Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? 2020

Doğum parası ve Süt parası sıklıkla birbirine karıştırılır. Doğum parasının şartları nedir, doğum parasının şartları ve kapsamı nelerdir, özellikle anne adayları için bu sorulara cevap aramaya çalışacağız. Anne adayları diyoruz çünkü doğum parası anneyi ilgilendiren bir ödemedir. Daha doğrusu annenin özel durumlarına bağlı olarak ödenen bir yardımdır. Ne yazık ki her anne adayı bu yardımdan yararlanamıyor.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası çalışan anneler için düşünülmüş bir yardım türüdür. Annelik Geçici İş Görmezliği olarak da bilinmektedir. Çalışmakta olan bir kadın eğer bu süreçte doğum yapmışsa bu yardımdan yararlanır. Uygulama 2015 senesinden bu yana resmi olarak uygulanmaktadır. Çalışan anne adaylarını mağdur etmemek üzerine kurgulanmış, oldukça destek gören bir uygulamadır.

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum Parasının Koşulları ve Kapsamı Nedir?

Resmi olarak bir kadın doğum yapmadan önce 8 hafta, doğumdan sonra da yine aynı şekilde 8 hafta ücretli izin yapabilmektedir. Bu süreçler özel durumlara göre esneyebilir. Örneğin doktorun raporuna balı olarak anne doğuma biraz daha yakın bir süreye kadar çalışabilir, bu durumda ekstra çalıştığı süreç, doğum sonrasındaki izne aktarılır. Doğan çocuklar ikiz ya da üçüzse bu izin süresi daha da genişletilmektedir. Bu arada kadınlar 6 ay boyunca ücretsiz şekilde izne ayrılmak gibi yasal bir hakka a sahiptirler. Hamilelik ve sonrasında özel izne tabi tutulan kadınlar, doğum parası ile desteklenir.  Minimum 90 günlük sigorta priminin olması, izne ayrıldığı tarihte sigortanın devam ediyor oluşu ve en önemlisi doğum işleminin bizzat gerçekleşmiş olması, bu yardımın alınmasında ortaya konulan temel şartlardır. Erken doğum durumlarında ise doğum öncesi haklar, yine aynı şekilde doğumdan sonrasına ilave edilir ve doğum parası buna göre hesaplanır.

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır?

SGK doğum parası nasıl alınır? diye merak ediyorsanız; Doğum parası almak için doğum raporunu ve vizite kağıtlarını yanlarında bulundurmalıdırlar. Bu iki belgeyle beraber SGK’ya bizzat başvurulmalıdır. Doğum parası işlemi kısa süre içinde sonuçlanacaktır. Genelde her ayın 10’u civarında bu ödemeler yansıtılır. Doğum paranızı en yakın PTT şubesinden anne adayının şahsen çekmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı