Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir, Akşam haberlerini sıklıkla takip edenlerin aşina olduğu ve haftada birkaç kez haberlere konu olan şey zayıflamaya çalışanların kişilerin başına gelen talihsiz olayları olmaktadır.

Genelde zayıflamak isterken sağlığından olanlar, yanlış metotlar kalıcı sorunlar açılan hatta ölen insanların haberlerini sıklıkla duymaktayız. Bu sebeple zayıflamak kadar önemli olan bir diğer konu da zayıflarken  dikkat edilmesi gerekenler olmaktadır. Aşağıda Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler Sıralanmaktadır. Söz konusu maddeleri ciddiyet ile ele almak son derece önemlidir. Diyet yapmaya başlamadan önce bu maddeleri göz önüne alınız.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnsanlar özel günlere sayılı günler kala istediği elbiseyi giymek yada tatil için kalan sayılı günde güzel görünmek için en hızlı kilo vereceği sağlıksız metotları uygulamaya başlarlar.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler göz ardı edilir ve tek hedef istenilen sürede istenilen kiloya veya ölçüye düşmek olmaktadır. Bu durum son derece yanlış olup aynı zamanda da sağlıksızdır. Aşağıda maddeler halinde verilen bilgileri uygulamak ve doktor kontrolü son derece önemlidir.

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hızlı Kilo Vermek Yerine Sağlıklı Kilo Vermeyi Amaç Edinin: Uzmanlara göre ani kilo kayıpları organlar metabolizma ve kalıtsal rahatsızlıklar açısından son derece tehlikelidir. Bu sebeple diyet yaparken uzmanların tavsiye ettiği oranda kalıcı ve yavaş olarak kendinizi fazla zorlamadan çok aç ve bitkin kalmadan zayıflamak son derece önemlidir. Uzmanların bu konudaki görüşleri son derece açık. Günlük olarak vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarından en fazla %20-25 oranında kısılmasını ve diyetten önce mutlaka bir diyetisyenden bilgi ve tavsiyeler alınması gerektiğinin altını çizmekteler.
  • Sağlık Sorunlarınız Var İse Tek Başınıza Hareket Etmeyin : Herhangi bir sağlık sorununuz var ise bilinçsiz diyet yapmak son derece risklidir. Örnek vermek gerekir ise böbrek rahatsızlığınız var ise yedikleriniz ve içtiklerinizi kısmak yada belirli tip gıda çeşitlerine geçmek böbrek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sadece bir örnek şekerden tansiyona astımdan romatizmaya aklınıza gelebilen en ufak bir sağlık sorununuz dahi olsa mutlaka uygulamak istediğiniz diyet tipi ve programını doktorunuzdan onay almadan yapmamalısınız. Aksi halde mevcut hastalığınız artabilir sağlık açısından sorun teşkil edebilecek boyutlara varana dek büyüyebilmektedir. Atlatılan hastalıklar için durum yine aynıdır, yine doktor izni olmadan sorulmadan araştırılmadan diyete başlanmamalıdır. Aksi halde eski hastalıklar nüks edebilir.
  • Bilinçsiz İlaç Kullanımı Sağlığınızı Bozabilir : İnternet Ortamında sağlık bakanlığı onaylı olduğu söylenerek satılan zayıflama ilaçları sebebi ile sağlığı bozulan hatta ölen insanlar bile vardır. Bu sebeple zayıflama ile alakalı eczane dahi olsa hiçbir ilaç desteğini doktorunuzdan onay almadan kullanmayınız. Sağlık bakanlığı onaylı olan ilaç bile olsa doktorunuza sorunuz. İlaç kullanımı zayıflama konusunda en çok mağdur olunan ve en ciddi sorunlara sebebiyet veren önemli bir konudur.
  • Her Diyet Listesini Uygulamayın : Yukarıda belirttiğimiz ilaç konusunda olduğu gibi internet ortamında sağlıksız birçok diyet listesi mevcuttur. Öncelikle şunu bilmeniz gerekir, Diyet listesi kişiye özeldir. Her kişinin uygulayabileceği bir diyet listesi söz konusu değildir. Bu sebeple uçuk vaatler ile kısa sürede büyük kilolar vermenizi sağlayacağını vaad eden sağlıksız diyet listelerini uygulamayınız. Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu madde de en çok yapılan yanlışlar arasındadır.
  • Spor Yaparken Dikkat ! : Zayıflamak için spora başlayan bireylerde ve genelde evde spor yapan kişilerde en sık yaşanan problem bilinçsiz yapılan spor sonrası sakatlık problemlerdir. Bu sebeple sağlık durumunuz kilonuz ve özelliklerinize uygun bünyenizi fazla zorlamayacak spor çeşitlerini seçerek ısınma germe açma gibi ön hareketler yaparak spora başlamak önemlidir. Ayrıca bir sağlık sorununuz var ise doktorunuza yapmak istediğiniz spor çeşidini anlatarak onay almak son derece önemlidir.
  • Hareketli Yaşam En Kolay Yöntem : Hayatınıza hareket katmayı monoton bir yaşamı artık arkanızda bırakmayı hedefleyin Zayıflamanın en kesin yolu hayatınıza hareket katmaktır.

Bize Sorun!

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir konusunda aklınıza takılan tüm sorularınız için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörümüz sorularınızı günlük olarak kontrol etmekte ve en hızlı şekilde cevaplamaktadır. Sorularınız ve yorumlarınız bizler için son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı