Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?

Havaların soğuması ile çocuklarda hastalıkların görülme oranı da artmaktadır. Özellikle soğuk havaların çocukların bağışıklık sistemlerini zayıflatması ve virüs ve mikropların vücuda daha kolay girebilmesine neden olmaktadır. Bu durumun ilk ve en önemli belirtisi ise ateştir. Ateş; çok farklı sebeplerle görülebilmektedir ve düşürülmesi gerekmektedir. Özellikle de 3 aydan küçük bebeklerde ateşlenme durumu yaşanıyorsa ertelemeden doktora başvurulması gerekmektedir. Daha büyük bebek ve çocuklarda ise birçok yöntem ve ilaçla düşürülebilen ateş; kısa süre sonra tekrarlayabilmektedir. Bu süreç maksimum 7 gün sürmektedir. Daha uzun süre ateşlenme durumunda mutlaka doktora başvurulmalı; gerekli test ve tetkikler yaptırılmalıdır.

Çocuklarda ve bebeklerde normal ateş 36 ila 37 derece iken yüksek ateş 38 derecenin üzerindeki birimler için kullanılmaktadır. Ateş; soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, diş çıkarma, aşı sonrası ya da boğaz-kulak iltihaplanmalarında yaşanabilmektedir.

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?

Ateş Kaç Gün Sürerse Tehlikeli?

Düşürülemeyen yüksek ateş özellikle bebeklerde ve çocuklarda ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu nedenle 1 – 3 yaş arası çocukların koltukaltından ölçülen ateşlerinin ve 0 – 12 ay arası çocukların rektumdan ölçülen ateşlerinin 38 dereceden yüksek olması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ateşlenmeye neden olan hastalığın ve problemin de bu süreçte tedavisi sağlanmalıdır. Ateşi düşürmek için verilen ateş düşürücü ilaçlar etkisini 45 dakika içerisinde göstermelidir. Eğer çocukta yüksek ateş devam ediyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ateş Kaç Gün Sürer?

Yüksek ateşe neden olan enfeksiyon ya da diğer problemler tedavi edilmedikçe bu durum devam edecektir. Öncelikle çocuk ateşe neden olan enfeksiyondan arındırılmalıdır. Bu süreç yaklaşık 2 – 3 gün sürebilmektedir. Ateş gelen havale (Febril konvülsiyon) 5 yaşından küçük çocuklarda ciddi problemlere yol açmasa da mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ancak çocuk 5 yaşından büyükse havale geçirme durumu yetişkin dönemde yaşanacak ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle havalenin önüne geçilmesi büyük önem taşımaktadır.

Gripte Ateş Kaç Gün Sürer?

Grip vakalarında yüksek ateş görülme oranı çok yüksektir. Öncelikle gribe neden olan virüsün vücuttan atılması ateşi düşürecektir. Maksimum 1 hafta süren grip vakalarında yüksek ateş de 7 gün sürebilmektedir. Bakteriyel bir enfeksiyona karşı antibiyotik kullanımına başlanmış ise yüksek ateş 48 saat içerisinde düşürülmektedir. Antibiyotik ve ateş düşürücü ilaç kullanımına rağmen ateş düşürülemiyor ise bu durum ısrarlı ateş olarak tanımlanmaktadır. Çocuğun total sağlık durumunun kontrol edilmesi ve yüksek ateşe neden olan problemin teşhis edilmesi için mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Gripte Ateş Nasıl Düşürülür?

Grip vakalarında ateş; çocuğun vücudunun gribe neden olan virüsün arındırılması ile düşürülebilmektedir. Gerek antibiyotik tedavisi gerekse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanımı önerilmemektedir.

6 Aylık Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı ?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi çocukların ve bebeklerin ideal vücut sıcaklığı 36-37 derecedir. 6 aylık bebeğin ateşi de 36-37 derece olmalıdır. Bu vücut ısısının üzerindeki sıcaklıklar bir rahatsızlığa işaret edebileceğinden vakit kaybetmeksizin doktora başvurulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı