Diyet Niteliğinde Kabak Çorbası

Diyet Niteliğinde Kabak Çorbası, yaz aylarının başlangıç göstermesi üzerine sebze ağırlıklı beslenme yöneliminde etkileşimler söz konusudur. Diyet sofralarında ön plana çıkan sebzelerden bir tanesi de kabaktır.

Kabak hem kalorisi az hem de son derece besleyici sebzelerden bir tanesidir. Özellikle bu dönemde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Çünkü kişi yazın sıcaklığından ağır besin maddeleri yerine sıklıkla sebze, sulu yemekler ve meyveler tüketmektedir. Sofralar hafifleştiğine göre kilo verme adına verimli sonuç elde etmenin tam zamanı!

Diyet Niteliğinde Kabak Çorbası

Diyet Sofralarınız Vazgeçilmezi

Kabak sebzesi ile bir çok yemek türü uygulanabilir. Sadece kabak yemeyi sevmiyor iseniz kabağı sebze yemeklerinizin içerisinde ek olarak da kullanabilirsiniz. Diyet sofralarının vazgeçilmezi olan kabak düşük kalorisi ile kilo vermek isteyenler için alternatif bir sunum olmakta. Haftalık olarak en az 2 defa tüketilmesi gereken besin maddesi çeşitli olarak çorbada, dolmada ve diğer sebze yemeklerinde rahatlıkla kullanılabilir. Küçük yaşlarda çocukların yemek yemek alışkanlığını şekillendirmek oldukça önemlidir. Öyle ki küçük yaşta çocuğunuza sebze yemeği aşılar ve sebzeleri sevdirirseniz büyüdüğü zamanda yine aynı şekilde çocuklar sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olacaktır. Özellikle bunun için küçük yaşta çocuklara kabak sulu çorba verilmektedir. Bu sayede çocuklar daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmektedir.

Kabak kaç kaloridir?

Orta boyutlardaki bir kabak 16 kalori içermektedir.

Kabak günlük ihtiyacımız olan hangi vitaminleri karşılar?

Kabak tüketimi sayesinde günlük ihtiyacımız olan A vitaminin %4′ ünü, C vitamini %28, K vitamini %4 ve B vitamini %10 oranında kabaktan karşılamaktayız.

Vitamin dışında kabak içeriğinde ne barındırır?

Kabak sebzemiz içeriğinde günlük vitamin ihtiyacımız dışında 1 gr protein ve 1 gram da besin lifi barındırmaktadır.

***Kabak tüketiminde bulunurken kabuğunu soymamanızı tavsiye ederiz.

Diyet Niteliğinde Kabak Çorbası

Diyet Niteliğinde Kabak Çorbası

Malzemeler

  • 2 tane domates
  • 4 tane kabak
  • 1 demet maydanoz
  • 1 demet dere otu
  • 1 demet nane
  • Damak zevkine uygun baharat seçimi

Yapımı

Kabımızın içine kabaklarımızı rendeleyip yeşilliklerimizi doğrayalım. Sonrasında tümünü bir tencereye aktararak bir miktar su ekleyerek kaynatalım. Sonrasında karışımımızın içine baharatlarını da ekleyip pişmiş olan karışımımızı rondodan geçirelim. İstenilen öğünde çorbanın tüketilmesi uygundur.

Diyet niteliğinde kabak çorbası olduğundan dolayı yağ ve tuz eklemesi gerektirmez. Bunun yanı sıra kabak sayesinde tok kalmanız mümkün iken aynı zamanda yağ içermemesi üzerine vücudunuz yağ depolamayacaktır.

Pişirme önerisi olarak kabak yemeklerinizi yaparken buharda pişirme yöntemini tercih etmenizi öneririz. Ayrıca bunun yanı sıra kabak çiğ olarak salatalarda kullanıldığında daha faydalı olacaktır. Bir bireyin vücudu için gerekli olan vitamin oranı kişinin günlük aktivitelerine, yaşına, kilosuna, boyuna ve cinsiyeti ile sağlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bağışıklık sistemimiz için gerekli olan C vitamini ve B vitamini açısından kabağın zengin bir sebze olduğunu söyleyebiliriz. Anti ging ve bağışıklık sistemimizi güçlendirme adına kabak yemeklerini tercih edebiliriz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı