Bu yıl Denize Ne Zaman Girilir?

Denize Ne Zaman Girilir? Ülkemiz büyük ve oldukça geniş olduğu için, genel olarak denize girebilme zamanları da aylara gör değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada bireyler uzun ve zor geçen büyük bir kışın ardından, kendilerini hem daha iyi hissetmek hem de güneşin tadını çıkarmak adına denize girme ihtiyacı hissetmektedirler. Ancak ülkemizde denize girme süreleri genel olarak Akdeniz ve ege bölgesinde yaygın olmak ile birlikte değişiklik gösterebilmektedir. Peki denize girebilmek için ideal deniz suyu sıcaklığı kaç olmalı ?

Nisanda denize girilir mi diye merak eden bireyler adına elbette ki girilmesi mümkündür. Ancak sıcak denizi seven ve hemen üşüyen bireyler adına nisan ayı biraz erken olabilmekte ve su sıcaklığı bireyleri üşütebilmektedir.

Bulunan Bölgeye Göre Değişmekte

Denize ne zaman girilir diye merak eden bireyler adına, bölge olarak denize girme zamanlarını belirtmek daha doğru olacaktır. Ekvatora yakın bölgelerin daha sıcak olduğu ve deniz suyunun da kısa süre içerisinde ısındığı düşünülecek olursa, ülkenin coğrafi konumu da dikkate alındığında, Akdeniz bölgesi özellikle en erken denize girilebilecek mekanlardan bir tanesi olarak ifade edilebilmektedir.

Antalya da nisan da denize girilir mi diye merak eden bireyler adına, en çabuk ısının güney bölgesi olduğu için denize girilebileceği söylenebilmektedir. Yıl içerisinde havanın durumu da denize girilebilme sürelerini ve zamanlarını etkileyebilmektedir. Ancak deniz tutkunu bireylerin, nisan ayından itibaren Antalya’da denize girmeleri mümkündür.

Mayıs Ayı Oldukça İdeal

Denize ne zaman girilir noktasında ege bölgesinde yaşayan ya da ege de denize girmek isteyen bireyler adına özellikle İzmir ve çevresinde mayıs ayı en ideal aylardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Ege de havalar ak denize göre biraz daha geç ısındığı için rüzgarında etkisi ile birlikte deniz suyu sıcaklığında değişiklikler olabilmektedir.

Mayıs ayında Alanya nasıl olur diyen bireyler adına ise hava sıcaklığının da deniz suyu sıcaklığının da egeden daha yüksek olabileceği belirtilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda bireylerin zevkleri de önem taşımaktadır. Deniz suyunun soğuk olmasını tercih eden bireyler için ege de idealken daha sıcak havadan hoşlanan bireyler genel olarak Antalya’yı tercih etmektedir.

İdeal deniz suyu sıcaklığı kaç olmalı?

Denize girmek için ideal su sıcaklığı 22 ila 29 derece arasıdır. 22 derecenin altındaki su sıcaklıkları üşüme hissi verecekken 29 derece ve üstü ise bunaltıcı olacaktır.

Yaz Aylarında Denize Gireceklere Tavsiyeler

Haziran, Temmuz, Ağustos ayları Akdeniz ve Ege için sıcaklığın ciddi derecede yükseldiği aylardır. Ancak toplum olarak bu tarihleri tatil yapmak için kullandığımızdan deniz, kum, güneş üçlüsüne en çok dikkat etmemiz gereken dönem de bu dönemdir. Koruyucu güneş kremlerini ihmal etmeden ve güneşin tepede olmadığı sabah erken saatler veya akşam üzeri saatlerde denize girmek yanmamamız için önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı