Cumhurbaşkanlığı Şikayet (CİMER)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin kısaltması olan CİMER, vatandaşın sorunlarına çare ararken devletin en üst kademesindeki yetkiliye erişim imkanı da sağlar. 2006 yılından itibaren BİMER ile birlikte hizmete giren CİMER başvuru hakkı tüm vatandaşlara tanınmıştır. Devletle ilgili her türlü konuda bilgi alma hakkını kullanan vatandaşlar ilgilendikleri konuyla ilgili sorularına en geç 30 gün içerisinde yanıt bulabilirler.

Teknolojiden destek alan bir iletişim merkezi olarak düşünülmesi gereken CİMER şikayetleri; telefon, e-posta, fax ve mektup yoluyla kabul eder. Özellikle kamu kurumlarında yaşanan sorunların devletin en yetkili birimine iletilmesi açısından son derece önemli bir hizmet aracı olan kurum, mağduriyetlerin giderilmesi için çalışır.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet

CİMER İletişim Bilgileri

Vatandaşlar; 0312 525 55 55 no’lu telefon, 0 312 525 58 31 no’lu fax, cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr adresi veya Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Ankara üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Cumhurbaşkanlığı şikayet birimi olarak aracı görevi üstlenen kurum, yaşanmış ya da yaşanması muhtemel sorunların ivedilikle çözüme kavuşması için düzenli çalışmalarını sürdürür.

Online ortamda başvuru yapmak isteyenler isim soyadı ve TC kimlik numarasını girerek işlemlerine devam edebilirler. Başvurunun tamamlanabilmesi için bilgilerin uyumlu olması şartı aranır. Aynı kural telefonla yapılan görüşmelerde de geçerlidir. Vatandaşlar e-devlet üzerinden de sisteme kolay bir şekilde giriş yapabilirler.

Teknolojide yaşanan gelişmelerden destek alarak vatandaşla olan iletişimini güçlendirmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanlığı bu uygulama sayesinde oluşmuş mağduriyetlerin en kısa süre içinde çözüme kavuşmasına aracı olur. Başvuru aşamasında yaşanan sorunun en sade dille ve anlaşılır şekilde aktarılması sorunun kaynağının doğru bir şekilde tespit edilebilmesi açısından son derece önemlidir.

CİMER Ne İşe Yarar?

Türk Vatandaşlarının yanı sıra ülkemize tatil yapmak için gelen yabancı misafirlerin ve yurt dışında çalışan ya da yaşayan Türklerin sorunlarını çözmeye çalışan Cumhurbaşkanlığı iletişim birimi, tüm bakanlıklarla koordineli çalışmalar yürüterek sorunların en yetkili kişi ya da kurum üzerinden çözümünü sağlar.

Başvurular sonrasında elde edilen sorgu numarasıyla birlikte online ortamda başvuruya verilen cevap hakkında takip ve bilgi edinilebilir. Başvurunun başlangıcından doğrulanan kimlik bilgilerinin kurumlar arasında görünmesini istemeyen kişiler bu bilginin gizli kalmasını talep edebilirler.

Bir önceki yazımız olan 2018 Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. MUHİTTİN ÇALIM dedi ki:

    yargitayda bekleyen is mahkemesi dosyamin bir an önce karara bağlanmasıni istiyorum yaklasik 4.5 yilldir bekliyorum çok zor durumdayim issizim ev taksidimi kredi borclarimi ve oğlumun okul giderleriyle ev giderlerimi karsiliyamiyorum ne olur devletimden bi yardim bekliyorum sadaka veya borç değil hakkim olani istiyorum ALLAH RIZASI İCIN

  2. Hakan İnce dedi ki:

    Kaliteli bir yazı olmuş teşekkürler çok bilgilendik…