Çocuk Parası Sorgulama (Doğum Parası Sorgulama) 2020

Türkiye genelinde aile yapısında genç nüfusu arttırmak amacı ile 2016 yılında düzenlenen yasa ile maddi destek sağlamayı hedefleyen çocuk yardımı ödemelerine başlanmıştır. Bu ödemenin doğrudan anneye yapılması kararlaştırılmıştır. Fakat burada bilinmesi gereken annenin kararnamede belirtilen esasları yerine getiriyor olması ve bu konuda başvuru yapmış olması gerekmektedir.

Çocuk Parası Sorgula 144

Düzenlenen kararname doğrultusunda çocuk parası almaya hak kazanmış olanların bu konuda bilgi alabilmeleri için oluşturulmuş olan Alo 144 aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı çağrı merkezi gerekli desteği sağlamaktadır. 144 çağrı merkezi aranarak çocuk parası sorgula sekmesinden gerekli bilgi girişini yaparak istenilen noktaya ulaşım sağlanmaktadır. Bunun için kurulmuş sesli yanıt sistemi tüm yönlendirmeleri yaparak istenilen birimin canlı desteğine bağlantı sağlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk Parası Telefon Numarası

Çocuk parası ile ilgili tüm bilgilere ayrıntılı şekilde cevap almak isteyenler öncelikle 144 sosyal yardım hattının sesli yanıt sistemini kullanarak öncelikli adımları izlemelidir. Bunun yanında mobil telefonlardan işitme engelliler için hizmete açılan 0549 4412 144 çevrilerek hafta içi 08:00 ile 21:00 saatleri arasında gerekli görüşmeleri yapabilecektir.

Çocuk Parası Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Çocuk parası almaya hak kazanmış annelerin PTT üzerinden açacakları hesaplarına veya isimlerine uygun görülen miktar yatırılmaktadır. Bunun için son derece kolay yöntem olan E-devlet kapısı kullanılarak buradaki arama bölümüne çocuk parası yazılması sonucu ilgili bölüm açılacak ve çocuk parası ne zaman yatırılacağı veya yatırılan miktar gösterilecektir. E-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra doğum yardımı veya çocuk parası diyerek arama yapılması gerekli bölüme yönlendirme yapılması için yeterli kriter oluşturacaktır.

Doğum Parası Sorgulama Telefon

Anneler için düzenlenmiş olan yasada doğum parası hakkını elde eden kişilerle e-devlet kapısı ile bu haklarını alıp alamadıklarını öğrenmesi mümkündür. Bunun yanında sosyal yardım hattı olan 144 çağrı merkezi aranarak da sesli yanıt siteminden yaralanmak sureti ile gerekli bilgi alınmaktadır. Alo 144 sosyal yardım hattı ayrıca işitme engelli vatandaşlar için mobil cihazlar üzerinden hizmet vermek için 0549 441 2 144 ile gerekli birimlere ulaşım sağlamaktadır. Buralardan çocuk parası nasıl alınır Bu konuda en detaylı bilgilere ulaşılması mümkündür.

Çocuk Parası Ne Kadar?

Bu düzenleme ile çocuk parası ödeme oranları;

  • Bir çocuk sahibi olanlara 300 TL
  • İki çocuk sahibi olanlar 400 TL
  • Üç çocuk sahibi olanlara 600 TL
  • İkizler için 700 TL
  • Üçüzler için 1300 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk Parası Sorgula

Çocuk Yardım Parası Başvuru

Doğum yardımı ve çocuk yardım parası almak isteyen anneler öncelikle doğum yardımı dilekçesini en yakın sgk birimlerine başvurarak temin etmelidir. Bu dilekçeyi gerçek belgeler ile doldurduktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim etmelidirler. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bu başvurularını konsolosluk veya büyük elçilik kanalı ile iletebilecekleri gibi posta yolu ile de dilekçelerini aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine ileterek gerekli başvuruyu yapabilmektedir.

Kaynak www.cocukparasi.com/e-devlet-ile-cocuk-parasi-sorgulama

 

Güncelleme: 23.12.2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı