Domates Zayıflatır mı? Diyette Domates Yemek

Domates Zayıflatırmı Diyette Domates Yemek Kilo Yapar mı Aldırır mı, Diyette domates yemek uzun süre tok tutucu özelliği ve düşük kalori değer sebebi ile şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki ; Domates Zayıflatır.

Domates birçoğumuzun tükettiği ve gerçekten de oldukça faydalı bir meyvedir. Evet, yanlış duymadınız, domates bilinenin aksine bir sebze değil meyvedir. Birçoğumuz tarafından yanlış bilinen bu bilgi diyette hesaplamalar yapılırken kafaları karıştırmaktadır. Çünkü 1 değişim sebze ile 1 değişim meyvenin vücuda sağladığı kalori miktarı eşit değildir. Bu yüzden buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Domates, içerisinde yüksek miktarda likopen diye adlandırılan bir madde bulundurmaktadır. Bu madde domatesin yağ yakma özelliğini ön plana çıkarmaktadır. Domates belli miktarlarda tüketildiğinde yağ yakımına yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde vücut direncini de olumlu yönde etkilemektedir.

İçerik bakımından incelendiğinde iyi bir lif kaynağı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sebze ve meyveler lif kaynağı açısından oldukça zengindirler. Yüksek lifli beslenmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Özellikle ikinci beynimiz olarak nitelendirilen bağırsaklarımız için oldukça önemlidir. Lif alımının yeterli olması bağırsak faaliyetlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu yüzden günlük beslenmemizde domates gibi sağlıklı ve yüksek lif içeren meyve ve sebzeleri tüketmemiz oldukça önemlidir.

Domatese kalori bakımından baktığımız zaman ortalama olarak 1 orta boy domates 60 kalori civarındadır. Domatesi sade tuzsuz ve yağsız bir şekilde tüketirseniz bu civarlarda bir kalori alımı sağlamış olursunuz. Ve unutmayın ki bu alınan kalori sağlıklı bir kaloridir. Benim naçizane fikrim domatesi tüketirken yanında doğal bitkisel yağlar ile tüketmenizdir. Çünkü domatesin içerisinde yağda eriyen vitaminler bulunmaktadır. Vücut içerisinde bu vitaminlerin emilimi için yağa ihtiyaç vardır. Burada dikkat edilmesi gereken doğal bitkisel yağları tercih etmenizdir. Domates tüketilirken tuz kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmem. Vücudumuzun gerekli olan sodyum ihtiyacı gün içerisinde tükettiğimiz besinlerden sağlanmaktadır. Bu yüzden tuz kullanmanıza kesinlikle gerek yoktur. Lezzet için tuz kullanmayı düşünüyorsanız bu düşünceden hemen kurtulmanızı tavsiye ederim. Tuz yerine pul biber, karabiber, kimyon, zerdeçal, zencefil tarzında baharatlar tercih edebilirsiniz.

Domates tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalara gelelim;

Domatese veya içerisinde bulunan bileşenlere karşı herhangi bir şekilde alerjiniz varsa tüketmek konusunda bir diyetisyen veya doktor ile görüşebilirsiniz. Özellikle mide yanması, reflü, GÖH, gibi hastalıkları olan kişilerin domates tüketmesi hastalıklarında ki semptomların artmasına sebebiyet verebileceğinden tüketilmesi önerilmemektedir.

Domates Zayıflatır mı? Diyette Domates Yemek

İçerinde bulunan ve domatese gerçek kırmızı rengini veren likopen maddesinin de zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcı olduğu söylenmektedir.

Domates Kilo Aldırır mı , Kilo Yaparmı gibi yersiz kaygılarınızı bir kenara bırakabilirsiniz.

Domates Ürünleri Kaç Kalori İncelemek İçin Tıklayınız

Domates Tüketirken Dikkat etmeniz gereken konu tuz tüketimini azaltarak tüketmektir. Örneğin ara öğünlerde domates ve salatalık dilimleyerek açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Bu size ara öğünde ne fazla 40-60 kalori arasında bir kalori almanızı sağlar. Ayrıca yemeklerden önce domatesi sade olarak tüketmek açlığınızı bastıracak ve ana öğünlerde daha az yemek tüketmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca Türk mutfağında domates saşçası kullanımı oldukça fazladır. Domates Salçası yerine domates sosu kullanabilirsiniz. Domates sosu Kalorisi  Çok daha Düşüktür. VE Yemeklerinizin kalori miktarının düşürülmesi için çokça kullanabilirisiniz.

Ayrıca Kilo kontrolü yapanlar zayıflarken vitamin ve mineral bakımından zayıf kalabilirler. Domates bu açıdan çok zengindir. Çok düşük kaloriye sahip olan domates suyu içerek hem vücudunuz için eksik vitaminleri alır hem de düşük kalori almış olursunuz. 1 Bardak Domates suyunun Kalorisi Ortalama 15 Kaloridir. Domates uyu kilo yapar mi diye düşünmenize bile gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı