Dünya Kaç Günde Yaratıldı?

Dünya içinde yaşadığımız özel ve farklı bir gezegendir. Hayat oluşumu için ideal bir gezegen olan dünya her anlamda diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Suyu, havası ve her türlü özelliği ile insan yaşaması için ideal olan bu gezegen birçok soruya ev sahipliği yapmaktadır. Dünya kaç günde yaratıldı ya da kuruldu, dünya hangi gün yaratıldı? gibi sorular bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Dünyanın nasıl ve ne şekilde yaratıldığı inanışlara göre değişiklik göstermektedir. Bilimsel temelli kaynaklar daha farklı açıklamalar yaparken kutsal kitaplarda net gün sayıları verilmektedir. Bu İslam inanışı içinde geçerlidir. Kuran-ı Kerim içerisindeki ayetlerde de açıklanan bu soru Müslümanların kafasındaki soru işaretlerini tam anlamıyla giderebilmektedir.

Dünya Kaç Günde Yaratıldı?

Dünyanın kaç gün içerisinde yaratıldığı birçok kutsal kitapta açıklanmıştır. Peki, dünya kaç günde yaratıldı? Dünya hangi gün yaratıldı?  Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan Fussilet suresi bu noktada belirleyici olan ayetlerdendir. Bu ayette dünyanın tam olarak 6 gün içerisinde yaratıldığı söylenmektedir. Sure içerisindeki ayetler dikkatli bir şekilde incelendiğinde oluşumun tam olarak 6 günde tamamlandığı sonucuna varılmaktadır. Özellikle de 9. ayette dünyanın oluşumu üzerinde durulmuş ve gün sayısı belirtilmiştir. Bu sayede insanların kafasındaki dünya ne zaman kuruldu sorusu yanıtlanmış olmaktadır. Fakat işin bilimsel yönü de bulunmaktadır. Bilim adamları dünyanın ne zaman oluşmaya başladığını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Dünya Kaç Günde Yaratıldı?
Dünya Kaç Günde Yaratıldı?

Dünyanın Oluşumu

Dünyanın oluşumu çok eski tarihlere dayanmaktadır. Peki, dünya ne zaman kuruldu? Bilimsel kaynaklara göre dünyanın oluşumu 5 milyar yıl öncesine dayanmaktadır. Bu süreçte ilk olarak gezegenin yıldızı yani güneş oluşmaya başlamıştır. Dünyanın oluşumu diğer gezegenlerden çok daha sonra oluşmuştur. Örneğin; ay dünyadan önce oluşmuş olan gezegenlerden bir tanesidir. Dünya oluştuğu andan itibaren yaşam için uygun olan bir gezegen değildir. Oluştuktan 600 milyon yıl sonra su ile kaplanacak ve yaşam belirtileri vermeye başlayacaktır. İlk olarak su daha sonra ise kara parçaları oluşacak ve bu durum gezegeni yaşanabilir bir hale getirecektir. Bilimsel kaynaklara göre su oluştuktan sonra suyun içerisindeki ilk canlılar yani bakteriler oluşmuştur. Bu şekilde kurulan dünya insanların ve diğer canlıların tek evi olmaktadır.

Bir kullanıcımız dünyanın hangi gün yaratıldığını sordu. Bu sorunun aslında kesin bir cevabı yoktur. Bir yanıta göre; Bunun bilinmesinin mümkün olmadığı belirtilmiştir. Sebebi de gün kavramı olmaması ve dünyanın yaratılmasının bir süreç olmasıdır. Yani 1 günde değil, bir süreçte oluştuğu için dünya hangi gün yaratıldı sorusuna cevap vermek mümkün değildir. Ancak bir diğer kaynağa göre dünya Cuma günü yaratılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı