2019 Çocuk Parası Ne Kadar?

Her yıl güncellenen çocuk parası bu yılda güncellendi. Buna göre çocuk parası hakkında bilgileri konumuzda paylaştık. Çocuk parası ne kadar konumuzda yer alan bilgiler oldukça önemlidir. Bu konu da iki türlü bilgi yer almaktadır. Çocuk parası adı altında verilen AGİ yardımı ve doğum sırasında verilen çocuk parası yardımıdır. Bu konumuzda her iki konuyu da değinerek bilgi vereceğiniz. Devlet tarafından verilen çocuk parası kimlere verilir, kimler alabilir, çocuk parası nasıl alınır, çocuk parası alabilmek için nerelere başvurulur konusunda bilgi vereceğiz.

Ayrıca burayı tıklayarak çocuk parası sorgulama hakkında bilgi alabilirsiniz. Her yıl düzenli olarak çalışan maaşlarına eklenen AGİ olarak da halk arasında dillendirilen çocuk parası her yıl değişmektedir. Konu altında geçmiş dönemlere ait çocuk parası miktarını bulabilir ve de öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası her doğum için verilen farklı miktarda ki doğum yardımıdır. Bu para çocuk sayısına ve doğum da ki bebek sayısına göre değişmektedir. Aşağıda çocuk parası miktarı verilmiştir.

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL,
  • İkizler için 1000 TL,
  • Üçüzler için 1300 TL

olarak belirlenmiş olup, gelecek yıllarda bu rakamda herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı da belli değildir. Bu çocuk parası 15 Mayıs 2015 tarihinde verilen kanun çerçevesinde bu tarih den sonra doğum yapan ailelere verilecektir.

Bu parayı alabilmek için Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Yurt dışında ikamet eden aileler ise konsolosluklara başvurarak bu parayı alabileceklerdir. Türkiye de yaşayan aileler Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Ne Kadar?

Her yıl düzenli olarak değişen ve 2018 yılının ikinci yarısında belirlenen katsayılar çerçevesinde 0 ile 6 yaş arası çocuklar için 54,28 TL, 6 yaş ve üzeri çocuklar için ise 27,14 TL olarak belirlenmiştir. Sosyal Dayanışma Vakfı tarafından verilen sigortalı olmayan aileler için verilen çocuk parası ise hastane de doğum yapanlar için 70 TL verilmektedir.

Ortaöğretim seviyesinde olan ve okul hayatına devam eden kız çocukları için 55 TL, erkek çocuklar için ise de 45 TL olarak belirlenmiştir. Asgari geçim indirimi adı altında verilecek olan çocuk ve eş yardımları şu şekildedir. Yeni doğan çocuk ve emzirme yardımı olarak ise de 148 TL ödeme yapılması kararlaştırılmıştır.

Durumu AGİ çocuk ve eş yardımı
Bekar çocuksuz 152,21
Evli – Eşi çalışıyor – Çocuksuz 152,21
Evli – Eşi çalışıyor – 1 Çocuklu 175,04
Evli – Eşi çalışıyor – 2 Çocuklu 197,88
Evli – Eşi çalışıyor – 3 Çocuklu 228,32
Evli – Eşi çalışıyor – 4 Çocuklu 258,76
Evli – Eşi çalışıyor – 5 Çocuklu 258,76
Evli – Eşi çalışmıyor – Çocuksuz 182,66
Evli – Eşi çalışmıyor – 1 Çocuklu 205,49
Evli – Eşi çalışmıyor – 2 Çocuklu 228,32
Evli – Eşi çalışmıyor – 3 Çocuklu 243,54
Evli – Eşi çalışmıyor – 4 Çocuk ve üzeri 258,76

Belirtilen grafikte ki rakamlar 2018 yılının ikinci yarısı için geçerli rakamlardır. Açıklanacak olan rakamlar ilerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir ve bu durumda konuya güncelleme getirilerek eklenecektir. Güncellemeleri konu altında son güncelleme ne zaman yapılmış bakarak öğrenebilirsiniz.

çocuk parası ne kadar

Yukarı da belirtmiş olduğumuz AGİ ve doğum parası ailelere verilen bir paradır. Bu parayı almak için belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı zaman bu paraları alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.cocukparasi.com/cocuk-parasi-ne-kadar/

Çocuk parası ile ilgili tüm güncellemeleri konumuzda sürekli paylaşacağız. Bizi takip edin, bizimle kalın…

Güncelleme: 6.04.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir