D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar? Yağda eriyen vitaminler grubunda yer alan D vitamini dişlerin ve kemiklerin gelişimi için çok önemlidir. D vitamini eksikliği  yaşanmaması için bol bol sağlıklı güneş ışığından faydalanmak ve D vitamini içeren gıdalar ile beslenmek gerekmektedir. Vücuttaki D vitaminin yeterli olup olmadığını ölçmek için kan testleri yapılmaktadır.

Magnezyum düzeylerinin ayarlanması konusunda da aktif olan D vitamini testler ile ölçümü yapılarak vücut için yeterli seviyede olup olmaması uzman doktorlar tarafından araştırılmaktadır. Doktorunuz D vitamini eksikliği konusunda test istiyorsa hemen mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Kan testi sonucunda kesin olarak D vitamini eksikliği kolay bir şekilde saptanmaktadır. Özellikle kadınlarda D vitamini eksikliği daha sık görülüyor olması nedeni ile mutlaka kontrollerin yapılması gerekmektedir. Yapılan D vitamini tahlili kaç günde çıkar sorusu da en çok merak edilen konular arasındadır. Günümüz teknolojisi sayesinde artık test sonuçları bir gün içerisinde çıkmaktadır. Yani d vitamini tahlil sonucu kaç günde çıkar diyorsanız, genellikle bir gün içerisinde çıkmaktadır.

D Vitamini Tahlil Sonucu Görüntüleme

Eğer hastahanede d vitamini tahlili yaptırdıysanız ve sonuçların çıkıp çıkmadığını merak ediyorsanız, artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren e-nabız uygulaması ile birlikte bunu rahatlıkla görebilirsiniz. E nabız uygulaması üzerinden geçmişe dönük tahlil sonuçları, raporlar, hastalıklar, teşhis ve tanılar görüntülenebilmektedir. Aynı şekilde geçmişte kullandığınız ilaçları da bu uygulama üzerinden görebilmeniz mümkün.

D vitamini Testi Normal Değerleri Nelerdir?

Testlerin yapıldığı cihazlara göre birimlerde bazı değişiklikler yaşanabilmektedir.

-D vitamini düzeyi 30 ng/ml ‘nin üzerinde olması gerekmektedir.

-D vitamini yetersizliği 20 – 30 ng/ml arasında olmaktadır.

-D vitamini yetmezliği 20 ng/ml’nin altında olduğunda saptanmaktadır.

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Güneşten yaralı ışınların alınması konusunda yetersiz olanların mutlaka gıdalardan D vitamini eksikliğini tamamlaması gerekmektedir. Özellikle kadınlar güneşe çıkmaktan uzak kaldıkları için kemik ağrıları yaşamaması adına bol bol D vitamini içeren besinleri beslenme listelerine almalıdır. D vitamini açısından zengin olan besinler ise aşağıda yer almaktadır.

*Somon BalığıD Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

*Sardalya balığı

*Uskumru Balığı

*Ton Balığı

*Yumurta sarısı

*Karaciğer

*Maydanoz

*Isırgan otu

*Tereyağı

*Balık yağı

Kemik erimesini engelleyerek bağışıklık sisteminin daha da güçlü olmasını sağlayan bu besinler hemen hemen her yaştan bireyin tüketmesi gereken besinlerdir. D vitamini en çok hamile kadınlarda yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde D vitamini açısından zengin besinleri tüketmenin yanında uzman doktorun vereceği vitamin desteğini de kullanmak gerekmektedir. Kas ve kemik gelişimi için çok önemli olduğu için gelişim çağındaki çocukların D vitamini açısından güçlü olan besinler ile beslenmesi gerekmektedir.

Sigara Kaç Günde Unutulur? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı