Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)

Devamsızlık Hakkı

Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme gidebilirsiniz.
1-Lise’de Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
2-Ortaokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
3-İlkokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
4-Ana Okulunda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?
5-Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı
6-Devamsızlık Teog Puanını Etkiler mi?
7-E-okul Devamsızlık Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devamsızlık hakkı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ihtiyaç olması durumunda okula gelmemelerini sağlayan haktır. Bu hak ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde çeşitli farklar göstermekle beraber bunları alt başlıklarda açıklayacağız. Öğrencilerin devamsızlık hakkı kaç gün olduğu Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Devamsızlıktan kalmak her öğrencinin korkulu rüyası olsa da yetkililer bazı kademelerde devamsızlık konusunda değişikliğe giderek öğrencinin okula devamını sağlamaya yönelik adımlar atmışlardır.

İlkokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

İlkokulda Milli Eğitim Bakanlığı devamsızlık konusunda bir gün sınırı koymamıştır. Tabi ki bu öğrencinin devamsızlık hakkı sınırsız demek değildir. Yani 1.sınıfta, 2.sınıfta, 3.sınıfta, 4.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur. Öğrenciler uzun süre okula gelmezse okul idaresi duruma hemen müdahale etmektedir. Öğrencilerin okula devamı esastır.

Öğrenci okula gelmediği zaman bunun okul idaresi tarafından yönetilmesi gereken aşamaları vardır. Devamsızlık mektubu kaç günde gönderilir diye merak edenler için 7 gün okula gelmediğiniz zaman evinize ilk devamsızlık mektubu uyarısını alırsınız. Devamsızlık mektubu okul idaresi tarafından gönderilir.

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?Ortaokul da devamsızlık sınırı yoktur. Tabi bu öğrencinin okula hiç gelmeden geçeceği anlamına gelmemektedir. Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir. Yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıfta devamsızlık hakkı yoktur.

Lisede Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı kaç gün? Özürsüz devamsızlık hakkı 10 gündür.

Lisede özürlü devamsızlık hakkı kaç gün? Özürlü ve özürsüz devamsızlık 45 günü geçmeyecektir. Yani 35 gün özürlü devamsızlık hakkı tanınmıştır.

Daha önce devamsızlık hakkı özürsüz 20 gün olan lise öğrencilerinin devamsızlığı düşürülmüş gibi görünse de devamsızlık hakkı düşürülmemiş sadece velinin öğrenci üzerinde etkisinin artması için özürsüz devamsızlık azaltılarak özürlü devamsızlığa eklenmiştir. Yani 9.sınıfta, 10.sınıfta, 11.sınıfta, 12.sınıfta raporlu veya raporsuz devamsızlık durumu açıklamalarımızdan ibarettir.

Kaç gün devamsızlık olursa sınıfta kalınır diye soranlara lisede toplamda 45 gün devamsızlık hakkınız olduğunu söyledik. Devamsızlık kaç gün lise öğrencileri için çok önemlidir. Çünkü devamsızlık lise öğrencileri için sınıf tekrarı demek olabilir.

Öğrencinin gelmediği günün özürlü sayılması için okula gelmediği günü takip eden 5 gün içinde yazılı veli beyanı yada özür belgesinin getirilmesi gerekmektedir. Bu süre okul idaresinin uygun gördüğü durumlarda 20 güne kadar uzatılabilir. Yani bu veli beyannamesini devamsızlık düşürme hakkı olarak kullanabilirsiniz. Burada yük velilere ait olup öğrencilerin boş yere devamsızlık yapmasını engellemeleri öngörülmektedir.

Devamsızlık veli izin dilekçesi ile özel durumlarda veliler okuldan ayrıca raporlu yani özürlü gün olarak izin alabilmektedir. Ayrıca büyük sağlık sorunları bulunan öğrenciler heyet raporu alarak devamsızlıklarını uzatabilirler.

Okul Öncesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Okul öncesi yani anaokulunda devamsızlık hakkı aralıksız olarak 10 gün okula gidilmediği zaman veliye yazılı bir belge ile bildirilir. 20 gün aralıksız devamsızlıkta ise öğrencinin kaydı okul öncesi kurumundan silinir. Veliye yazılı olarak durum hakkında bilgi verilir.

Açık Öğretim Lisesinde Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Açık liselerde sadece yüz yüze eğitim zorunluluğu olan mesleki açık öğretim lisesinde devam zorunluğu vardır. Bu devam sınırı şu şekildedir: Devamsızlığı bir dersten 1/4 oranını aşan öğrenciler bu dersten başarısız sayılacaktır. Yani 20 saatlik bir derste 6 ders saati derse girmezseniz maalesef dersten kalırsınız. Açık öğretim düz lisede devam zorunluluğu yoktur.Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Nakil Olunca Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Öğrencinin bir okuldan başka bir okula gitmesi yani nakil olması durumunda 5 gün devamsızlık hakkı tanınır.

TEOG’da Devamsızlık Önemli mi?

Teog sınavı 8.sınıf öğrencilerinin girdiği, amaçlarının istedikleri bir fen lisesi, sağlık meslek lisesi, anadolu lisesine yerleşmek olduğu sınavdır. Okulda yapılan devamsızlığın Teog puanına direkt olarak bir etkisi yoktur. Ama yerleştirme puanları ile Teog tercihlerinde sizinle aynı puanda olup aynı okula başvuran birisi olursa devamsızlığı az olan öğrenci okula kabul edilmektedir. Teog puanının virgülleri de düşünüldüğünde aynı puanda biriyle denk gelmek zor gözükse de öğrencilerin devamsızlık yapmadan okula devam etmeleri bu durumla karşılaşma ihtimalini azaltır. Yani devamsızlık yapmayan öğrenci ya da rakibinden daha az devamsızlık yapan öğrenci rakiplerinden bir adım öne geçebilir. Teog puanına devamsızlığın hiçbir etkisi yok sadece puan eşitliğinde devamsızlık kullanılmaktadır.

Devamsızlık hakkını kullanan öğrenciler bu izni hafife almayabiliyor. Sizler de çocuklarınızın bu tarz hatalar yapmasını istemiyorsanız mutlaka okula gönderiniz. Çünkü kimi öğrenciler başarılı fakat devamsızlıktan sınıfta kalabiliyor. Çocukların bir gün dahi okula gitmemeleri her bakımdan hatadır. Çünkü çocuklarınızın eğitimini tam alabilmesi ve yaşıtları ile eşit olabilmesi açısından devamsızlık yapmamaları gerekir. Kaliteli bir eğitim alabilmek için sizler de çocuklarınızı okula gönderin.

Devamsızlıklar artık E okuldan kolaylıkla görülebiliyor. Sizlerde E okul şifresi alarak çocuklarınızın devamsızlıklarını aralıksız görebilirsiniz. E okul sayesinde sizler de öğrencilerinizin hangi gün okula geç kaldığını dahi öğrenebilirsiniz. Milli eğitimin yapmış olduğu bu sistem sayesinde veliler okula gidip bilgi almak zorunda kalmıyor. Çocuklarınızın derslerinin iyi olup olmadığını da bu sistemden öğrenebilirsiniz. Bu şekilde karne de sürpriz bir sonuçla karşılaşmak zorunda kalmazsınız. Sizler de öğrencilerinizin ders notlarını E okul sayesinde öğrenebilirsiniz.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama

Tüm öğrenciler ya da veliler e-okul vbs (veli bilgilendirme sistemi) üzerinden devamsızlıkları sorgulayabilir. E-okul üzerinden sadece devamsızlık değil öğrencinin okuduğu kitapları, aldığı notları ve daha birçok konuda sorgulama yapabilirsiniz. Öğrencilerin bu sorgulamayı sık sık yaptığı görülmektedir. Çünkü devamsızlık ciddi bir konudur ve öğrencilerde okuldan atılma korkusu vardır. Tabiki de karne basıldığı gün genellikle okulun son haftası devamsızlık müdür ve ya müdür yardımcısı tarafından işlenmez. E-okul’dan devamsızlık gün sorgulaması nasıl yapılır:

 1. https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine gidiniz.
 2. Öğrencinin Tc Kimlik numarasını giriniz.
 3. Öğrencinin Okul numarasını giriniz.
 4. Güvenlik adımı için resimdeki rakamları giriniz.
 5. Türkiye’de aynı isimde bulunan öğrenciler varsa yeniden bir güvenlik sorgusu ekranı gelebilir. Bu durumda öğrencinin Nüfus Cüzdanını yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu aşama karşınıza çıkarsa aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
 6. Çıkan ekran öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını görebilirsiniz.

E-okul Devamsızlık Kısaltmaları ve Anlamları

E-okul devamsızlık sorgulama sayfasına girildiği zaman çeşitli kısaltmalar görülmektedir. Bu kısaltmaların ne demek olduğunu yazalım:

s = Sevkli  demektir.
i = İzinli demektir.
öy = Öğleden sonra yarım gün gelmemiş demektir.
sy = Sabah yarım gün okula gelmemiş demektir.
g = Geç gelinmiş demektir.
d = Özürsüz devamsızlık yapılmış demektir.

Yarım Gün-Özürsüz-Özürlü Devamsızlık Ne Demektir?

Özürlü yani raporlu ya da velinin izni ile yapılan devamsızlık demektir. Özürsüz devamsızlık ise okul idaresinin bilgisi dışında öğrencinin okula gelmemesidir. Burada okula 1 ders saati geç gittiğiniz zaman yoklama defterine yarım gün yok yazıldığınızı bildirelim.

Güncelleme tarihi: 25.05.2019


423 Replies to “Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)

 1. 8. sınıfım 28 gün özürsüz devamsızlığım var ortalamam 53 ve 1tane sınava girmedim 8. sınıfı tekrarmı okuyacağım çok endişeliyim lütfen cevap verin

 2. Merhaba ben 7.sınıf gidiyorum devamsızlığım 10 raporlu 3 sınıfta kalıymıyım lütfen cevap velin

 3. Merhaba lütfen acil cevap verin saatlerdir ağlıyorum 6. Sinifim özürsüz 16.5 özürlü 5 gün
  İzinli 3 gün devamsizligim var kalirmiyim ? Bide özürlü devamsizliklarda 20 gün kuralına dahilmi çok acil cevap verin lütfen saatlerdir ağlıyorum.

 4. Bizm okulda önceki hafta 4.5 gün gitmedim sadece 1günunü yazmışlar o 3.5 gunu sonradan yazabilirlermi

 5. Merhaba ben 5.sınıftayım karne gününe 4 gün kaldı biliyorsunuz.Bende bu siteden öğrenmek istiyorum.Benim 11,5 özürsüz devamsızlığım 1,5 özürlü devamsızlığım var sizce sınıfta kalırmıyım

   1. 72 ortalama ile teşekkür belgesi alınabilmektedir. Ayriyeten liselerde devamsızlık toplamı (10 gün özürsüz – 20 gün özürlü) 30 gündür. Sitede fazla bilgi yanlışı var. Bilmeyen bir öğrencinin size güvendiğini farzedersek; öğrencinin 1 yılı boşa gidecek. Acilen düzeltmeleri yapmanızı temenni ediyorum.

    1. Merhaba Ozan Bey;
     Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz editöryal bir hata nedeniyle belge alınamaz demiştik fakat teşekkür belgesi alabilir ziyaretçimiz, fakat ortaokulda devamsızlık olmadığını bilmeniz gerekir ziyaretçimiz 7. sınıf olduğundan devamsızlık yok fakat tamamen insiyatif okul yönetimindedir. Bilgileriniz için teşekkür ederiz.

     Saygılarımızla..
     KacGun.Com Ekibi

   2. Belge almak için şartları sağlaman gerekir.
    45’ten düşük not ortalaman olmamalı,
    Türkçe ortalaman 55’ten düşük olmamalı
    Kınama gibi bir ceza almamış olamn gerekir bu şartları sağlıyorsan belge alabilirsin.

 6. Merhaba benim 38 gün özürsüz devamsızlığım 17,5 özürlü devamsızlığım var sınıfta kalırmıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir