2020 Dünya Engelliler Haftasına Kaç Gün Kaldı?

Engelliler Haftası Ne Zaman?

2020 Dünya Engelliler Haftasına Kaç Gün Kaldı? Engelliler haftası ne zaman? ; Kişilerin, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık ya da kaza sonucunda çeşitli zihinsel, bedensel, ruhsal, sosyal becerilerini kullanamaması/sınırlı kullanabilmeleri durumunda “engellilik” söz konusudur.  Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri bu konuya dikkat çekmek, toplumdaki farkındalığı arttırmak ve engellilerin sorunlarının gündeme getirmek amacıyla her sene Mayıs ayının ortasında gerçekleştirilmektedir. 10-16 Mayıs tarihlerini içeren hafta Dünya Engelliler Haftası olarak geçerken, 2020 yılında da gene aynı zamanlarda bir hafta boyunca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de engellilerin sosyal ve ekonomik sorunları dile getirilerek, toplumun ve devlet yetkililerinin dikkatinin bu konuya yönlendirilmesi amaçlanacaktır. Ülkemizde son yıllarda KPSS sınavlarına engelli KPSS sınavları da eklenmiş ve engelli vatandaşlarımızın da kamuda çalışmasının yolu açılmıştır. Bu sayede engelli bireylerin de hayata katılımı sağlanmıştır. Ayrıca kurumlara belli sayılarda engelli personel çalıştırma zorunluluğu da getirilerek yine engelli vatandaşlarımıza istihdam sağlanmış ve ekonomik özgürlüklerini kazanmaları ile birlikte hayatlarını kendi başlarına idame ettirebilmelerinin yolu da açılmıştır. Diğer taraftan çalışamayacak durumda ve başkasının bakımına muhtaç kişiler için de, bakan kişiye evde bakım ücreti adı altında ödenekler ayrılarak hayatlarını kolaylaştırmak adına büyük katkılar sağlanmaktadır.

Engellilerin Sorunlarına Dikkat Çekmek Amaçlanıyor

Tüm dünyada her sene 10-16 Mayıs tarihleri arasında Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri düzenleniyor. Normal yaşamın gerektirdiği durumlara uyamayan engelliler için 7 gün boyunca çeşitli etkinlikler yapılıyor. Hafta boyunca her gün ayrı bir engelin ön plana çıkartıldığı programlarda görme engelliler, işitme ve konuşma engelliler, zihinsel engelliler, ortopedik engelliler, korunmaya muhtaç olan çocuklar ve güçsüz durumdaki yaşlılar ile ilgili bilgiler veriliyor; farkındalık yaratılıyor. Engelliliğin nasıl önlenebileceği ve engelli kişilerin eğitimleri gibi konular hafta boyunca gündeme getiriliyor. Yapılan etkinlikler arasında yürüyüş, müzikli eğlenceler, piknik yapma, ücretsiz film gösterimleri, geziler, kamplar ve benzeri birçok aktivite yer almaktadır. Her sene farklı illerde ayrı etkinlikler düzenlenir. Tüm dünyada toplamda 156 ülke Dünya Engelliler Haftası etkinliklerini aynı tarihlerde gerçekleştiriyor.

Engellilere Kamuda İzin

Engelliler haftası tatili 10 Mayıs’ta yani söz konusu haftanın ilk günü için geçerli olmaktadır. Kamuda çalışan engelli vatandaşlar 10 Mayıs günü idari izinli olarak sayılmaktadırlar. Engelliler haftasında yapılan etkinliklerde özellikle engellerine rağmen sınır tanımamış ve inanması zor başarılara imza atan insanların azimleri ve başarıları diğer engelli insanlara da umut olması açısından sıklıkla gündeme getirilir. 2020 yılı engelliler haftasında belediye yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda; genel olarak engellilerin en büyük sorunlarından biri olan “ulaşım” için yeni çalışmaların yapıldığı bilgisi verilmiştir. Bu şekilde engelli vatandaşların daha rahat bir biçimde yolculuk yapabilmeleri ve yaşamlarının kolaylaştırılması hedeflenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı