Çocuk Parası Ne Kadar?

2020 çocuk parası ne kadar, çocuk parası ne zaman yatar, çocuk parası ne kadar veriliyor, 2 çocuk parası ne kadar gibi devletin verdiği çocuk parası ile ilgili tüm bilgileri sizler için hazırladık. Bu konu da iki türlü bilgi yer almaktadır. Çocuk parası adı altında verilen AGİ yardımı ve doğum sırasında verilen çocuk parası yardımıdır. Bu konumuzda her iki konuyu da değinerek bilgi vereceğiniz. Devlet tarafından verilen çocuk parası kimlere verilir, kimler alabilir, çocuk parası nasıl alınır, çocuk parası alabilmek için nerelere başvurulur konusunda bilgi vereceğiz.

Ayrıca https://www.kacgun.com/cocuk-parasi-sorgula/ bu link üzerinden çocuk parası sorgulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Her yıl düzenli olarak çalışan maaşlarına eklenen AGİ olarak da halk arasında dillendirilen çocuk parası her yıl değişmektedir. Konu altında geçmiş dönemlere ait çocuk parası miktarını bulabilir ve de öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet çocuk parası için her doğum için verilen farklı miktarda ki doğum yardımıdır. Bu para çocuk sayısına ve doğum da ki bebek sayısına göre değişmektedir. Aşağıda çocuk parası miktarı verilmiştir.

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL,
  • İkizler için 1000 TL,
  • Üçüzler için 1300 TL.

Çocuk parası ne kadar olduğu yukarı da ki gibi net bir şekilde açıklanmıştır. Olarak belirlenmiş olup, gelecek yıllarda bu rakamda herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı da belli değildir. Bu çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihinde verilen kanun çerçevesinde bu tarih den sonra doğum yapan ailelere verilecektir.

Bu parayı alabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Yurt dışında ikamet eden aileler ise konsolosluklara başvurarak bu parayı alabileceklerdir. Türkiye de yaşayan aileler Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. http://www.sgk.gov.tr/ linki üzerinden sgk sitesine erişerek bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk parası başvurusu için birden fazla seçeneğiniz mevcuttur. Bu nedenle 5 farklı seçenekten biri ile başvuru yaparak bu parayı almak için işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu para ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde verilmekte olup, annelere verilen bir paradır.

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri,
  • Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV),
  • Çocuk parasından faydalanmak isteyen kişi memursa çalıştığı kuruma,
  • Yabancı ülkelerden başvuru yapılacak ise büyükelçilikler ve konsolosluklara başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru sonrasında çocuk parası ne zaman yatar konusunda bilgi almak için https://www.turkiye.gov.tr/ linkini tıklayarak E-Devlet şifreniz ile giriş yapıp bilgi alabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra arama kısmına gelerek “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmanız halinde sorgulama ekranı çıkacaktır. Çıkan sayfaya girip bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.bilgiustasi.com/e-devlet-ile-cocuk-parasi-sorgulama/

Güncelleme: 6.04.2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı