Yıl Dönümleri

2018 Cumhuriyetin Kaçıncı Yıl Dönümü?

29 Ekim’in Kaçıncı Yılını Kutlayacağız?

*Siyah alandaki program Cumhuriyetin yıl dönümünü her sene otomatik olarak saymaktadır. Yani yanlış olma ihtimali yoktur. Cumhuriyetin kuruşunun kaçıncı yılı yukarıdan takip edebilirsiniz.

Cumhuriyet İlan Edileli Kaç Yıl Oldu?

Bu ileri sayım aracı Cumhuriyet ilan edileli kaç yıl oldu, cumhuriyet ilan edileli kaç gün oldu gibi sorularınıza cevap verecektir. Bu ileri sayım aracı ile Cumhuriyetin ilan ediliş tarihinden bu güne saniye saniye takip edebilirsiniz. Bu ilerisayım aracında ki saat neye göre ayarlandı diye merak edenlere yani Cumhuriyet saat kaçta ilan edildi diye soranlara edindiğimiz bilgilere göre Cumhuriyet saat 20:30 da ilan edilmiştir.

 

Cumhuriyet Ne Zaman İlan Edildi?

Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında Türkiye Büyük Millet Meclis’inde kabul edilerek ilan edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını Kaç Yılından Beri Kutluyoruz?

Birçok kişi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını 1923’ten beri kutladığımızı zannederler ama bu bayramı 1923’ten beri kutlamıyoruz. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı en büyük bayramımız olarak nitelendirmiştir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı ilk defa 1925 yılında kutladık. 1925 yılında bu bayramın her sene kutlanması için kanun teklifini Dış İşleri Bakanlığı vermiş ve sonuç olarak kabul edilmiş. 1925’ten itibaren her yıl büyük coşkuyla kutluyoruz.Cumhuriyeti çeşitli zorluklara ve düşmanlarla mücadelemizin meyvesinden biri olarak değerlendirebiliriz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Yıl Dönümlerini Nasıl Kutluyoruz?

İlginizi Çekebilir:  19 Mayıs Kaçıncı Yıl Dönümünü Kutluyoruz?

Yıl dönümünü nasıl kutladığımızı sırasıyla anlatacağız:

Sponsorlu Reklamlar
  • Tüm okullara duyurular yapılır 29 Ekim kutlamaları için resim, şiir, kompozisyon gibi can alıcı alanlarda yarışmalar düzenlenir. Bu yarışmaların ödülleri genellikle öğrencilerin can atacağı türden ödüller olduğundan çok ilgi görmektedir.
  • O gün tüm sınıflarımız süslenir. Öğrencilerimizin heyecandan içi içine sığmaz. Tabi bizimde…
  • Resmi tören ve kutlamalar önce Ankara Anıtkabir’de yapılır. Anıtkabir’deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yıl dönümü kutlamasından sonra tüm ülkede kutlamalar başlar.
  • Okullarda oyunlar gösteriler yapılır.
  • Resmi geçit törenleri tabi bu bayramın olmazsa olmazıdır.

Yani bu gün ülke olarak kenetlendiğimiz, birlikten kuvvet doğar dediğimiz günlerden biridir. Cumhuriyetimiz kutlu ve mutlu olsun.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün