D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar? Yağda eriyen vitaminler grubunda yer alan D vitamini dişlerin ve kemiklerin gelişimi için çok önemlidir. D vitamini eksikliği  yaşanmaması için bol bol sağlıklı güneş ışığından faydalanmak ve D vitamini içeren gıdalar ile beslenmek gerekmektedir. Vücuttaki D vitaminin yeterli olup olmadığını ölçmek için kan testleri yapılmaktadır.

Magnezyum düzeylerinin ayarlanması konusunda da aktif olan D vitamini testler ile ölçümü yapılarak vücut için yeterli seviyede olup olmaması uzman doktorlar tarafından araştırılmaktadır. Doktorunuz D vitamini eksikliği konusunda test istiyorsa hemen mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Kan testi sonucunda kesin olarak D vitamini eksikliği kolay bir şekilde saptanmaktadır. Özellikle kadınlarda D vitamini eksikliği daha sık görülüyor olması nedeni ile mutlaka kontrollerin yapılması gerekmektedir. Yapılan D vitamini tahlili kaç günde çıkar sorusu da en çok merak edilen konular arasındadır. Günümüz teknolojisi sayesinde artık test sonuçları bir gün içerisinde çıkmaktadır. Yani d vitamini tahlil sonucu kaç günde çıkar diyorsanız, genellikle bir gün içerisinde çıkmaktadır.

D Vitamini Tahlil Sonucu Görüntüleme

Eğer hastahanede d vitamini tahlili yaptırdıysanız ve sonuçların çıkıp çıkmadığını merak ediyorsanız, artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren e-nabız uygulaması ile birlikte bunu rahatlıkla görebilirsiniz. E nabız uygulaması üzerinden geçmişe dönük tahlil sonuçları, raporlar, hastalıklar, teşhis ve tanılar görüntülenebilmektedir. Aynı şekilde geçmişte kullandığınız ilaçları da bu uygulama üzerinden görebilmeniz mümkün.

D vitamini Testi Normal Değerleri Nelerdir?

Testlerin yapıldığı cihazlara göre birimlerde bazı değişiklikler yaşanabilmektedir.

-D vitamini düzeyi 30 ng/ml ‘nin üzerinde olması gerekmektedir.

-D vitamini yetersizliği 20 – 30 ng/ml arasında olmaktadır.

-D vitamini yetmezliği 20 ng/ml’nin altında olduğunda saptanmaktadır.

D Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Güneşten yaralı ışınların alınması konusunda yetersiz olanların mutlaka gıdalardan D vitamini eksikliğini tamamlaması gerekmektedir. Özellikle kadınlar güneşe çıkmaktan uzak kaldıkları için kemik ağrıları yaşamaması adına bol bol D vitamini içeren besinleri beslenme listelerine almalıdır. D vitamini açısından zengin olan besinler ise aşağıda yer almaktadır.

*Somon BalığıD Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

*Sardalya balığı

*Uskumru Balığı

*Ton Balığı

*Yumurta sarısı

*Karaciğer

*Maydanoz

*Isırgan otu

*Tereyağı

*Balık yağı

Kemik erimesini engelleyerek bağışıklık sisteminin daha da güçlü olmasını sağlayan bu besinler hemen hemen her yaştan bireyin tüketmesi gereken besinlerdir. D vitamini en çok hamile kadınlarda yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde D vitamini açısından zengin besinleri tüketmenin yanında uzman doktorun vereceği vitamin desteğini de kullanmak gerekmektedir. Kas ve kemik gelişimi için çok önemli olduğu için gelişim çağındaki çocukların D vitamini açısından güçlü olan besinler ile beslenmesi gerekmektedir.

Sigara Kaç Günde Unutulur? 

Bir önceki makalemizide okumanızı öneriyoruz. Boşanan Kadın Kaç Gün Sonra Evlenebilir? başlıklı makalemizde editörlerimiz sizler için önemli konulada değindi. Okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı