Dil Bayramı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Dil bayramı nedir? Dil Bayramı Ne Zaman ? Kaç Gün Kaldı? 13 Mayıs Türk Dil Bayramı dünya üzerindeki köklü ve zengin diller arasında ilk sıralarda yer alan Türkçemiz 13 Mayıs 1277 tarihinde Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yayınlanan ferman ile Anadolu’da ilk defa devletin resmi dili olarak kabul edilmiştir. İşte Türk dili hakkındaki ilk gelişmeler ve sonrasında yaşananlar.

  1. yüzyılda Selçuklu Devleti’nde edebiyat dili olarak Farsça kullanılırken, devlet işlerinde kullanılan dil Arapça’dır. Halkın kullanmakta olduğu dil ise Türkçe’dir. Karamanoğlu Mehmetbey Türk Milleti olarak bir arada eşeğe binmek için dil birliğinin sağlanmasına gerektiğine inanmaktadır ve bunun için Toros Dağları’nda yaşayan Türk Türkmen boylarını çevresine toplar. Konya’ya girdikten sonra Selçuklu Devleti ile birlik olan Karamanoğlu Mehmet Bey her yerde farklı dillerin kullanılmasının önüne geçmek için bir ferman yayınlar. Yayınlanan bu fermanda Türklerin Türkçe konuşması gerektiği belirtilerek 13 Mayıs 1277 tarihinden itibaren devletin resmi dili Türkçe yapılarak sarayda, seyranda, divanda ve meclislerde Türk dilinden başka bir dil konuşulması yasaklanır. Böylelikle devlet işlerinde dil birliği sağlanarak halk ile kopukluk önlenmiştir.

Türk Dil Bayramı Nedir?

Türk Dil Bayramı nedir diye sorarsak bunu detaylı olarak incelemek gerekmektedir.  Türkçemiz resmi dil olduktan sonra giderek gelişmiş ve daha da zengin bir dil haline gelmiştir. Ayrıca Cumhuriyet’in ilan edilmesinden sonra özellikle Atatürk tarafından dilimizin gelişmesi konusunda önemli çalışmaları yapılmıştır. Ülkemizin gelmiş geçmiş en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 12 Temmuz 1932 yılında kurularak hizmet vermeye başlamıştır. Atatürk tarafından en çok önem verilen konular Türk Dili ve Türk tarihi olmuştur. Türk Dili üzerine yapılan bunca çalışma ile birlikte Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından 13 Mayıs 1277 tarihinde Türk dilinin devletin resmi dili olarak kabul edilmesi ölümsüzleştirmek amacı ile 13 Mayıs Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Her sene 13 Mayıs tarihinde Türk Dil Bayramı kutlama programı hazırlanarak  yapılan etkinlikler ile bu özel gün kutlanmaktadır. Bu seneki Türk Dil Bayramı geçtiğimiz günlerde yapılan etkinliklerle kutlanmıştır. Türk dil kurumu daima Türkçemizin gelişmesi ve yeni kelimeler kazanması için çalışmalarına devam etmektedir. Bize de düşen dilimize sahip çıkmak, bozulmadan kullanılmasına devam etmesini sağlamaktır.

2020 Türk Dil Bayramı Ne Zaman Kutlanacak?

Türk dil bayramı her yıl olduğu gibi 2020 yılında da 13 Mayıs 2020 tarihinde kutlanacak.

Türk Dil Bayramına Kaç Gün Kaldı?

2020 yılında yapılacak olan bir sonraki Türk Dil Bayramı kutlamalarına 301 gün kalmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı