Dünyada Kaç Ülke Var?

Dünyada Kaç Ülke Var?

Pek çok kişinin merak ettiği sorulardan biri olan dünyada kaç ülke var, dünya üzerinde kaç ülke vardır sorularının tek bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü uluslararası ortamda tanınan ve dünya üzerinde var olan ülke sayıları birbirinden farklıdır. Dünya üzerinde resmen tanınan ülke sayısı 193’dür. Aslında bilinen ülke sayısı ise, 236’dır. Bunun nedeni, kendi bağımsızlığı ilan etmiş bazı ülkelerin Birleşmiş Milletler tarafından tanınmamış olmasıdır. Bu ülkelere örnek olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni vermek mümkündür. Çünkü bu ülkeyi yalnızca Türkiye tanımaktadır. Dünya üzerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile aynı durumda olan çok sayıda ülke bulunmaktadır. Abhazya (Gürcistan) ve Güney Osetya (Gürcistan) ülkeleri ise, Rusya, Nikaragua ve Venezuela dışındaki Birleşmiş Milletler üyeleri tarafından tanınmayan ülkelerdir. Bu nedenle ülke sayılarında değişiklik söz konusu olabilir.

Dünyadaki Örgütlerin Tanıdığı Ülkeler?

Örgütler tarafından tanınan dünyadaki ülkeler hangileri diye sorarsanız; bu sorunun cevabı örgüt ismine göre değişiklik göstermektedir. Mesela Birleşmiş Milletler 193 ülkeyi kabul etmektedir. Uluslararası Futbol Federasyonu ise, ülke sayısını 208 olarak tanımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya üzerinde toplam olarak 193 ülke bulunmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü, dünyadaki ülke sayısını 153 olarak belirtirken; Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Yardım Fonu’na kayıtlı ülke sayısı ise, 190’dır. Uluslararası Basketbol Federasyonu’na kaydı bulunan 213 ülke yer almaktadır. Örgütlere göre, dünyadaki ülke sayısı değişkenlik göstermektedir. İngiltere, Fransa, Türkiye, Rusya, Amerika, Hollanda, Belçika, Brezilya, Avustralya, Japonya, Finlandiya ve İsviçre gibi ülkeler isimleri bilinen ve tanınan ülkeler arasındadır.

Adı Az Duyulmuş Ülkeler?

Dünya üzerinde yer almasına rağmen ismi çok az duyulmuş bazı ülkeler bulunmaktadır. Moritanya, Kiribati, Mozambik, Tuvalu, Vanuatu, Uganda ve Somali ismi az duyulmuş ülkeler arasında yer almaktadır. Ada ülkeleri genelde turizm açısından önem taşıdığından, isimleri pek duyulmasa da merak edilen ülkelerdir. Antigua ve Barbuda, Grenada, Bahamalar, Faroe Adaları, Doğu Timor ve Barbados bu ada ülkelerinden bazılarıdır. Ada ülkeleri turistik açıdan önem taşımaktadır. İsmi az duyulmuş ülkelere gösterilen ilgi de oldukça fazladır. İsmini duymadığımız ülkeler de dahil dünya üzerinde toplam 236 ülke olduğu söylenmektedir.

Bir önceki makalemizide okumanızı öneriyoruz. Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ? başlıklı makalemizde editörlerimiz sizler için önemli konulada değindi. Okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı