Kapat

Çim Kaç Günde Çıkar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Kaç Günde Çim Kaç Günde Çıkar?
Çim Kaç Günde Çıkar?

Çim Kaç Günde Çıkar?


Çim günümüzde birçok alanda kullanılmakta olup çimin hem çevresel hem de görüntü açısından birçok olumlu yanı vardır. Buğdaygiller familyasından olan çimi günümüzde bahçelerden parka, statlardan okullara her yerde görmemiz mümkündür.

Çim Nerelerde Kullanılıyor?

Hayatımızın birçok alanına giren çimler nerelerde daha çok kullanılıyor:

 1. Park: Park alanlarında hem güzel bir görsellik sağlamanın yanında çocuklara minder görevi görmektedir.
 2. Peyzaj Alanları
 3. Alışveriş merkezlerinin bahçeleri: Alışveriş merkezleri son zamanlarda bahçelerinde ufak da olsa çim alanlarına yer vermektedir. Bu şekilde gelen müşterileri çimlerin dinlendirici özelliğinden yararlanmış olur.
 4. Golf Sahaları: Golf sporunun vazgeçilmez etmeni çimlerdir. Çimler golf sahasının örtüsüdür. Golf sahasındaki çimler düzenli bakımdan geçer, sulaması saati saatine yapılır, budaması da belli bir yükseklikte düzenli olarak yapılır.
 5. Futbol Sahası: Türkiye’de en çok tutulan spor alanlarından birisi olan futbolun klasik halısı çimlerdir. Bu çimler futbolcular için yumuşatıcı olup minder görevi görmektedir.
 6. Oteller: Oteller müşteri merkezli çalıştığı için bahçelerinde ki tüm boş alanları çimlerle, çiçeklerle kaplayarak yeşillik bir alan oluştururlar.

Bunun dışında en çok çimin kullanıldığı alanlardan birisi evlerimizin, apartmanlarımızın önü, bahçesidir.

Çimin Faydaları

Çimin faydaları:

 1. Çim Kaç Günde Çıkar?Tozu engeller. Özellikle piknik alanlarında bol bol çimlendirme çalışması yapılır. Çünkü toprak alanlarda rüzgar ile birlikte çok fazla toz ortaya çıkar. Böyle alanlarda da kimse piknik yapmak istemez.
 2. Erozyonu önler. Toprağın üzerini kapladığı için erozyonu önlemiş toprak tabakasını korumuş olur.
 3. Oksijen üretimi sayesinde doğaya faydalı bir bitkidir. Doğadaki karbondioksidi azaltır.
 4. Yüzeyden toprağın altına inen suları süzerek süzgeç görevini yerine getirir.
 5. Rahatlatıcı etkisi sayesinde bize huzurlu dakikalar yaşatır.
 6. Bulunduğu alanlarda toz ve çamuru engeller.
 7. Çim topraktan 4-8 derece daha serin olma özelliğine sahiptir. Bu sayede sıcak günlerde çime oturmayı tercih ederiz. Bu da çimin serinletici özelliğini gösterir.

Çim Kaç Günde Çıkar?

Çim ektikten sonra en zor süreç başlar ve kafamızda aynı sorular:”Çim kaç günde çıkar?”

Çimin çıkma süresi türüne göre değişmekte olsa da genel olarak bütün çimler yaklaşık 3 haftada 4-5 cm’ye ulaşır. Yaklaşık 1 ayı tamamladıktan sonra ise artık çim biçme makinenizi çalıştırma vaktiniz gelir. Çünkü çimler 1 ayda 6 cm’yi geçerler.

Çim Kaç Günde Sulanır?

Yeni ekilen çimin bol bol suya ihtiyacı vardır. Sabah ve akşam yani günde en az 2 kere düzenli bir şekilde sulamanız gerekmektedir. Hava durumuna göre sulama sayınızı arttırıp azaltabilirsiniz.

Bunun yanında çimlerde çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Yaprak yanıklığı, dip çürüklüğü gibi durumlar başınıza gelebilir. Bu gibi durumlarda telaş yapmayıp herhangi bir ziraatçıdan destek almanızı öneriyoruz.

Çim adam sulamasına başlayanlar yaklaşık olarak 2 haftada güzel bir görünüme karışık. 3 haftada 4-5 cm’ye ulaşır.

“Çim Kaç Günde Çıkar?” üzerine 5 yorum

 1. Anonim says:
 2. meryem tekkol says:
 3. meryem tekkol says:
 4. meryem tekkol says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.