Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş implantlarını düşünüyorsanız, diş implantı tedavisinin ne kadar sürdüğü konusunda çelişkili bilgiler görebilirsiniz. Titanyum çubuğun yerine sabitlendiği prosedürle implantlara takılan protez dişlere sahip olmanıza rağmen, bunların sizin için en iyi seçenek olmadığının altında yatan nedenler olabilir. Yani soruyu cevaplamak için, standart implantları duruma göre ele alalım.

Diş İmplantı

Muayene

İlk konsültasyonun yanı sıra, tedavi için diş kliniğine ilk kez gireceğiniz, kapsamlı bir ağız muayenesidir. Bu, X ışınlarını ve diş hekiminin yapılması gerekenler hakkında genel bir görüşe sahip olabileceği olası bir 3D görüntüleme taramasını içerir. Bundan, diş ihtiyaçlarınıza göre bir tedavi planı geliştireceklerdir.

Cerrahi Prosedür

Bir implant yerleştirmeden önce kemik büyütme veya sinüs grefti gerekmediğini varsayarsak, sonraki adım titanyum çubuğu çene kemiğine sabitlemektir. Cerrahi implant başına 1-2 saat sürebilir ve bittiğinde çoğu implant diş hekimi geçici bir kuron takar.

Titanyum İmplant

Çeneniz iyi durumda ve kullanıma hazır olduğunda, bir sonraki adım çenenize bir titanyum direk yerleştirmektir. Çenenizde bir delik açılacak ve diş hekiminiz veya ağız cerrahınız, doğal dişinizin kökünün yerini alacak olan metal implant yerleştirilir. Titanyum kemiğe bağlandığından, bu direk kronunuz veya takma dişiniz için sabit bir temel görevi görecektir.

Yine, bu prosedürden iyileşme muhtemelen birkaç ay sürer, genellikle yaklaşık 4-6. Bu süre zarfında, gülümsemenizdeki boşluğu gidermek ve komşu dişlerin pozisyonunu korumak için geçici bir protez takmayı tercih edebilirsiniz, aksi takdirde boşluğa doğru eğilmeye başlayabilir.

İmplant Taç Eklemek

İmplantınız çenenizle başarılı bir şekilde bağlandığında, üst kısma bir abutment ekleme ve ona bir taç takma zamanı gelmiştir. Diş hekiminiz, doğal gülüşünüze mükemmel bir şekilde uyan bir diş yaratmak için izlenim alacaktır. İdeal olarak, prosedürün bu son kısmından sadece birkaç hafta içinde iyileşecek ve eski alışkanlıklarınıza hemen döneceksiniz.

Diş implantı prosedürünün tamamı, baştan sona kadar, her şey mükemmel giderse yaklaşık altı ay kadar kısa sürebilirse de, bir dişinizi kaybettikten bir yıl veya daha uzun bir süre sonra süreci tamamlarken bulmanız hiç de alışılmadık bir durum değildir. Öngörülebilir gelecek için sağlıklı bir ağız ve kalıcı bir implantın tadını çıkarmak istiyorsanız, süreç aceleye getirilemez. İyi haber, uygun bakımla diş implantınız ömür boyu dayanabilir, ancak tacın yaklaşık 10-15 yıl içinde değiştirilmesi gerekebilir.

İyileşme Süresi

Hastalar çok hafif bir şişlik ve morarma beklese de, bu cerrahi bir prosedürden iyileşme anlamında gerçekten iyileşme süresi değildir. Bunun yerine, bu daha çok bir diş implantının önemli bir yönünün gerçekleşmesi için harcanan zamanla ilgilidir ve bu kemik füzyon sürecidir. Teknik olarak osseointegrasyon olarak bilinen bu, implantın yerleştirildiği kemik dokusu titanyum implantla birleşmeye ve kaynaşmaya başladığında meydana gelir. Olduğunda, süper güçlü bir platform oluşturur. Zaman ölçeği açısından, o zaman hepsi bireyin iyileştirme yeteneklerine bağlıdır. Bazılarının osseointegrasyonun gerçekleşmesi 4-6 hafta kadar kısa sürebilirken, diğerleri 12 haftaya yakın olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı