Başkanlık, Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Ülkemizde yakın dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili değişiklikler olduğundan dolayı milyonlarca kişi aynı soruları soruyor: Cumhurbaşkanlığı seçimi kaç yılda bir yapılır, Cumhurbaşkanı kaç yılda bir seçilir? Bu yazımızda değişikliğe uğrayan kanundan da bahsederek sizlere Cumhurbaşkanlığı seçimi kaç yılda bir yapılır bilgi vereceğiz. Yeni adı ile başkan diye de adlandırılabilir ve bu doğrultu da başkan kaç yıl da bir seçilir diyebiliriz.

2007 yılında seçim kanununda Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kaç değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler o dönem referanduma sunularak halk tarafından kabul edildi. Bu referandumda bu konuyu ilgilendiren kısım şudur:

  • Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır. (İki kere seçilir ise 5+5=10 yıl)
  • Bir kişi en fazla 2 defa görev başına gelebilir.
  • Cumhurbaşkanının halk oylaması ile seçilmesi.
  • Fakat yeni yasa olması sebebi ile bu şart Recep Tayyip Erdoğan için 4+5+5 olabilir.

Yani bu duruma göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir kez yapılır.

Bu maddeler konumuzla alakalı olan maddelerdir.  Bu durumda şu olaydan bahsetmek istiyoruz: Evet referandum kabul edildi ama o dönem referandumdan önce Abdullah Gül Cumhurbaşkanımız olarak seçildi. Bu durumda Abdullah Gül’ün görev süresi 5 yıl mı 7 yıl mı olacak sorusunu akıllara getirdi. Bu daha sonra 2012 yılında çıkarılan bir kanunla kesinleşti ve Abdullah Gül’ün görev süresi 7 yıl olarak belirlendi.

Türk halkının Cumhurbaşkanını ilk defa kendisinin seçtiği seçim 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu seçim birçok açıdan önemli bir seçim olsa da konumuz ile alakalı olan kısmını vurgulamak istiyoruz. Bu seçim milletin ilk defa Cumhurbaşkanını seçtiği seçim ve 2007’de yapılan değişikliklerin uygulandığı bir seçimdir. Seçim sonrasında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımız olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Tarihleri?

2014 (En son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimidir.)

2018 Erken Seçim: Recep Tayyip Erdoğan

2024

2029

2034

2039

…+5 (Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir kez yapılır.)

Cumhurbaşkanı Kaç Yılda Seçilir?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi cumhurbaşkanı kaç yılda seçilir sorusunun cevabı 5 yılda bir seçilir olacaktır. Bir sonraki seçim ise bir düzenleme veya değişiklik olmaması durumunda 2024 yılında yapılacaktır.

Güncelleme: 04/11/2019

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı