Çocuk Hakları Günü

Çocuk Hakları Günü Ne Zaman? Çocuk Hakları Nedir?


Çocuk Hakları Günü her sene 20 Kasım’da kutlanır. Her senenin aynı günü çocuk hakları ihlallerine karşı gür sedayla toplanmak ve karşı koymak için kutlanıyor. Bu tarihlerde ayrıca, çocuklar için çeşitli gösteri ve kültürel faaliyetler de düzenleniyor. Belirli gün ve haftalar adı altında her yıl kutlanmaktadır.

Çocuk hakları günü ne zaman ilan edildi?

Çocuk haklarına yönelik ilk etkili girişimleri başlatanın 1923’de Eglantyne Jebb olduğu bilinir. Ancak çocuk haklarına yönelik istismarlara ilk dur diyen kişi, cinsiyet ayrımcılığının görüldüğü cahiliye dönemindeki işleyişi durduran Hz. Muhammed Mustafa’dır. Birçok dönemde devam eden çocuk hakları ihlallerini de, en çok Batılı devletler yapmıştır. Özellikle sömürdükleri ülkelerdeki farklı renk, farklı ırk ve dine sahip çocukları çalıştırarak büyük bir zulmün tarih kitaplarında yer edinmesine sebep olmuşlardır. Bugün ise, çocuk haklarına yönelik ilk metin Cenevre’de daha sonrasında ise kapsamlı metin 1989 senesinde BM Meclisinde, 193 ülkenin onayıyla kabul edilerek, çocuk hakları kanunen koruma altına alınmıştır.

Çocuk kimdir ve çocuk hakları neyi kapsar?

193 ülkenin kabul ettiği ancak ABD ve Somali tarafından kabul edilmeyen metne göre 18 yaşından küçüklerin hepsi çocuktur. Erişkinlik yaşı ise 18 olarak kabul edilmiştir. Metinde, çocuk haklarına yönelik detaylar şu şekilde ifade edilmiştir.

Her çocuk, yaşama hakkına sahiptir. Bu yaşama hakkı, yetişkinler gibi müreffeh bir standartta olması gerekir. Bunun önündeki engellerin sorumlu aile, aile yapamıyorsa devlet tarafından kaldırılması gereklidir. Çocuk hakları metninde en çok atıf yapılan hak, özgürce yaşama hakkı, hür düşünme hakkı, cinsel istismardan korunma hakkı, topluma katılım hakkı ve eğitim hakkıdır. Çocuk hakları denildiğinde, saydığımız bu haklarla beraber kültürel faaliyet ve eğlence gibi temel insan haklarındaki tüm kazanılmış haklar da akla gelmelidir.

Çocuk hakları günü ne zaman ve çocuk hakları gününde ne yapılır?

Her sene 20 Kasım’da kutlanılan gün içerisinde çocuklar için kültürel faaliyetler düzenlenir. Çocuklar bir kez daha cemiyet olarak hatırlanmaya başlar. Çocuk haklarının ihlalinin engellenmesine yönelik ek tedbirler görüşülür ve çeşitli konferanslar düzenlenir. Uluslararası Af Örgütü tarafından da raporlar açıklanır.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.