CİMER Başvurusu Nasıl Sorgulanır? 2018

CİMER Nedir?

Açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olan CİMER; devlet kanallarının vatandaş ile arasında çok daha hızlı ve nitelikli bir iletişim kurulmasını sağlayan sistemdir. Vatandaşların merak ettikleri, öğrenmek istedikleri ve detaylı bilgi sahibi olmak istedikleri konuları aktarabileceği CİMER; en geç 30 gün içerisinde geri dönüş sağlayan, güncel teknolojik imkanlardan yararlanan bir sistem olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti içerisinde devlet ve cumhurbaşkanlığı ile halk arasındaki mesafeyi minimum düzeye indiren bir sistem.Cimer Başvuru Sorgula

Vatandaşların sorularını yanıtlayan ve sorunlarına çözüm arayan bir sistem olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, internet ortamında çok daha hızlı bir şekilde iletişim kurulmasını sağlıyor. E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde CİMER başvurusu yapılabileceği gibi faks, telefon ya da posta yolu ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hayata geçirilen CİMER, ‘öneri’, ‘şikayet’ ve ‘istek’ birimlerinden birini seçerek ilgili konunun Cumhurbaşkanlığına kolayca ulaştırılması amacı ile kurulmuştur.

 

E-Devlet ile CİMER Başvuru

CİMER’e yazarak cumhurbaşkanlığına ulaşma internet ortamında E-devlet üzerinden oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kimlik bilgileri ile E-devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna CİMER yazılarak sisteme ulaşılabilmektedir. İsim, soy isim ve T.C. Kimlik numarası ile vatandaşlık doğrulama sisteminden sonra CİMER başvuru işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/ linki yardımı ile de online başvuruda bulunabilmektedir.

Posta ile CİMER Başvuru

İnternet üzerinden online başvuru yapmak istemeyen vatandaşlar posta yolu ile de CİMER başvurusu yapabilmektedir. Başvuru dilekçesi içerisinde isim, soy isim ve T.C.  kimlik numarası ile birlikte posta adresi ile iletişim adreslerinin de yazılması gerekmektedir. Posta yolu ile gerçekleştirilen CİMER başvuru cevabı ise posta yolu gerçekleşmektedir. Bu nedenle başvuruların sonuçlanması 30 gün kadar sürebilmektedir. Posta yolu ile başvuru yapabilmek için gerekli olan adres; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara’ dır.

Cimer Başvuru Sorgula

Telefon ve Faks ile CİMER Başvuru

CİMER başvurusu internet ortamında ve posta yolu ile yapılmasının yanı sıra telefon ve faks yolu ile de gerçekleştirilebilmektedir. Cumhurbaşkanlığı bilgi merkezinin faks numarası: 0 (312) 525 58 31’dir. Bu numara üzerinden CİMER başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda başvurunun telefon aracılığı ile gerçekleştirilebilmesi için de 0 (312) 525 55 55 numaralı telefon numarasını aramak gerekmektedir.

CİMER başvurusu yapıldıktan maksimum 3 gün sonra işleme konulmaktadır. Bu sayede internet ve telefon yolu ile başvuru takibi oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2018 Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. Songül ünsal dedi ki:

    Cimere giremiyorum e devlet sifresiylede giremedim tüm bilgilerimi girdim halde bas vuru yapamadim

  2. Serkan dedi ki:

    Gerçekten Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler