2017 Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)

Devamsızlık Hakkı

Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme gidebilirsiniz.
1-Lise’de Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
2-Ortaokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
3-İlkokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
4-Ana Okulunda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
5-Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı
6-Devamsızlık Teog Puanını Etkiler mi?
7-E-okul Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ihtiyaç olması durumunda okula gelmemelerini sağlayan haktır. Bu hak ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde çeşitli farklar göstermekle beraber bunları alt başlıklarda açıklayacağız. Öğrencilerin devamsızlık hakkı kaç gün olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Devamsızlıktan kalmak her öğrencinin korkulu rüyası olsa da yetkililer bazı kademelerde devamsızlık konusunda değişikliğe giderek öğrencinin okula devamını sağlamaya yönelik adımlar atmışlardır.

İlkokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

İlkokulda Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık konusunda bir gün sınırı koymamıştır. Tabi ki bu öğrendevamsizlik hakki kac gun lise ilkokul ortaokulcinin devamsızlık hakkı sınırsız demek değildir. Yani 1.sınıfta, 2.sınıfta, 3.sınıfta, 4.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur. Öğrenciler uzun süre okula gelmezse okul idaresi duruma hemen müdahale etmektedir. Öğrencilerin okula devamı esastır. Öğrenci okula gelmediği zaman bunun okul idaresi tarafından yönetilmesi gereken aşamaları vardır. Devamsızlık mektubu kaç günde gönderilir diye merak edenler için 7 gün okula gelmediğiniz zaman evinize ilk devamsızlık mektubu uyarısını alırsınız. Devamsızlık mektubu okul idaresi tarafından gönderilir.

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

devamsizlik hakki kac gunOrtaokul da devamsızlık sınırı yoktur. Tabi bu öğrencinin okula hiç gelmeden geçeceği anlamına gelmemektedir. Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? Özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür.

Lisede özürlü devamsızlık hakkı kaç gün? Özürlü ve özürsüz devamsızlık 45 günü geçmeyecektir. Yani 35 gün özürlü devamsızlık hakkı tanınmıştır.

Daha önce devamsızlık hakkı özürsüz 20 gün olan lise öğrencilerinin devamsızlığı düşürülmüş gibi görünse de devamsızlık hakkı düşürülmemiş sadece velinin öğrenci üzerinde etkisinin artması için özürsüz devamsızlık azaltılarak özürlü devamsızlığa eklenmiştir. Yani 9.sınıfta, 10.sınıfta, 11.sınıfta, 12.sınıfta raporlu veya raporsuz devamsızlık durumu açıklamalarımızdan ibarettir.

Kaç gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır diye soranlara lisede toplamda 45 gün devamsızlık hakkınız olduğunu söyledik. Devamsızlık kaç gün lise öğrencileri için çok önemlidir. Çünkü devamsızlık lise öğrencileri için sınıf tekrarı demek olabilir.

Öğrencinin gelmediği günün özürlü sayılması için okula gelmediği günü takip eden 5 gün içinde yazılı veli beyanı yada özür belgesinin getirilmesi gerekmektedir. Bu süre okul idaresinin uygun gördüğü durumlarda 20 güne kadar uzatılabilir. Yani bu veli beyannamesini devamsızlık düşürme hakkı olarak kullanabilirsiniz. Burada yük velilere ait olup öğrencilerin boş yere devamsızlık yapmasını engellemeleri öngörülmektedir.

Devamsızlık veli izin dilekçesi ile özel durumlarda veliler okuldan ayrıca raporlu yani özürlü gün olarak izin alabilmektedir. Ayrıca büyük sağlık sorunları bulunan öğrenciler heyet raporu alarak devamsızlıklarını uzatabilirler.

Okul Öncesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Okul öncesi yani anaokulunda devamsızlık hakkı aralıksız olarak 10 gün okula gidilmediği zaman veliye yazılı bir belge ile bildirilir. 20 gün aralıksız devamsızlıkta ise öğrencinin kaydı okul öncesi kurumundan silinir. Veliye yazılı olarak durum hakkında bilgi verilir.

Açık Öğretim Lisesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Açık liselerde sadece yüz yüze eğitim zorunluluğu olan mesleki açık öğretim lisesinde devam zorunluğu vardır. Bu devam sınırı şu şekildedir: Devamsızlığı bir dersten 1/4 oranını aşan öğrenciler bu dersten başarısız sayılacaktır. Yani 20 saatlik bir derste 6 ders saati derse girmezseniz maalesef dersten kalırsınız. Açık öğretim düz lisede devam zorunluluğu yoktur.

Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Öğrencinin bir okuldan başka bir okula gitmesi yani nakil olması durumunda 5 gün devamsızlık hakkı tanınır.

TEOG’da Devamsızlık Önemli mi?

Teog sınavı 8.sınıf öğrencilerinin girdiği, amaçlarının istedikleri bir fen lisesi, sağlık meslek lisesi, anadolu lisesine yerleşmek olduğu sınavdır. Okulda yapılan devamsızlığın Teog puanına direkt olarak bir etkisi yoktur. Ama yerleştirme puanları ile Teog tercihlerinde sizinle aynı puanda olup aynı okula başvuran birisi olursa devamsızlığı az olan öğrenci okula kabul edilmektedir. Teog puanının virgülleri de düşünüldüğünde aynı puanda biriyle denk gelmek zor gözükse de öğrencilerin devamsızlık yapmadan okula devam etmeleri bu durumla karşılaşma ihtimalini azaltır. Yani devamsızlık yapmayan öğrenci ya da rakibinden daha az devamsızlık yapan öğrenci rakiplerinden bir adım öne geçebilir. Teog puanına devamsızlığın hiçbir etkisi yok sadece puan eşitliğinde devamsızlık kullanılmaktadır.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama

Tüm öğrenciler ya da veliler e-okul vbs (veli bilgilendirme sistemi) üzerinden devamsızlıkları sorgulayabilir. E-okul üzerinden sadece devamsızlık değil öğrencinin okuduğu kitapları, aldığı notları ve daha birçok konuda sorgulama yapabilirsiniz. Öğrencilerin bu sorgulamayı sık sık yaptığı görülmektedir. Çünkü devamsızlık ciddi bir konudur ve öğrencilerde okuldan atılma korkusu vardır. Tabiki de karne basıldığı gün genellikle okulun son haftası devamsızlık müdür ve ya müdür yardımcısı tarafından işlenmez. E-okul’dan devamsızlık gün sorgulaması nasıl yapılır:

 1. https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine gidiniz.
 2. Öğrencinin Tc Kimlik numarasını giriniz.
 3. Öğrencinin Okul numarasını giriniz.
 4. Güvenlik adımı için resimdeki rakamları giriniz.
 5. Türkiye’de aynı isimde bulunan öğrenciler varsa yeniden bir güvenlik sorgusu ekranı gelebilir. Bu durumda öğrencinin Nüfus Cüzdanını yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu aşama karşınıza çıkarsa aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
 6. Çıkan ekran öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını görebilirsiniz.

E-okul Devamsızlık Kısaltmaları ve Anlamları

E-okul devamsızlık sorgulama sayfasına girildiği zaman çeşitli kısaltmalar görülmektedir. Bu kısaltmaların ne demek olduğunu yazalım:

s = Sevkli  demektir.
i = İzinli demektir.
öy = Öğleden sonra yarım gün gelmemiş demektir.
sy = Sabah yarım gün okula gelmemiş demektir.
g = Geç gelinmiş demektir.
d = Özürsüz devamsızlık yapılmış demektir.

Yarım Gün-Özürsüz-Özürlü Devamsızlık Ne Demektir?

Özürlü yani raporlu ya da velinin izni ile yapılan devamsızlık demektir. Özürsüz devamsızlık ise okul idaresinin bilgisi dışında öğrencinin okula gelmemesidir. Burada okula 1 ders saati geç gittiğiniz zaman yoklama defterine yarım gün yok yazıldığınızı bildirelim.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalaması: 3,00 out of 5)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 175 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Anonim dedi ki:

  12.sınıfım devamsızlık 10 gün özürsuz 14 gun özürlü kalır miyim ?

 2. Anonim dedi ki:

  ben ilkokul 3. sınıfım 13 gün özürsüz 6 veya 5 gün özürlü gitmedim sınıfta kalır mıyım?

 3. berna dedi ki:

  Lisedeyim 11 gün özürsüz 2 gün özürlü devamsızlığım var kalır mıyım ?

 4. Lale dedi ki:

  9.sınıfım 6 gün özürsüz 25 gün özürlü devamsızlığım var kalır mıyım?

 5. SILA dedi ki:

  8. Sınıfım 12 gün raporlu 12 gün raporsuz devamsizligim var kalirmiyim bir de o yirmi gün sadece ozursuz devamsiizlik hakkimi yoksa hem özürlü hem ozursuz devamsizlik hakkimi lütfen cevap verin

  1. Mahmut Bahar dedi ki:

   Dikkat et bence

 6. İlhan dedi ki:

  10. Siniftayim 10 gun ozursuz 20 gun ozurlu devamsizligim var devamsizlik yaparsam kalir miyim burda 45 gun yaziyor diger siteler de 30 gun ?

  1. Anonim dedi ki:

   sen tam sınırdasın 1 gün bile devamsızlık yapma sakın yarım gün bile yaparsan kalırsın. az kaldı dayan

 7. Eren dedi ki:

  Ortaokul 7 sinifim 17.5 ozursuz devamsizlik var kalirmiyim

 8. İsmi Önemli deil dedi ki:

  8.sınıfım benim 12 gün özürsüz devamsızlığım var 8 günde özürlü devamsızlığım var faaliyet olarak da 4 gün ama faaliyet devamsızlık sayılmayan günler yazıyo e okulda üstünde yani okulda kalcakmıyım yoksa ozürlü sayılmadanmı 20 gün lütfen cevap verin

 9. Merve dedi ki:

  Lisede izinli devamsızlık hakkı kaç gün? Benim veli bilgisiyle 7 oldu özürsüz devamsızlığım 8 velim 5 gün daha izin yazdırsa sınıfta kalır mıyım?

 10. mehmet dedi ki:

  8.sınıftayım 28.5 devamsızlığım var kalırmıyım

  1. adm'n dedi ki:

   notlar nasildi _

  2. Can dedi ki:

   Kalırsın

 11. Anonim dedi ki:

  28.5 gün devamsızlığım var 8.sınıf kalırmıyım

 12. Ece dedi ki:

  OrtOkuldayım ve 12,5 devamsızlkğım var kalırmıyım?

 13. Sefa dedi ki:

  11,5 gun devamsizligim var lise sinifta kalirmiyim

  1. melek dedi ki:

   özürlü 10 günü aşarsa kalırsın kardeşim

  2. Anonim dedi ki:

   Kaldın

   1. Anonim dedi ki:

    Orta okulda 10 gün geçermi

  3. Anonim dedi ki:

   kaldın

  4. Anonim dedi ki:

   kalmazsın toplam 30 geçme yeter.