Ne Zaman

Cumhuriyet Ne Zaman İlan Edildi?

Cumhuriyet Ne Zaman İlan Edildi? Şuanda, Türkiye sınırları içerisinde iktidarın kaynağını belirleyen ve demokrasinin uygulanmasını sağlayan rejim olan Cumhuriyet ne zaman ilan edildi? Diye sorulduğunda dönemin zihniyetinden ve olaylarından bağımsız kesin tarih vermek gerekirse, Türkiye Cumhuriyet’inde cumhuriyet rejimine 29 Ekim 1923 tarihinde geçmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun iktidar ve egemenlik kaynağı tamamen son bulmuş ve egemenliğin millete ait olduğu kesin bir şekilde kabul edilmiştir.

Cumhuriyetin İlanının Kaçıncı Yılı:


Cumhuriyet ne zaman ilan edildi? Sorusuna daha geniş bir cevap verecek olursak, ilk toplantısı 23 Nisan 1920’de yapılan TBMM’nin kabul ettiği 1921 Anayasasının Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diye haykıran birinci maddesi, alenen olmasa da örtülü bir şekilde Cumhuriyetin ilanı haber verilmiştir. Çünkü 1920’li yıllarda 1921 Anayasasından önce egemenliğin kime ait olduğu kesin olmayan bir gerçeklikti.Egemenlik Osmanlı Hanedanı’nda şeklen bulunsa da Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürütülen kongrelerde egemenliğin milletin iradesine bağlı olduğu, egemenliğin tek bir kişiye ait olamayacağı, milletin geleceğini milletin kendisinin tayin edeceği vurgulanıyordu. Bu söylemlerin hepsi bir anlamda Cumhuriyetin ilanına zemin hazırlamış ve Cumhuriyet rejiminin yeni kurulacak Osmanlının yıkılması ile birlikte yeni kurulacak devletin Cumhuriyet rejimi ile idare edileceğinin habercisi olmuştur. Cumhuriyetin kabul edilmesi ise 16 Nisan 1923’te görevini tamamlayan Birinci Meclis tarafından değil, 11 Ağustos 1923’te toplanan İkinci Meclis tarafından sağlanmıştır ve Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni rejimi olarak kabul edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  2019 KPSS Ne Zaman Açıklanacak? (Lisans-Önlisans-Ortaöğretim)

CUMHURİYETİN İLANI NE ZAMANDIR ?

Cumhuriyet ne zaman ilan edildi? Sorusuna genel bir cevap verdikten sonra, Cumhuriyet’in ilanının arka planını incelemek yerinde olacaktır. Osmanlı Devleti 1876 yılına kadar mutlak monarşi ile yönetilmiştir. 1876 Kanun-i Esasi ile birlikte meşruti monarşiye geçilmiştir. Ancak meşruti monarşiye geçilmesi Osmanlı Devleti’nin tebaasına tanıdığı bir lütuf olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, millet hala kendi idaresinin ve iradesinin belirleyici unsuru değil, pasif konumdaki tebaa statüsündedir. Hükümet bunalımlarını da içerisinde barındıran bu süreçte halk bir çıkış yolu aradığından Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde devam eden kurtuluş mücadelesi halk için bir çıkış yolu olmuştur. Erzurum kongresinin ardından yayınlanan 3.bildirideki “Ulusal kuvvetleri etkin ve ulusal iradeyi egemen kılmak esastır” maddesi ile izlenecek yol ve amaçlanan hedef tam manasıyla belirtilmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte amaçlanan hedef başarıya ulaşmış ve millet kendi geleceğinin belirleyicisi olmuştur. Cumhuriyet ne zaman ilan edildi? Sorusuna cevap olan 29 Ekim 1923 tarihi bu nedenle devrimsel nitelikte bir tarih olup Türk Milletinin zafer nişanesidir.

Cumhuriyetin İlanının Kaçıncı Yılını Kutluyoruz?

Cumhuriyet ilan edildiği tarihten itibaren her yıl 29 Ekim tarihinde Cumhuriyetin ilanını kutluyoruz. Bu yıl yani 2019 yılında da Cumhuriyetin ilanının kaçıncı yılını kutluyoruz diye merak ediyorsanız cevabı 2019-1923 = 96. yılını kutluyoruz cevabına ulaşırız. Yani 29 Ekim 2019, Cumhuriyetin ilanının 96. yılıdır.

İlginizi Çekebilir:  2018 YGS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Tatil mi ?

29 Ekim ülkemizde kutlanan milli bayramlar içerisindedir. Bu nedenle hafta içine denk gelmesi durumunda resmi tatil olmaktadır. Bu yıl yani 20219 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Salı gününe denk gelmektedir ve 1 gün resmi tatildir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kaçgün.com gerçekten özellikle son yazılarınız bir ayrı güzel ve kaliteli tebrik ederim. Çok bilgilendirici, aradığımızı bulmamızı sağlayan yazılar oluyor. Hep aynı şekilde yazılara lütfen devam edin. Sizleri seviyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün