Çoçuk Parası (Doğum Parası) İçin Nereye Başvurulur?

2015 yılında çıkan torba yasa kapsamında hükümet, azalan doğum oranlarını arttırmak için çocuk parası uygulamasına geçti. 0-18 yaş arası çocukların bakım ve eğitim gibi masraflarını karşılamak adına çocuk yardım ödemeleri yapılmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ödeme alınabilir. Doğum yardımına ek olarak 149 TL tutarında süt yardımı da sağlanır. Süt yardımı maksimum üç çocuk için ödenmektedir.

Doğum yardımı;

  • 1. Çocuk için 300 TL
  • 2. Çocuk için 400 TL
  • 3. Çocuk ve üzeri için 600 TL olarak ödenmektedir.
çocuk yardım parası
çocuk yardım parası

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikle çocuk parası alabilmek için ilk şart sigortalı olmanızdır. Bunun yanında anne ve bebeğin sağ olması gereklidir. Çalışmayan ve çalışan her anne bu hakkını kullanabilir. Öz çocukların bakımı için verilmektedir. Fakat aşağıdaki durumlarda da çocuk parası alabilirsiniz;

  • Evlat edinilen çocuklar için,
  • Üvey çocuklar ve Öz evlat gibi bakımını üstlendiğiniz, yetiştirdiğiniz çocuklar için,
  • Mahkeme kararıyla size bakımı verilen çocuklar için, çocuk parası alabilirsiniz.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk parası almak için öncelikle başvuru yapılmalıdır. Başvurular posta yoluyla yapılabildiği gibi şahsen de yapılabilir. Doğum yapılan hastaneden alınacak doğum raporu, annenin kimlik fotokopisi ve doğan bebeğin kimlik fotokopisiyle birlikte başvuru yapılmaktadır. Çalışan annelerin başvuruları, kurum tarafından iletilir. Çalışmayan anneler de bulundukları ilde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvuru yapabilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar büyükelçilikler ya da konsolosluklardan başvuru yapabilir.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parasında ödenen para yardımları yaşlara göre farklılık göstermektedir.0-6 yaş arası ve 6-18 yaş arası farklı tutarlarda ödeme yapılmaktadır. Yine kız çocukları evlenene kadar bu ödemeyi alabildiği gibi, erkek çocuklarda maksimum 25 yaşına kadar ödeme yapılmaktadır. Belirtilen şartlardan önce kız ve erkek çocuk işe girdiyse bu yardımı alamazlar. Dar gelirli aileler için eğitim ödemeleri de yapılmaktadır. Gerekli araştırma yapılarak belirlenen miktarda ödemeler, düzenli yatırılır. Anaokulu eğitimine başlayan çocuklara 456 TL, üniversite eğitimine başlayacak gençlere 821 TL eğitim ödemesi yapılır. Zorunlu eğitim dönemleri boyunca destek verilir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası ödemeleri 3 ayda bir yapılır. Yılda 4 kez alınır. Yeni doğan çocuk için takip eden ilk ay yatar ve 3 aylık periyotlarda devam eder. Ödemeler Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında alınır. Çocuk parası PTT şubelerinden alınır. Anne T.C. vatandaşı ise anne adına yatar, sadece anne çekebilir. Anne T.C. vatandaşı değilse ya da anne hayatta değilse baba adına yatar. Burada şart babanın T.C. vatandaşı olması gerekir. Her iki ebeveyn de hayatta değilse, vasi olarak atanan kişi adına yatar. Çocuk parasının yatıp yatmadığını PTT şubelerine giderek ya da ALO 170 numarayı arayarak öğrenebilirsiniz.

AGİ (Asgari Geçim İndirimi)

AGİ ödemeleri çalışanların maaşına ek geçim yardımıdır. Doğum yapan anneler gerekli bildirimi iş yerlerine yaparak 1 çocuktan, 5 çocuğa kadar artan oranlarda bu yardımı alabilir. Tek çocuk için minimum 175 TL olan bu tutar, 5 çocuk için maksimum 258,70 TL tutarı bulmaktadır.

Kaynak

https://www.bilgiustasi.com/cocuk-parasi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı