Develer Kaç Gün Susuz Kalabilir?

Develer kaç gün susuz yaşayabilir?

Develer çöllerin atı olarak bildiğimiz hayvanlardır. Sadece binek hayvanı olarak kullanılmamakta; etinden, sütünden, derisinden faydalanılmaktadır. İslam aleminde Kurban bayramında kurban olarak kesilebilecek hayvanlardan birisidir. Ülkemiz kurban için her sene yüksek meblağlara satılan develer görmekteyiz. Çölde yola çıkan gezginler binek hayvanı olarak yanlarında develeri götürür. Ülkemizde binek hayvanı olarak genellikle at ya da eşeği kullanırız. Suyun az bulunduğu ve özellikle çorak bölgelerde develer kullanılır. Develer su depo etmeleri asıl sebebidir. Peki nedir bu deveyi çölde bu kadar özel yapan? Bunun cevabı kuşkusuz susuzluğa uzun süre dayanabilmeleri.

Develer yaklaşık olarak 45-55 derece çöl ortamında ortalama 9 gün susuz kalabilirler. Tabi bu sürede develer stokladığı suyun büyük bir bölümünü kullanırlar. Bir deveyi 1000 kg olarak düşünürsek bu 9 günlük aç ve susuz kaldığı sürede deve yaklaşık olarak 780 kiloya düşer. Buda develerin çöl gibi sıcak ortamlara başarı ile adapte olduğunu gösterir. Devenin susuzluğa bu kadar dayanmasının asıl sebebi su ihtiyacını dokularda bulunan su ihtiyacından karşılaması ile alakalıdır. Devenin vücut sistemi tamamen susuzluğa adapte olabilecek şekilde yaratılmıştır. Bunu devenin bir özelliği ile açıklayalım: Böbreklerde biriken üre, zehir olarak bilinir. Ama devenin vücut sistemi üreyi defalarca süzerek içinde suyu sonuna kadar almaktadır. Yani burada deve gerçekten de sinekten yağ çıkarmaktadır.

Sonuç olarak sıcak çöl ortamında develer aç ve susuz 9 gün yaşayabilir.

Develerin Hörgücü

Halk arasında develerin susuzluğa dayanması hörgücündeki su deposu ile bağdaştırılmış ama devenin hörgücü su deposu değil yağ deposudur. Yani hörgücün içinde devenin büyüklüğüne , çift yada tek hörgüçlü olmasına göre farklı miktarda yağ bulunur.

İnsan susuz kaç gün yaşar diye düşünürsek o çöl sıcaklarında birkaç gün dayanması mucize olur. Develerin susuzluğa dayanma yeteneğini şöyle açıklayalım. Bir insan vücudundaki suyun %12’sini kaybedince ölebilir ama develer sistemindeki suyun %40’ını kaybettiği zaman susuzluktan ölebilir.

Susuzluğa En Çok Dayanan Hayvan Hangisidir?

Hayvanlar aleminde susuzluğa dayanıklığı ile öne çıkan hayvanlardan biri olan develerden bahsettik. Peki susuzluğa en çok dayanan hayvan hangisidir? Bilindiği kadarıyla susuzluğa en çok dayanan hayvan akreplerdir. Yaklaşık 3 ay boyunca su içmeden yaşayabilen akrepler çöllerde kendilerini kumun altına gömerek kendini güneşten korur ve 3 ay su içmeden yaşar.

Güncelleme: 3.11.2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı