Kapat

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 1,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Kaç Yılda Bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?
Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?


Ülkemizde yakın dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili değişiklikler olduğundan dolayı milyonlarca kişi aynı soruları soruyor: Cumhurbaşkanlığı seçimi kaç yılda bir yapılır, Cumhurbaşkanı kaç yılda bir seçilir? Bu yazımızda değişikliğe uğrayan kanundan da bahsederek sizlere Cumhurbaşkanlığı seçimi kaç yılda bir yapılır bilgi vereceğiz.

2007 yılında seçim kanununda Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kaç değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler o dönem referanduma sunularak halk tarafından kabul edildi. Bu referandumda bu konuyu ilgilendiren kısım şudur:

  • Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıldır. (İki kere seçilir ise 5+5=10 yıl)
  • Bir kişi en fazla 2 defa görev başına gelebilir.
  • Cumhurbaşkanının halk oylaması ile seçilmesi,

Yani bu duruma göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir kez yapılır.

Bu maddeler konumuzla alakalı olan maddelerdir.  Bu durumda şu olaydan bahsetmek istiyoruz: Evet referandum kabul edildi ama o dönem referandumdan önce Abdullah Gül Cumhurbaşkanımız olarak seçildi. Bu durumda Abdullah Gül’ün görev süresi 5 yıl mı 7 yıl mı olacak sorusunu akıllara getirdi. Bu daha sonra 2012 yılında çıkarılan bir kanunla kesinleşti ve Abdullah Gül’ün görev süresi 7 yıl olarak belirlendi.

Türk halkının Cumhurbaşkanını ilk defa kendisinin seçtiği seçim 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu seçim birçok açıdan önemli bir seçim olsa da konumuz ile alakalı olan kısmını vurgulamak istiyoruz. Bu seçim milletin ilk defa Cumhurbaşkanını seçtiği seçim ve 2007’de yapılan değişikliklerin uygulandığı bir seçimdir. Seçim sonrasında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımız olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Sıradaki Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Tarihleri?

2014 (En son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimidir.)

2019 (En yakın Cumhurbaşkanlığı seçim tarihidir.)

2024

2029

2034

2039

…+5 (Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir kez yapılır.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.