Diyet Nedir Diyet Nasıl Yapılır Kısaca

Diyet Nedir Diyet Nasıl Yapılır Kısaca, hepimiz Fazla kilolarımız ile uğraşırken diyet yapmaya başlıyoruz peki kaçımız biliyoruz diyet ne demek diyet nasıl yapılmalıdır.

Bu yazıyı tamamen okuduğunuzda diyete bakış açınız değişecek. Günümüzde tüm medyada diyet ve kilo verme yöntemleri konusunda pek çok bilgi ve öneri ile karşılaşıyorsunuz.

Belki de zaman zaman birbiriyle çelişen bu bilgilerden nasıl yararlanacağınızı şaşırıyorsunuz.  Peki diyet nedir, hangisi size uygundur, nasıl seçersiniz, dikkat edip kaçınmanız gerekenler nelerdir, bilmek ister misiniz?

Pek çoğumuz için diyet demek, yasaklar listesi, keyif kaçırıcı, kendimizi geçici süre sıktığımız (ne kadar kısa süre olursa o kadar iyi) daha sonra acısını çıkartacağımız bir sevimsiz fakat ara ara zorunlu olan beslenme maceradır.

Diyet Nedir Diyet Nasıl Yapılır Kısaca Açıklaması Kısa olarak söyleyecek olursak aslında hayatın devamlılığını sağlamak için beslenmeye ihtiyaç vardır. İnsanın yaşamı boyunca yediği besinlerin, beslenme düzeninin tümüne DİYET denir?. Hayatımız boyunca başta su olmak üzere birçok besin öğesine ihtiyacımız vardır. Vücudumuzun fizyolojisi gereği suyun yanında, karbonhidrat, protein ve yağ ile birlikte destek öğeleri olan vitamin ve minerallere de gereksinimi vardır. Yapılan uzun süreli araştırmalar sonucu WHO (Dünya Sağlık Örgütü), hangi besin öğesine vücudun ne kadar ihtiyacı olduğu, fazla veya eksik alınmasında ortaya çıkan rahatsızlıklar da belirlenmiştir. Tabi ki her bireyin kendine özgü bir hayatı olduğu için her bireyin beslenme düzeni farklıdır. Yani her bireyin diyeti kendine özgüdür. Diyetler de “size özel” ise uyum sağlarsınız. Diyette konfeksiyon olmaz, size özel dikilmelidir ki günlük yaşamınızın bir parçası olabilsin. Unutmayın ki amaç sağlıklı beslenme yönünde kalıcı davranış değişiklikleri oluşturmaktır.

Diyet Nasıl Yapılır

    Aşağıda detaylıca açıklandığı gibi kontrolsüz diyet yapmak birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Diyet kendi kendinize program dahilinde yapılabilecek bir eylem değildir uzman hekim kontrolünde ve uzman hekimlerin önerileri ile hazırlanan programlar dahilinde diyet yapılmalıdır. Diyet nasıl yapılır hakkında aşağıda detaylı bilgiler var

Diyet Nasıl Yapılmalıdır Derseniz Hekiminiz sizin bireysel ve genetik risk faktörlerinize göre tıbbi takibinizi yaparak sağlığınızı korumanıza yardımcı olmalıdır. Yaşam kalitemizi artırmak için sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve gerekli sağlık kontrollerinden geçmek ön şartlardır. Vücuda alınan besinlerin sindirilmesi ve vücut tarafından kullanılması besinlerin bileşimlerine ve öğünler arasında geçen süreye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Besinlerin karışımı, miktarı ve veriliş aralıklarına göre, vücutta hormonal ve enzimatik birtakım değişmeler olmakta ve vücut yaşamını bu koşullara uydurarak sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak tek yönlü beslenme, aç kalma veya aşırı beslenme gibi durumlarda organizmanın bu sistemlerde oluşturduğu değişmeler, sonuçta sağlığın olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, kronik hastalık riskinin azaltılmasında temel etken olarak göze çarpmaktadır. Diyetteki değişikliklerin yaşam boyunca sağlık üzerine olumlu ve olumsuz güçlü etkilerinin olduğu görüşü bilimsel deliller ile gittikçe desteklenmektedir. Diyetteki değişiklikler, sadece kişinin sahip olduğu sağlığı için değil ayrıca yaşamının daha sonraki dönemlerinde kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıkların oluşma riski açısından da oldukça önemlidir.

Hangi Diyet Daha Etkili

    Amacınız fazla kilolarınızdan kurtulmaksa seçim yaparken dikkat etmeniz gerekli, hatalı programlar istenmeyen sağlık problemlerine neden olabilir. Önemli olan yeterli ve dengeli beslenmeye çalışmaktır. Hiçbir yiyecek tek başına vücudun gereksinim duyduğu bütün maddeleri sağlayamaz… Yeterli ve dengeli beslenme; vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır. Ne yediğiniz ve nasıl yediğiniz yalnızca vücut yağı oranınızı değil, genel sağlık durumunuzu da etkiler.

Beslenme ile ilgili ihtiyaçlarınız, sağlık ve diyetinizle ilgili hedeflerinize bağlı olarak değişir. Aynı zamanda, sağlıkla ilgili belirgin hedefleriniz olmasa bile, diyetinizle ilgili genel beslenme hakkında bilgi edinmenizin önemi son derece açıktır. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız çok ufak değişikliklerin, beslenmenizi çok daha sağlıklı bir hale getireceğini bilmek sizi çok memnun edecektir.

Sürekli Diyete Başlayıp Bozanlar Dikkat !

“Hayat bir yolculuktur, bir varış noktası değildir” görüşüne katılıyor musunuz? Bu soruyu “evet” diye yanıtladıysanız siz de sadece yaşamak değil, “kaliteli” bir yaşam sürmek gerekliliğine inanıyorsunuz. Yaşam kalitenizi artırmak için, yaşama bakış açınızı gözden geçirmeli, sağlığınıza yatırım yapmalı ve bunun için gerekli davranış değişikliklerini edinmelisiniz.

Hızlı yaşam temposu ruh ve beden sağlığımızı tehdit ederek metabolik hastalıklar, kalp damar hastalıkları, kilo fazlalığı sorunları ve depresyon başta olmak üzere psikiyatrik hastalıklarda da büyük bir artışa neden oluyor. Çoğumuz, günlük hayatımızda kendisine vakit ayıramıyor, spor yapmadığı gibi beslenmesinde de özensiz. Dengesiz ve yanlış beslenenler çoğunlukta…

Çoğumuzun günlük hayat temposu gittikçe hızlanıyor. Diyet yapmak kolay bir iş değildir. Bir şeyler yemek, atıştırmak hayatımızın öylesine içinde ki her vesile ile bir şeyler yiyoruz. Vitrinler, market rafları, restoranlar ve ikramlar, son derece davetkar ve baştan çıkarıcı. Ama hem sağlığımız hem de yaşamın tadını çıkarmak için fazla kilolardan uzak kalmamız gerekiyor. Peki nasıl karşı koyacağız tüm bunlara?

Diyet Nedir Niçin Yapılır ile ilgili olarak Daha detaylı bilgi almak isterseniz sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. Editörümüz aynı gün içinde cevap vermektedir.

Yazımızı faydalı buldu iseniz beğenebilir yada arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı