Dünya Turizm Günü

Dünya Turizm Günü Ne Zaman?

Dünya Turizm Haftası ve Günü Ne Zaman? diye merak ediyorsanız; Dünya Turizm Günü her sene 27 Eylül‘de kutlanmakta olup turizme verilen değerinde artışından dolayı ilgiyle bu gün yapılan etkinlikler takip edilmektedir.

Dünya Turizm Günü

Dünya Turizm günü her yıl farklı bir tema ile karşımıza çıkar. Her yıl farklı bir tema ile bir ülkede ortak bir etkinlik yapılır. Bir ülke ev sahipliği yapar ve ev sahibi ülkede o senenin teması yani konusu üzerine etkinlikler düzenlenir. Ülkemizde 2002 yılından beri kutlanan özel bir gündür.

Dünya Turizm Günü emekçi turizm çalışanlarımız için önemli bir değerli bir gündür. Ülkemizde turizm gelirleri günden güne artmaktadır. Aynı zamanda turizme yapılan yatırımlarda zamanla artmaktadır. Ülkemizde turistlerin ilgisi çekebilecek birçok turizm alanı vardır. Bu turizm alanlarından bazıları şunlardır: kültür turizmi, deniz turizmi, tarih turizmi ve kış turizmi.

Ülkemiz yaz dönemlerinde deniz turizminden dolayı bir turist patlaması yaşamaktadır. Her yıl on binlerce turist, Akdeniz ve Ege sahillerinde tatil yapmak için ülkemize akın etmektedir. Özellikle Antalya, İzmir gibi deniz turizminin gözde sahilleri dolup taşmaktadır. Turistler ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam etmektedir. Bunun için turizm ve turistler ülkemiz için çok değerlidir. Ayrıca yalnızca yabancı turistler için değil, yerli turistler için de bu sahil kesimleri yaz döneminde oldukça popüler konumdadır. Dört mevsimi yaşayan ülkemizde yazın kıyı kesimleri turist çekerken kışın ise Bursa Uludağ, Erzurum gibi bölgeler kış turizmi için yerli ve yabancı turistleri misafir etmektedir.

Ancak yine de ülkemiz turizm potansiyelinin tamamını kullanamamaktadır. Her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çeşitli reklam ve tanıtım filmleri çekilmekte olup, ülkemizin tüm dünyaya tanıtılması, ülkemizin turistler için bir cazibe merkezi haline getirilmesi amaçlanmaktadır.
Dünya Turizm Günü

Dünya Turizm Günü Ne Zaman Kutlanmaktadır?

Dünya turizm günü 27 Eylül tarihinde kutlanır. Belirli gün ve haftalar adı altında kutlanır.

Turizm Haftası Ne Zaman?

Ülkemizde Turizm Haftası her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanır. Bu konuda yazmış olduğumuz yazımıza ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz: Turizm Haftası (15-22 Nisan)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı