COVID-19 Ne Kadar Sürede Bulaşır?

Dünya’da korona virüs salgını devam ederken, COVID-19 ile kaparsanız ne kadar hasta kalacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Her vaka farklıdır, ancak aylarca süren bilimsel çalışma ve veri toplamadan sonra, uzmanların oldukça iyi bir fikri var.

İlk COVID-19 Semptomları Ne Zaman Ortaya Çıkıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) enfeksiyonların% 80’inin hafif veya asemptomatik olduğunu söylüyor. Yine de bunu yapanlarda ateş ve titreme, öksürük, kas veya vücut ağrıları, yorgunluk, nefes darlığı veya nefes almada güçlük veya tat veya koku kaybı gelişebilir. COVID-19’u olan diğer kişiler baş ağrıları, boğaz ağrıları, burun akıntıları, mide bulantıları veya kusma ve ishal bildirdi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, semptomların virüse maruz kaldıktan 2-14 gün sonra ortaya çıkabileceğini söylüyor. Araştırmalarda, 180’den fazla COVID-19 vakasını analiz ettiler ve ortalama olarak COVID-19 semptomlarının ortaya çıkmasının beş günden fazla sürdüğünü buldular. Araştırma ekibi ayrıca virüse yakalanan kişilerin % 97’sinin, ilk bulaştığı andan itibaren 11 gün içinde semptomlar geliştireceğini de buldu. Bu semptomlardan herhangi biri, hastalığın seyri sırasında, ilk günden son günlere kadar herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

COVID-19

Korona Virüs Semptomlarım Varsa Ne Yapmalıyım?

Covid-19 semptomlarınız hafif ancak hafifse, semptomlarınızın başlamasından itibaren en az 10 gün boyunca kendi kendinize tecrit edin. COVID-19’unuz olup olmadığını görmek için bir test yaptırmalısınız. Semptomlar yaşamıyorsanız, ancak COVID-19 için pozitif test ettiyseniz, testin yapıldığı günden başlayarak en az 10 gün boyunca kendi kendinize tecrit etmeniz gerekir. Bu izolasyon döneminde semptom geliştirirseniz, semptomları geliştirdiğiniz günden itibaren 10 günlük izolasyonunuzu yeniden başlatın.

Halka Ne Zaman Güvenle Çıkabilirsiniz?

COVID-19 olduktan sonra halka açılmanın en büyük riski virüsü başkalarına bulaştırmaktır. Yönergeleri uygularsanız, ancak tehlikeleri en aza indirebilirsiniz.

Çoğu durumda, bulaşıcılık 10 gün sonra göz ardı edilebilir, ancak bu süre daha uzun olabilir. Örneğin zayıflamış bağışıklık sistemi olanlarda iki hafta veya daha fazla olabilir. Mümkünse, bu tür insanlar için izolasyon süresinin belki iki veya üç haftaya kadar uzatılması düşünülmeli ve halka açık bir yere çıktıklarında maske takmaları teşvik edilmelidir.  COVID-19 için herkesin test edilmesine gerek yoktur. Hafif hastalığı olan kişiler evde izole edilebilir ve iyileşebilir.

Genel sağlığınıza ve hastalığınızın ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz teste ihtiyacınız olup olmadığı ve ne kadar süreyle izole etmeniz gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilecektir. CDC şu temel kuralı sunar: COVID’niz olduğunu düşünüyorsanız veya biliyorsanız, semptomların başlangıcından itibaren 10 gün boyunca diğer insanlardan uzak durmanız gerekir. Ayrıca 24 saat boyunca ateşsiz olmanız gerekir ve başkalarının yanında olabilmeniz için diğer belirtilerinizin düzelmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı