Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Çocuklarda tuvalet eğitimi ne kadar sürmesi gerektiğine gelince doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bir çocuğun tam olarak tuvalet eğitiminin ne kadar sürdüğü çocuktan çocuğa değişir, ancak ortalama olarak bir çocuğun tuvalet eğitimi rutinini güvenle kurması üç ay sürer.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini tamamlaması için geçen sürenin zeka veya yeteneklerine yansımadığını her zaman unutmayın; her çocuk bu erken yaşam dönüm noktasıyla farklı şekillerde başa çıkacak ve sonunda oraya varacaktır.

çocuklarda tuvalet eğitimi

Tipik Hazır Olma Belirtilerine Dikkat Edin

Tuvalet eğitimi söz konusu olduğunda yaş sadece bir sayıdır ve her çocuk farklı yaşlarda hazır olacaktır. Çoğu yetişkin, hızlı bir şekilde nasıl tuvalet eğitimi yapılacağı konusunda tavsiye arayacaktır, ancak yürümeye başlayan bir çocuğun tuvalet eğitimi zaman ve sabır gerektirir.

Tuvalet Eğitimi Kızlar

Tipik olarak, kızlar tuvalet eğitimi gibi yeni rutinleri bazı erkeklerden daha erken öğrenebilirler. Durum böyle olsa da, bir kızı lazımlık eğitimi bir çocuğu lazımlıktan eğitmekten daha kolay olmayacaktır. Her çocuk farklıdır ve gelişim ve öğrenme yolları onlara özeldir.

Tuvalet Eğitimi Erkekler

Erkek çocukların tuvalet eğitimi öğrenmesi kızlara göre daha uzun sürebiliyor olsa da, bu önemli bir miktar değil. Erkek çocuklar aktif olma ve hareket halindeyken kızlardan çok daha fazla arama eğilimindedir, bu da daha az oturma isteği ve lazımlık eğitimi bırakır.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Tuvalet eğitimine başlamak için doğru ya da yanlış zaman yoktur. Ortalama olarak, çocuklar iki-üç yaşları arasında lazımlık eğitimine hazır olma belirtileri gösterme eğilimindedir ve ortalama lazımlık eğitim yaşı 27 aydır.

Unutulmaması gereken en önemli şey, lazımlık eğitiminin ancak hem kendinizin hem de çocuğunuzun hazır olduğunu düşünüyorsanız düşünülmelidir. Tuvalet eğitimi duygusal bir dönüm noktası olabilir, bu nedenle zaman ayırın ve kendinize ve çocuğunuza anında tuvalet eğitimi başarısı için çok fazla baskı uygulamamaya çalışın.

Çocuklarda tuvalet eğitimi hazır olup olmadığından emin değilseniz, başlamak için doğru yaşla ilgili daha fazla bilgi edinmek için hangi yaşta lazımlık eğitimine başlayacağınızla ilgili uzmanlara danışın.

Tuvalet Eğitimi Başarısı İçin En İyi İpuçları

Lazımlık eğitiminin altın kuralı, ne kadar zor olursa olsun onlara kızmamaktır. Kesinlikle onlara kızmayın çünkü daha sonra tuvalet eğitimini anne ve babanın kızgınlığıyla ilişkilendirecekler ve tuvalet eğitiminden nefret etmeye başlayacaklar.

Rahatlayın: Çocuğunuz fiziksel ve zihinsel olarak hazır olabilir, ancak sizin de hazır hissetmeniz gerekir!

Kazaların olacağını unutmayın: Çocuğunuz tuvalet eğitimi sırasında iki fiziksel dönüm noktasına ulaşmaya çalışıyor – mesanesini nasıl açıp kapatacağını ve ayrıca onu çişte tutmak için bir kas olarak nasıl kullanacağını öğreniyor. Çocuğunuz tutunmaya çalışırken, sık sık büyük bir kaza geçirir çünkü çok fazla çişe tutunur. Geri adım gibi görünmesine rağmen, bu iyi bir şey!

Hatırlatmaya devam edin: Çocuğunuza her 20 dakikada bir çişe ihtiyacı olup olmadığını sormayı unutmayın. Hatta telefonunuzda bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.

Sabırlı olun: Çocuğunuza bir çişten sonra kendini önden arkaya silmeyi öğretmek önemlidir, ancak küçük çocuğunuzun altını silmesini beklemeyin – bunu yapana kadar bunu yapacak el becerisine sahip olmayacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı