Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Ne Zaman?

Dünya Çocuk Kitapları haftası Kasım ayının 2. Pazartesi ile başlayan haftası kutlanan, çocuklarımızın geleceği için değerli bir gündür.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası

Kitaplar bizim en büyük yoldaşlarımızdan birisidir. Kimi zaman bilmediğimiz bir bilgiyi bize kazandırırken kimi zaman farkında olmadığımız bir becerimizin gelişmesine vesile olur. Özellikle çocuklar için kitaplar birçok beceriyi, bilgiyi kazandırmaktadır. Çocuklar için kitapların birçok faydası vardır. Dünya Çocuk Kitapları haftasından bu faydaların üzerinde durularak çocuklara kitaplar sevdirilmeye çalışılmaktadır.

Günümüzde okul öncesi döneminden itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanmamış birçok çocuğun ilerleyen yaşlarda kitap okuma sevgisinin daha zor kazandırıldığı görülmüştür. Bunun için küçük yaşta kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Burada okuma yazma bilmeyen bir çocuk için yazısız okuma kitapları olduğunu belirtelim. Burada çocuklar görsel okuma yapabilirler. Bunun yanında bu yaştaki çocuklara ebeveynleri tarafından da kitap okunabilir. Dünya çocuk kitapları haftasına belirli gün ve haftalar konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Dünya Çocuk Kitapları Günü EtkinlikleriDünya Çocuk Kitapları Haftası

Dünya Çocuk Kitapları haftasında birçok özel etkinlikler yapılmaktadır.  Aşağıda yazdığımız etkinlikler bu zamana kadar yapılan Dünya Çocuk Kitapları haftası etkinliklerinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Bu etkinliklerden bazıları:

  • Çocuk kitaplarının önemini vurgulamak ve çocuklara kitapları sevdirebilmek adına sempozyum, panel, konferans gibi etkinlikler yapılmaktadır.
  • Bu güne özel gezici kütüphaneler kurulmaktadır. Ve gerek okulları gerekse büyük merkezleri ziyaret ederek çocukların ilgisini çekecek kitaplar ile çocuklar tanıştırılmaktadır.
  • Çocuklar için yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmalarda genelde ödül olarak kitap verilmektedir ve çocukların kitapları benimsemesi sağlanmaktadır.
  • Dünya Çocuk Kitapları haftasına özel birçok çocuğa ücretsiz kitap dağıtılmaktadır.
  • Çocuk yazarları bu hafta için imza günü düzenleyebilmektedir.
  • Ayrıca bu haftaya özel çocuk kitaplarının zenginliğini tanıtabilmek için kütüphane gezileri düzenlenmektedir.

Kitapların Çocuklar İçin Önemi

Kitaplar şüphesiz ki en iyi dostlarımızdır. Küçük yaşta kazanılan okuma alışkanlığı çocuklarda hayal gücünün gelişmesini sağlar. Ayrıca kelime haznelerinin artmasını sağlayarak kendini ifade edebilen bireyler olmalarına olanak sağlar. Ayrıca okuma alışkanlığı kazanmış çocukların ilerleyen yıllarda okul çağında okuduklarını kolay anlayabildikleri, okuduklarının hafızalarında daha fazla yer ettiği ve derslerinde başarılı oldukları tespit edilmiştir. Bu nedenle çocuklara henüz küçük yaşlardayken okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Ne Zaman Kutlanmaktadır?

Dünya Çocuk Kitapları haftası her yıl Kasım ayının 2.Pazartesi ile başlayan hafta kutlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı