Diş Kaplaması Nasıl Yapılır? Kaç Gün Sürer?

Ağız ve diş sağlığı hem total vücut sağlığı hem de güzel bir görünüm açısından büyük önem taşımaktadır. Ağız kokusu, diş kayıpları, diş eti hastalıkları ya da diş kökü hastalıklarından korunmak için; sağlıklı ve dengeli beslenmeye ve rutin diş bakımının aksatılmamasına önem verilmelidir. Diş dizilimindeki çarpıklıklar, diş kayıpları ya da dişlerin aralarındaki açıklıklar hem sağlık açısından hem de estetik bir görünüm açısından onarılmalıdır. Diş kaplama yöntemleri uzun yıllardır bu problemlerin giderilmesi için uygulanmaktadır.

Diş kaplama yönteminde en sık tercih edilen yöntem porselen diş kaplama olsa da teknolojinin ve bilimsel çalışmaların gelişmesi ile birlikte hem doğal diş görünümüne sahip laminate diş kaplama yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama uygulamasından önce hem diş etlerinde hem de dişlerdeki problemlerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Daha sonra kaplanacak olan bölgenin birebir ölçüsü alınarak prova amaçlı bir kaplama örneği hazırlanmaktadır. Prova alma aşamasında kaplamanın konforlu olup olmadığı ve görünüm açısından herhangi bir kusurunun bulunup bulunmadığı değerlendirilmektedir. Hastanın ağız ve diş yapısına birebir hazırlanan porselen diş kaplama artık hastaya uygulanabilmektedir. Birçok hasta diş kaplaması acı verir mi diye merak içinde olsalar da kaplama işleminden sonra yaklaşık 1 hafta çok sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketilmedikçe herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

[affiliate_news id=”7086″]

Diş Kaplama Öncesi Sonrası

Diş kaplama işleminden önce; diş eti hastalıkları, çok sıcak ve çok soğuk gıdalara karşı hassasiyet, diş çürümeleri ve ağı kokusu gibi şikayetler yaşanmaktadır. Diş kaplama işlemi uygulandıktan sonra hastanın ağız ve diş sağlığına dikkat etmesi ölçüsünde bu şikayetleri son bulacaktır. Günlük diş bakımı ve rutin klinik kontrollerinin aksatılmaması kaplama dişin ömrü açısından büyük önem taşımaktadır.

Diş Kaplaması Nasıl Yapılır? Kaç Gün Sürer?

Hem sağlık hem de estetik kaygılar ile tercih edilen porselen diş kaplamanın bakımı çok önemlidir. Özellikle kaplanan maddenin içeriğinde metal içeren maddelerin olması sebebi ile diş eti sağlığının çok daha dikkatli bir şekilde korunması gerekmektedir. Birçok hasta diş kaplamalarının bakımını doğru bir şekilde uygulamadığı için birçok şikayetle karşılaşmaktadır. Diş sızlaması, diş eti kanamaları  gibi problemler ciddiye alınmalı ve ertelemeden diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş Kesimi Ne Kadar Sürer?

Diş kesimi genellikle çok uzun sürmeyen bir işlemdir. Diş kesim işlemi diş kaplaması öncesi yapılan bir işlem olup kesim ve kaplama yapılan dişlerin çürüme olasılığı da normal dişler kadardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı