Cumhurbaşkanlığı Şikayet (CİMER)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin kısaltması olan CİMER, vatandaşın sorunlarına çare ararken devletin en üst kademesindeki yetkiliye erişim imkanı da sağlar. 2006 yılından itibaren BİMER ile birlikte hizmete giren CİMER başvuru hakkı tüm vatandaşlara tanınmıştır. Devletle ilgili her türlü konuda bilgi alma hakkını kullanan vatandaşlar ilgilendikleri konuyla ilgili sorularına Cumhurbaşkanlığı şikayet birimi tarafından en geç 30 gün içerisinde yanıt bulabilirler.

Teknolojiden destek alan bir iletişim merkezi olarak düşünülmesi gereken CİMER şikayetleri; telefon, e-posta, fax ve mektup yoluyla kabul eder. Özellikle kamu kurumlarında yaşanan sorunların devletin en yetkili birimine iletilmesi açısından son derece önemli bir hizmet aracı olan kurum, mağduriyetlerin giderilmesi için çalışır.

Cumhurbaşkanlığı Şikayet

Cumhurbaşkanlığı İletişim Birimi (Halk arasında bilinen adıyla Cumhurbaşkanlığı Şikayet Birimi)

CİMER İletişim Bilgileri

Vatandaşlar; 0312 525 55 55 no’lu telefon, 0 312 525 58 31 no’lu fax, [email protected] adresi veya Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Ankara üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Cumhurbaşkanlığı şikayet birimi olarak aracı görevi üstlenen kurum, yaşanmış ya da yaşanması muhtemel sorunların ivedilikle çözüme kavuşması için düzenli çalışmalarını sürdürür.

Online ortamda başvuru yapmak isteyenler isim soyadı ve TC kimlik numarasını girerek işlemlerine devam edebilirler. Başvurunun tamamlanabilmesi için bilgilerin uyumlu olması şartı aranır. Aynı kural telefonla yapılan görüşmelerde de geçerlidir. Vatandaşlar e-devlet üzerinden de sisteme kolay bir şekilde giriş yapabilirler.

Teknolojide yaşanan gelişmelerden destek alarak vatandaşla olan iletişimini güçlendirmeyi hedefleyen Cumhurbaşkanlığı bu uygulama sayesinde oluşmuş mağduriyetlerin en kısa süre içinde çözüme kavuşmasına aracı olur. Başvuru aşamasında yaşanan sorunun en sade dille ve anlaşılır şekilde aktarılması sorunun kaynağının doğru bir şekilde tespit edilebilmesi açısından son derece önemlidir.

CİMER Ne İşe Yarar?

Türk Vatandaşlarının yanı sıra ülkemize tatil yapmak için gelen yabancı misafirlerin ve yurt dışında çalışan ya da yaşayan Türklerin sorunlarını çözmeye çalışan Cumhurbaşkanlığı iletişim birimi, tüm bakanlıklarla koordineli çalışmalar yürüterek sorunların en yetkili kişi ya da kurum üzerinden çözümünü sağlar.

Başvurular sonrasında elde edilen sorgu numarasıyla birlikte online ortamda başvuruya verilen cevap hakkında takip ve bilgi edinilebilir. Başvurunun başlangıcından doğrulanan kimlik bilgilerinin kurumlar arasında görünmesini istemeyen kişiler bu bilginin gizli kalmasını talep edebilirler.

BİMER Kapandı mı?

Yazı başında da bahsettiğimiz gibi ülkemizde BİMER ve CİMER aynı tarihte kullanıma sunuldu ve Bilgi Alma Kanunu kapsamında oldukça beğeni ile hizmet verdi. Ancak geçtiğimiz yıllarda ülkedeki siyasal değişim ile birlikte BİMER yani Başbakanlık İletişim Birimi, bu makamın resmen kaldırılması ile birlikte artık faaliyetlerine son verdi ve bunun yerine tüm başvurular CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Sistemi üzerinden alınmaya başlandı. Bu konu ile ilgili yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.BİMER Nedir? BİMER Kapandı Mı?


2 Replies to “Cumhurbaşkanlığı Şikayet (CİMER)

  1. yargitayda bekleyen is mahkemesi dosyamin bir an önce karara bağlanmasıni istiyorum yaklasik 4.5 yilldir bekliyorum çok zor durumdayim issizim ev taksidimi kredi borclarimi ve oğlumun okul giderleriyle ev giderlerimi karsiliyamiyorum ne olur devletimden bi yardim bekliyorum sadaka veya borç değil hakkim olani istiyorum ALLAH RIZASI İCIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir