Dünya Şehircilik Günü (8 Kasım)

Dünya Şehircilik Günü Ne Zaman?

Dünya şehircilik günü her yıl 8 Kasım tarihinde etkinliklerin planlandığı gündür. Şehircilik günü için kutlama, paylaşma, tartışma günü gibi isimlendirmeler yapılsa da bu günün asıl önemi ülkemizi şehircilik anlayışında bir adım daha ileri götürmektir. Genel olarak 8 Kasım Dünya Şehircilik günü ülkemizde insanları doğruya yönlendirmeye, bilinçlendirmeye ve alanında doğru bilgileri insanlara aktarmaya çalışan bir gündür.

Dünya Şehircilik Günü

Ülkemizde bu günde büyük organizasyonların yapıldığı birçok profesör ve bu alanda okuyan öğrencilerin katıldığı programlar yapılmaktadır. Sadece program değil bunun yanında kolokyumlar, öğrenci tartışmaları da yapılmaktadır. Bu tartışma ve bilgi paylaşımı şehircilik konusunda olup aynı zamanda halkı da bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu etkinliklerde şehircilik, planlama, şehir sorunları, çarpık kentleşme gibi birçok konuda bilgiler  verilmektedir. Konulara bakıldığı zaman bu etkinliklerin milyonlara hitap etmesi gerektiği görülmektedir.

Kentleşme artık tüm dünyada  büyük bir olgu ve aynı zamanda sorun olarak günümüzde geçerliliğini koruyan bir kavramdır. Dünyamız plansız şehirleşme yüzünden güzelliğini günden güne kaybetmekte ve sağlıksız bir görünüme bürünmektedir. Şehirde yaşayan milyonlarca insanı hızlı nüfus artışı, plansız sanayileşme ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çevre kirliliği gibi birçok sorun beklemektedir. Bu şekilde devam eden şehir sorunları zamanla daha büyük sorunları da beraberinde getirmiş ve küresel ısınma gibi daha büyük sorunları ortaya çıkarmıştır.

Dünya Şehircilik günü belirli gün ve haftalarımızın içindedir.

Plansız Kentleşmenin Ortaya Çıkardığı SorunlarDünya Şehircilik Günü

Aşırı ve plansız şehirleşmeden dolayı ortaya çıkan ve çıkabilecek sorunlardan bazıları:

  • Tüm dünyada doğal güzelliklerin ve doğal yaşam alanları azalmakta hatta büyük şehirlerde yok olma seviyesine gelmektedir. Ülkemizin büyük şehirlerinde de en büyük sorunlarımızdan bir tanesi şehir merkezlerindeki yeşil alanların azlığıdır.
  • Kentleşme ile kaynak tüketimi artmaktadır. Büyük kentlerde petrol ürünleri, bakır, demir gibi birçok madenin küçük yerlere oranla daha fazla kullanıldığı bilinmektedir.
  • Ortaya çıkan çöp ve atıklara büyük bir çözüm bulunmazsa geleceğimiz tehlike altına girecektir. Bu nedenle ülkemizde son yıllarda geri dönüşüm tesisleri üzerine büyük yatırımlar yapılmaktadır. Ancak bu husustaki çözüm, atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşüm için hazırlanması bilinci henüz yerleşmediğinden yeterli olmamaktadır.
  • Sel ve taşkınlar büyük bir sorun haline gelmiştir. Çünkü geçirimsiz tabakaların artması ile birlikte emilemeyen sular sel ve taşkınlara neden olmaktadır.
  • Çarpık kentleşme nedeniyle düzensiz yapılar oluşmaya başlamış ve  buna paralel olarak ulaşım gibi sorunlar ortaya çıkmıştır.

Dünya Şehircilik Günü Etkinlikleri Ne Zaman Yapılıyor?

Dünya Şehircilik Günü ne zaman diyorsanız; Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Dünya Şehircilik Günü etkinlikleri Türkiye’de 8 Kasım tarihinde yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı