Çörek Otunun Sağlık ve Güzellik Faydaları nelerdir?

Çörek Otu yağının antioksidan özelliklere sahip olduğu, yapılan onlarca araştırma sonucunda gösterilmiştir ve bu ot iltihaplanmayı azaltabilir. Yağ, yüksek tansiyon ve astım da dahil olmak üzere genel sağlık koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Çörek Otu yağı, cilt ve saç için bir güzellik bakımında güvenle ve doğal olarak kullanılabilir. Çörek Otu yağının antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Bu yağ vücuttaki ve ciltteki iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çörek Otu yağı sağlık yararları

Çörek Otu yağı, yüksek tansiyon ve astım da dahil olmak üzere en yaygın sağlık sorunlarının tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir Aynı zamanda, güçlü antifungal özellik gösterir. Yüksek kan basıncı Tedavisinde: iki ay çörek otu özü alınması kan basıncını hafifletir.

Yüksek kolestrolü düşürme : Çörek Otu yağı alınmasının yüksek kolestrolü düşürdüğü gösterilmiştir. Sağlıklı yağ asitleri bakımından daha sağlıklı kolesterol düzeylerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Bu yağ asitlerinin örnekleri linoleik asitler ve oleik asittir.

Romatoid artrit belirtilerini iyileştirme :  Siyah çekirdeği çiğnemek iltihaplı romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Astım semptomlarının azaltılması :Çörek Otu yağının anti-inflamatuar etkileri, astım semptomlarının iyileştirilmesine kadar uzayabilir. Hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltmada etkisi de bronşit semptomlarına yardımcı olabilir.

Karın ağrısını azaltmak: Çörek Otu yemek veya Çörek Otu yağı almak mide ağrısı ve krampları hafifletir. Yağ ve gazı azaltmaya, mide şişkinliğine ve ülseri dindirmeye yardımcı olabilir. Çörek Otu yağının  kanser önleyici özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Topikal olarak uygulandığında cilt kanserlerine karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Timonkinon ve diğer tohum iksirleri olarak bilinen siyah çekirdeği yağı kısımları, laboratuvar fareleri üzerinde yapılan deneylerde tümörlerin büyümesini azaltabilmiştir. Yağ, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan radyasyonun dokuya zarar verici etkilerini azaltmaya da yardımcı olabilir. Fakat bu sonuçlar insanlarda incelenmedi.

Çörek Otu yağı güzellik yararları

Çörek Otu yağı problemli cilt için birçok uygulama ve fayda sağlar.  Güzellik ve cilt uygulamaları için şöyle faydalar sıralanabilir:

Akne Oluşumunu engeller: Dermatoloji ve Dermatolojik Cerrahi Dergisine göre , yüzde 10 siyah çekirdeği yağı ile hazırlanan bir losyonun cilde uygulanması ve 2 ay süre ile bu uygulamanın tekrar edilmesi akne insidansını önemli ölçüde azaltır. Araştırmaya katılanlar yüzde 67’si bu yönde sonuç aldıklarını ifade etmişlerdir.

Saç Derisinin Nemlendirilmesi: Çörek Otu yağı yumuşatmak ve parlaklığı artırmak için saç derisine uygulanabilir.

Sedef hastalığına iyi gelir: Çörek Otu yağı uygulamasının psoriyaz plaklarının görülme sıklığını azalttığı gösterilmiştir.

Cildi yumuşatır: Cilt nemi ve nemlenmeyi iyileştirmek için yağlara ve nemlendiricilere Çörek Otu yağı eklenmiştir.

Yara iyileşmesinde Çok Hızlıdır: Çörek Otu yağının uygulanmasının yara iyileşmesine yardımcı olmak için iltihaplanmayı ve bakterilerin varlığını azalttığı gösterilmiştir. Yeni kollajen liflerin büyümesinde yardımcı olmamakla birlikte, vücudun yeni ve sağlıklı bir cilt oluşturmasına yardımcı olmak için diğer faktörleri uyarır.

Bir diğer yazımız Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı Çörek Otu ile Zayıflama incelemenizi öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı