Depresyon ve Stres Kilo Aldırır mı Kilo Yaparmı

Depresyon ve Stres Kilo Aldırır mı Kilo Yaparmı Birçok uzman kilo verme ve alma sürecinin sebeplerini araştırmakta ve çarpıcı sonuçlar bulmaktalar. Çağımızda artık tüm yaşantımız hızlı ve yoğun.

Hayata devam etmek için büyük ve can sıkıcı şeylerle dolu şehirlerde yaşamaktayız.Sabah uyandığınızda işe geç kalma stresi , işe giderken büyük şehirlerin sorunu olan oldukça yoğun trafikte ilerleme stresi, iş yerinize vardığınızda yoğun iş yükü stresi iş yerinde yöneticilerinizin üzerinizde olan baskısının yarattığı sıkıntı eve gelirken tekrar trafik evde standart ailesel problemler derken bir insanın kaldırabileceği seviyenin üzerine çıkmakta. Bu yazımızda stresin kiloya etkisini ve stresle baş etmenin yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Stres Kilo Aldırır mı ?

Günümüzde stres olmadan yaşayan yok gibidir, fakat bu durumun artık sağlığı etkilecek kadar yüksek boyuta ulaştığı bireyler mevcuttur. İşsizlik , Parasızlık yada borçlar , Sevdiği kişi ile alakalı sorunlardan ötürü ortaya çıkan sıkıntılar gibi hayatınızın bir bölümünde stresli ve depresyonlu zamanlar geçirmişsinizdir.

Stres biyolojik olarak vücutta demir eksikliğine yol açmaktadır. Bu da yediğimiz yiyeceklerin kilo olarak dönmesine sebep olmaktadır. Daha detaylı olarak stres neden kilo aldırır ve depresyon kilo aldırır mı aşağıda mevcuttur.

Stresin Kilo Aldırma Nedenleri ;

 1. Stresli veya depresyonda olduğumuz zamanlarda genelde isteksiz hareketsiz ve mutsuz oluruz. Bu sebeple günlük olarak yaktığımız kalori miktarı oldukça düşer, bu da kilo almamıza sebep olur. Şunu unutmayın ki kilo almanın başlıca nedenleri arasında hareketsizlik yatmaktadır.
 2. Stres veya depresyon ile uğraşıyor iseniz vücutta demir eksikliği başlamış demektir. Uzman doktorlar stres ve depresyonda demirin önemine vurgu yapmaktadır. Peki bununla kilo almanın ne alakası var diyebilirsiniz. Birçok uzman doktora göre demir eksikliği olan bireylerde kilo verme süreci oldukça yavaşlar. Sizin için de stresli olduğunuz dönemlerde kilo verme durabilir.
 3. Stresli olduğumuzda yada depresyon durumlarında oluşan üç çeşit yeme alışkanlığından bahsedilebilir. Birincisi kişi oldukça fazla yemeye başlar ve sıkıntısını yemek yiyerek atma gayretindedir. Bu durum zaten kilo almanızın başlıca nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. ikinci tarz bireylerde yeme alışkanlığı değişmez fakat hareketsizliği sabit kalacaktır. Bu durumda da yediği gıdalardan aldığı enerjiyi yani kaloriyi yakamayacağı için yine kilo alımı olacaktır. Üçüncü tür kişilerde ise yeme alışkanlığı durur ve iştah neredeyse tamamen kesilir. Bu gibi durumlarda doktor tedavisi mecburi bir duruma gelecektir. Aksi halde daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilecektir.
 4. Stres durumunda tatlı gıdalar daha çekici olacaktır. Özellikle çikolata gibi mutluluk verici tatlılar fazlaca tüketilme isteği oluşur bu da size kilo olarak geri dönecektir.
 5. Depresyon kilo aldırır mı diye soranlar için artık ilaç kullanmaya başladı iseniz birçok depresyon ilacının kilo aldırdığı halk arasında söylenmektedir. Doğruluğu tartışmaya açıktır fakat en doğru bilgi için doktorunuza danışmanız daha uygun olacaktır. Ayrıca kilo almamak uğruna ilaçları aksatmak söz konusu bile değildir. Öyle bile olsa kilo alımı durmayacaktır. Asıl kilo aldıranın ilaç değil depresyon olduğu görüşündeyim. Fakat yine de en doğru bilgiyi size reçetenizi yazan doktorunuza ve eczacınıza sormanız en doğrusudur.

Antidepresan Kilo Aldırır Mı

Her şeyden önemli olan nokta sağlıklı olmaktadır. Sağlıklı olduktan sonra diğer konular mutlaka aşılacaktır. Antidepresan kullanımının kilo alımına olan etkisi aşağıdaki videoda anlatılmıştır. Ayrıca ilaç kullanıyorsanız bile ne hangi şekilde zayıflanacağından bahsedilmektedir. Video youtube de izlediğin ve beğendiğim bir videodur. Sizlerle paylaşmak istedim. Aşadağıki kısa videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Özellikle Depresyon Kilo Yaparmı Diye Soranlar için Cevap niteliğindedir.

Antidepresan Kullanımı Kilo Aldırırmı?

Stresle Baş Etmenin Yolları Nelerdir.

Stres aynı korku gibi kendi kendini besleyen ve büyüten bir durumdur. Stresle yaşamayı öğrenme gibi bir durum söz konusu değildir. Bununla başa çıkmayı öğrenmeli ve kendinizi nasıl rahatlatabileceğinizi bilmek oldukça önemlidir. Sizler için genel olarak itibar gören stresle baş etme yolları Nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

 1. Müzik Dinleyin; Müzik ruhu dinlendiren ve zaman geçirirken eğlenmenizi sağlayan bir araçtır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey sizi eskiye yada kötü anılara götüren duygusal tarzda müzikler yerine daha dinlendirici yada eğlenceli hareketli tarz müzikler dinlemeniz önemlidir.
 2. Stres ve sinir yapan en bilindik şeylerden birisi de sigara ve alkol kullanımıdır. Bu sağlığa zararlı etkenler ayrıca stres ve depresyonu da körükleyecektir. Bu aşamada bunları içmiyor iseniz zaten başlamamanızı içiyor iseniz azaltmanızı tavsiye edilmektedir.
 3. Stresin baş düşmanı bilindiği üzere spor yapmaktadır. Bol bol yürüyüş yapmak yada başka spor dalları ile uğraşmak sizi rahatlatacak ve stresinizi ortadan kaldıracaktır.
 4. Kafanızda problemlerinizi dolaştırıp durmayın, Önünüzde yaşanacak çok uzun bir süre ve geçirilecek güzel günleri düşünün yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapın sevmediklerinizi yapmayı mecbur hissetmeyin.
 5. Fazla yoğun çalışmaktan kaçının ve özellikle eve geldiğinizde işlerinizle uğraşmayın ailenizle vakit geçirmeye gayret edin.
 6. Yapamayacağınız şeyler için kimseye söz vermeyin ki bunun stresi üzerinizde olmasın
 7. Rahat ve bol kıyafetler giymeyi deneyin. Kıyafetleriniz rahat ise kendinizi de çok daha rahat hissedeceksiniz.
 8. Yaşadığınız yerleri (işyeri, Ev, Garajınız,) temiz ve toplu tutun her şetyiniz düzenli olsun. İhtiyacınız olan tüğm şeyler Hemen bulanabilecek yerlerde olması önemlidir.
 9. Boş vakitlerinizi kimsenin çalmasına izin vermeyin. ve bu boş vakitlerde gezintilere ve eğleneceğiniz yerlere giderek geçirmeyi deneyin.
 10. Hobi edinin. Bunun için illaki golf teknecilik vs gibi ekonomik olarak belli bir seviyede olmanızı gerektirecek hobiler olmasına gerek yoktur. İstediğiniz ve kendinizi en mutlu hissediğiniz şeyi hobi olarak seçin ve onu rahatlama aracı olarak bir nevi ilaç gibi kullanın.
 11. Dış görünüşünüz oldukça önemlidir. Dış görüşünüze önem verin ve arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi güzelleştirin yeni arkadaşlar edinin ve daha sosyal olmaya gayret edin.

Bize Sorun

Depresyon, stres ve pisikolojik sebeplerden dolayı alınan kilolar veya tüm zayıflama ve kilo kontrolü ile alakalı olarak sormak istediğiniz sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı sorabilirsiniz. Editörümüz sorularınızı aynı gün içinde cevaplayacaktır.

Ayrıca konu ile alakalı olarak görüş öneri veya eklemek istediğiniz herhangi bir konu var ise yine aynı kısıma aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Kullanıcılarımızdan gelen yorumlar bizim için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Stres kilo aldırır mı yada depresyon kilo yaparmı konumuz ile ilgili olarak tüm merak edilenleri öğrenmek için bu bölümü kullanabilirsiniz. Yazımızı beğendi iseniz paylaşabilir yada facebook’ta beğenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı