekilir?

Yaz ayları ve kış ayları çim ekmek için uygun değildir. Onun yerine bahar ayları tercih edilmelidir. Özellikle sonbahar ayları çim ekmek için en ideal zamandır. Böylece ektiğiniz çimler hem sıcaktan etkilenmez hem de fazla uzamazlar. Bu nedenle kökleri güçlenir. Ayrıca sonbahar aylarında ekilmesi nedeniyle yabani otların da istilasına uğramazlar. Ayrıca güz yağmurları ile birlikte bolca sulanırlar ve yeşillenirler.  İlkbahar mevsimine kadar yüksek çaba sarfetmeden ideal çim görüntüsüne kavuşurlar. Çimler yazın bolca sulanmalıdır. Diğer mevsimlerde ise yalnızca gerektiğinde su verilmelidir. Yani eğer çim ekmek istiyorsanız en uygun zaman sonbahardır. Ayrıca çimler yılda birkaç kez ek besine ihtiyaç duyarlar. Suda çözünen ek besinler çimler için oldukça uygundur.

Çim Kaç Günde Çıkar?

Çim ektikten sonra en zor süreç başlar ve kafamızda aynı sorular:”Çim kaç günde çıkar?”

Çimin çıkma süresi türüne göre değişmekte olsa da genel olarak bütün çimler yaklaşık 3 haftada 4-5 cm’ye ulaşır. Yaklaşık 1 ayı tamamladıktan sonra ise artık çim biçme makinenizi çalıştırma vaktiniz gelir. Çünkü çimler 1 ayda 6 cm’yi geçerler.

Çim Kaç Günde Sulanır?

Yeni ekilen çimin bol bol suya ihtiyacı vardır. Sabah ve akşam yani günde en az 2 kere düzenli bir şekilde sulamanız gerekmektedir. Hava durumuna göre sulama sayınızı arttırıp azaltabilirsiniz.

Bunun yanında çimlerde çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Yaprak yanıklığı, dip çürüklüğü gibi durumlar başınıza gelebilir. Bu gibi durumlarda telaş yapmayıp herhangi bir ziraatçıdan destek almanızı öneriyoruz.

Çim adam sulamasına başlayanlar yaklaşık olarak 2 haftada güzel bir görünüme karışık. 3 haftada 4-5 cm’ye ulaşır.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. 20 metrekare alana çim ektim. Her şeyi kurallarına göre yaptım ama bir eksiğim olmuş üzerine kapama toprağı yetmedi tohumların üzeri açık kaldı. Çıkar mı?

 2. Merhaba cim ektik ama sabahlari serce kuslarindan basimizi alamiyoruz .ekildikden sonra 1 hafta sonrasi tekrar uzerine basilsa bir mahsuru olurmu yada silindirle uzerinden gecsek yoksa birtane bile cim tohumu kalmayacak. Bilgilendiriseniz sevinirim saygilarimla

 3. Teşekürler bütün ögrenmek istedıklerıme cvp buldum cok faydalı bir paylaşım olmuş emegınıze saglık

  1. Sayın Ziyaretçimiz.

   İşinize yaradığı için biz teşekkür eder hayatınızda başarılar dileriz. Ayrıca yazıyı kendi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşırsanız daha çok ziyaretçiye ulaşma imkanımız olacaktır. Sevgilerimizle..

   KaCgun.Com Ekibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı