Çocuklara Cinsellik Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara Cinsellik Eğitimi Nasıl Verilir

Cinsellik her yaştaki bireyin ayrılamaz bir ihtiyacıdır ve cinsel ilerlemede çocukluktan itibaren var olan haz duygusu, önce ağızda, sonra anal kısımda, daha sonra genital parçalarda ve en sonunda da tüm vücutta değişerek zaman içinde yetişkin cinselliğine dönüşmektedir. Çocuk cinselliği yetişkin cinselliğinden tümüyle değişik ve doğal bir gelişim dönemidir ve bu dönemde çocukların ilk önce anne-babaları tarafınca bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Ancak cinsellik kapsamında çocuğa neyi nasıl söyleyeceğini bilmemek anne-babaları tedirgin etmektedir. Bu yüzden de çoğu anne-baba ya yanlış söylemler yaparak ya da hiçbir şey söylemeden çocuğu kendi başına öğrenmeye mahrum bırakarak çocuklarının cinsel gelişimlerine tehlikeye atabilirler. Çocukların cinsel tutumları hakkında bilgisinin olması, uygun cinsel tutumların gelişimsel bir gereksinim olduğunu bilmek ve uygunsuz cinsel tutumlara doğru bir biçimde mücadele etmek ebeveynlerin temel görevlerinden birisi olmak zorundadır.

Çocuklarda Cinsel Hareketler

Çocukların cinsel bilgisi ve davranışları 3-6 yaş aralığında ortaya çıkan, vücutlarını ve cinselliklerini öğrenecekleri bir gelişim döneminin parçasıdır. Bu noktadan çocuklarda cinsel ilgi ve cinsel hareketler, oyunlarında ortaya çıkan diğer duygusal ve fiziksel unsurlardan farklı olmayacaktır. Çocuklarda sağlıklı cinsel davranış geniş bir bölgeyi kapsar ve her çocuk tarafınca aynı biçimde ve aynı ölçüde ifade etmez. Benzer biçimde, sorunlu cinsel davranışlar da küçük şiddetliye doğru bir aralıkta her çocukta çeşitli miktarlarda görülmesi mümkündür. Çocukluk sürecinde doğal ve sağlıklı bir cinsel keşif çocukların kendilerinin ya da dostlarının vücutlarına göz atarak ya da temas ederek yaptıkları bir bilgi toplama ve toplumsal cinsiyet rollerini ve hareketlerini öğrenme döneminin bir parçası olacaktır. Doğduğu zamandan itibaren cinsel organından zevk almaya başlayan çocuk, bezi yenilenirken, uyumaya gittiğinde, gergin, heyecanlı olduğunda veya korku duyduğunda cinsel organına dokunma durumu olabilir. Cinsel çeşitliliklerin farkına varıldığı ve araştırıldığı 3-6 yaş sürecinde de cinsel organına dokunmaktan zevk alan çocuk, çıplaklıktan çekinmez ve cinsel organını başkalarına göstermekten zevk alabilir.

Çocuklarda Sıkıntılı Cinsel Hareketler

Ergenlik süreci öncesinde çocuklar, belirli düzeydeki cinsel ilgi ve davranışları dışında kalan problemli tutumlar da sergileyebilirler. Çocuklarda sürekli olarak cinsel kısmına temas etmek, cinsellikle ilgili problemlere cevap aldığı halde ısrarlı ve tekrarlayıcı bir biçimde cinsellikle ilgili sorular sormaya devam etmek, etrafındaki insanları çıplak göreceği şansları kollamak ve kullanmak, cinsellik içeren söz ve küfürleri yoğun bir şekilde kullanan, halka açık alanlarda cinsel organını açmak ya da ona temas etmek, arkadaşlarının cinsel bölgelerine zorla dokunmayı çabalamak gibi tutumlar normal gelişimin bir parçası olmayacaktır. Bu tutumlar sanılanın aksine çocuğun “hasta” olduğunun kanıtı olmayacaktır, çoğu dönem “ebeveynlerin ilişkisinin hasta” olduğunun ya da “ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkilerinin hasta” olduğunun bir göstergesidir, yani problem çocukta değil ebeveynlerdedir. Bu nedenle bu tutumların göz ardı edilmemesi, gerekli uyarı ve açıklamaların yapılması önemli olacaktır. Tutumların devam etmesi konusunda da bir uzmandan destek alınması uygun olmaya devam edecektir.

Cinsellikte Ebeveyn Tutumu

Çocukların cinsellikle ilgili meraklarının doğru ve yaşlarına uyumlu bir biçimde giderilmesi gelişimleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu meraklarını ebeveynlerin gidermemesi konusunda çocuklar teknolojik araçlar içerisinden ya da arkadaşlarından ve çevrelerindeki diğer bireylerden bilgi alma yoluna giderek yanlış bilgi ve yönlendirmelere maruz kalmasını istemeyiz. Bu nedenle cinsiyetinin farkına vardığı andan bu yana çocuklara cinsel organların adları ve bu adlar yerine kullanılan takma adları söyleyip bu kelimelerin özel bölgelerin yerleri olduğu için günlük yaşantıda kullanılmadığı anlatılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı