Dondurma Kilo Yapar mı?

Çocuk, genç yaşlı herkesin severek tükettiği dondurma, serinletici bir özelliği olan bir besin maddesi olarak ön plana çıkıyor. Özellikle yaz aylarının bunaltıcı günlerinin gelmesi ile birlikte en çok tüketilen besin maddesi hiç kuşku yok ki dondurmadır. Ancak severek tüketilen dondurma için en çok merak edilen konuların başında kilo aldırıp aldırmadığıdır. Özellikle kilo sorunu olan ve fazla kiloları ile mücadele eden birçok kişi bu soruya cevap arıyor. Birçok kişi fazla kilolarından arınmak için birçok diyet programını değerlendiriyor.

Bazı durumlarda başarı elde ederken bazı durumlarda ise başarısız oluyor. Ancak ne kadar diyet yapılırsa yapılsın birçok kişi dondurmaya hayır diyemiyor. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalar neticesinde dondurmanın belli bir ölçüden sonra kilo yaptığı yönünde. Ancak belli bir miktar tüketilen dondurmaların kilo sorunu yaşatmadığı ancak dondurmayı çok seven ancak kilo sorunu olan kişilerin fazla tüketmeleri durumunda kilo konusunda sorunlar yaşadıkları açıklandı.

Dondurma Kilo Aldırır Mı?

Dondurmanın hammaddesi bilindiği gibi süttür. Sütün içerisine de dondurma hangi aromadan yapılacaksa süt ile karıştırılarak dondurma o aromadan üretiliyor. Sütün içerisine aromanın haricinde şeker ve vanilya gibi kilo almaya destek veren etkenler ekleniyor. Bu nedenle dondurma oldukça besleyici ancak bir o kadar da kilo aldırıcı bir özelliğe sahip oluyor. Aynı zamanda kullanılan bir diğer etken madde de tatlandırıcılardır.

Tüm bu unsurlar kilo yapımı için yeterli unsurlar olduğundan dondurma tüketiminde kontrolsüz olan kişiler bu nedenlerden dolayı kilo almaya başlıyorlar. Ya da fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler de dondurmayı fazla tüketmelerinden dolayı yapmış oldukları tüm emekler boşa çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre haftada 2 ya da 3 defa dondurma yemenin insan sağlığına faydaları olduğu yönünde. Ancak bu oranın günlük seviyeye getirilmesi durumunda kilo sorunu ile karşılaşmak kaçınılmaz bir hal alıyor. Dondurma yerken kilo aldıran bir diğer unsur da dondurmayı külah ile yemektir. Çünkü külah 20 ya da 25 kalori içeriyor ve bu da kilo konusunda oldukça büyük sıkıntılar ortaya çıkarıyor. Diyetisyenlerin bu konudaki görüşleri dondurmayı külah ile yenmemesi yönünde.

 

Dondurma Ne Kadar Kalori İçerir?

Uzmanların dünya genelinde yapmış oldukları araştırma neticesinde kişi başı tüketilen dondurma tüketim miktarının ülkeden ülkeye değiştiği ancak tüketimin belli standartların üzerinde olduğu belirtilmiştir. Dondurmanın kalorisi içerdiği etken maddelere göre değişiklik gösteriyor. En sadece dondurma kalorisi 80 ile 120 kalori arasında değişiklik gösteriyor. Ancak içerdiği etken maddeleri ile bu oran bir hayli yükseliyor. Bu nedenle dondurma tüketirken dondurma içeriğindeki aromanın da dikkate alınması oldukça önemlidir. Özellikle dondurmanın kaliteli üretim merkezlerinde üretildiğinden de emin olmak gerekiyor. Çünkü kalitesiz yerde üretilen dondurmaların içeriğinde bulunan etken maddeleri tamamı ile insan sağlığını tehdit eder durumda yer alıyor. Bu da kilo sorunu yaşayan kişileri tehdit ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı