Diyet Motivasyon Diyet Motiveleri

Diyet Motivasyon Diyet Motiveleri 5 Temel Tavsiyeler

1.Hedef Belirlemek      ,2.Ödüllendirme,      3.Diyet Arkadaşı,      4.Not Alma,      5.Odak

1.Hedef Belirlemek:

Kilolu olmak Sağlığınızı etkiliyor,dış görünümünüz sizi bir topluluk içinde rahatsız edecek boyuta geçmişse kendinize hedefler belirleyip diyete başlama  zamanınız gelmiş demektir.Öncelikli olarak diyette motivasyonu sürdürmek için kendinize sizi mutlu edecek hedefler belirlemeniz gerekiyor.

Ve ilerleyen süreçlerde de bu diyete neden başladığınızı ve bu hedefi sürekli olarak kendinize hatırlatmanız gerekiyor.

Yani ben diyete başladım ama neden başladım? Uzun süre Diyeti devam ettirebilmek için ve bu süreci eğlenceli ve zevkli hale getirebilmek için kendinize hedefler belirleyin. Bu çok güzel bir kıyafetiniz olabilir,evlenecek genç kızlar için gelinlik olabilir,mezuniyette güzel görünmek için  olabilir.

Mesela yaza kadar ideal kilonuza düşüp ailenizle birlikte güzel bir  tatile çıktığını hayal etmek ve hedef belirlemek bu kararlılığınızı sürdürebilmek için iyi bir seçenek olacaktır.Ve bunlara benzeyen bir sürü örnekler gibi kendinize bir sürü hedef koyabilirsiniz yada sadece beyaz bir elbisenin içine girebilmek için yada bir kot pantolonun içine girmek için zayıflamanız gerektiğini hedeflemek sizin için motive edici olacaktır.

Diyete ilk başlarken çok güzel hedeflerle başlayıp,fakat ikinci üçüncü haftalardan itibaren neden başladığınız hep unutulmaktadır.Ve kişiler sadece diyette çekilen çilelere odaklanılmaktadır.Oysaki diyete başlarken ki hedefin hep aklında olup hatırlansa motiven düşmeyip ilk gün ki heyecanla devam edilir.

2.Ödüllendirme:

Mesela belirlenen kilo hedefini küçük parçalara ayırıp ve o hedefe ulaşınca kendinize küçük ödüllerde bulunun. Diyelim toplamda 20 kilo vereceksen bunun ilk bir kaç kilosu verildiğinde kendini ödüllendirip o gün ailenle birlikte güzel bir yemek yiyebilirsin.Sonrası sporla desteklemen yeterli olacaktır.

Her verdiğin kiloda kıyafetlerini yenileyip kendine küçük bedenli kıyafetler almakta kişiyi en güzel şekilde motive edicidir.Ve kilo vermeye devam edip istediğin hedef kilona yaklaştıkça bazen sevdiğin bir yemek bazen ise tatlı,çikolata ile de kendine küçük ödüllerde yapabilirsin.

3.Diyet Arkadaşı:

Diyette motivasyonu sürdürebilmek için birine hesap vermekte diyete olan sadakatini arttırmış olacaksın. Bu konuda arkadaşın,komşun,ablan gibi çevrendeki insanlardan da destek alarak diyetini çok güzel bir şekilde sonuna kadar sürdürebilirsin.Veya biriyle beraber çalışmak bu  diyetisyen olabilir düzenli bir şekilde diyetisyene giderek bunu sürdürebilirsin.

Kaçamaklarından arkadaşına bahsederek nelerle telafi edebileceğini tartışabilir bir ertesi güne ve öğüne neler yenilebilir konuşarak devam ettirebilirsin.Kendine bir diyet arkadaşı edinerek kilo verdiğinde sevincini onunla paylaşıp kaçamak yaptığında onunla beraber spora giderek telafi edebilirsin.Öğünlerde de neler yediğinizi birbirinize  paylaşmak da çok güzel bir  motive edici olacaktır.

4.Not Alma:

Diyetle ilgili her şeyi not alarak sürdürebilirsiniz. Bunlar yediğiniz yemekten içtiğiniz suya yaptığınız sporu diyette ki artıları ve eksileriyle not tutarak unutmamış olursunuz.Bir diyetisyene gittiğinizde sizden ilk isteyeceği şeylerden biri gün boyunca yediklerini not etmeniz olacaktır.Böylelikle gün içinde neyi ne kadar yediğinizi daha iyi idrak etmenizi sağlayacaktır.

Zorlandığınız durumlarda bile diyeti bırakmadan kilo verdikçe görünümünüze yansıyıp ve bunu da çevrenizdeki kişiler fark edince hissettiğiniz mutluluğunuzu not alarak ileride diyet yapmak zorlaşmaya başlayınca bu notları okuyup nelerle mücadele ettiğinizi ve başlangıçta ki hedefinizi unutmamış olursunuz.Yapılan araştırmaların da diyet süresince yazan ve not alan kişilerin çok daha disiplinli ve uzun vadede devam ettikleri bilinmektedir.

5.Odak:

Diyette motivasyonu sürdürmek için en önemli püf noktası olan kendinize odaklanma. Yani dışarıda ki insanların ne dediğini ne yaptığını çok önemsemeyin, umursamayın.Ve de kendinizi başka kişilerle karşılaştırmayın.Özellikle sosyal medyada diyetle ilgili takip ettiğiniz kişileri. Kendinizi onların yedikleri içtikleriyle öncesi ve sonrası fotoğraflarıyla karşılaştırmak son derece yanlış bir anlayıştır.

Başka kişilerin üç ayda şu kadar kilo verdim beş ayda şunları denedim diyerek sizinde o noktaya odaklanmanız kesinlikle yanlıştır.Çünkü herkesin bünyesi metabolizması birbirinden farklıdır.Önemli olan kendi vücudunuza göre öncesi ve sonrası olması,başkasının vücuduna göre değil.Sizin süreciniz başka kişilerden daha yavaş ilerleyebilir.

Aynı kiloyu siz altı yedi ayda verirken başkası ise üç ayda verebilir.Bunun hiç bir önemi yok,önemli olan belirlediğiniz ay sonunda hedefinize ulaşmanızdır.Bu yüzden tamamen  kendinize odaklanın ve diğer insanlarla kendinizi hiçbir şekilde kıyaslamaya çalışmayın bu sizin motivasyonunuzu etkileyen en önemli şeylerden biri olacaktır.

Sağlıklı beslenmede ve kilo verme sürecinde diyet ve spor kadar önemli olan şey motivasyondur. Motivasyonunuz olmadığında tek başına diyet ve sporun hiç bir anlamı olmayacaktır.Ve bu diyeti uzun süre devam ettiremezsiniz.

Bize Sorun!

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı